V hradecké nemocnici se plní lůžka infekčního oddělení, přetlak je i u testování na koronavirus

Nemocnici docházejí lůžka na infekčním oddělení.
Nemocnici docházejí lůžka na infekčním oddělení. | autor: FNHK

Hradecké fakultní nemocnici docházejí kvůli navyšování případů počtu pacientů s koronavirem lůžka na infekčním oddělení . Disponuje 25 lůžky, přičemž je tam v současné době hospotalizováno 18 pacientů. Další dva pacienti jsou připojeni na KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) na ventilačním přístroji. Nemocnice jako jediná v kraji disponuje infekčním oddělením. Pomoci má Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Informaci přináší Hradecký deník.

„V současné době je na naši infekční klinice, kde je pro covidové případy vyčleněno 25 lůžek, hospitalizováno 18 pacientů. Další dva pacienti jsou na KARIM připojeni na ventilačním přístroji,“ informoval ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička, který proto požádal hejtmanství, respektive Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, zda by mu nepomohl s lehčími případy tohoto onemocnění a nevytvořil pro ně lůžka ve svých nemocnicích.

„Jsme nadále schopni přijmout další pacienty, ale máme své limity a v případě, že by nám holding nemohl pomoci, popřípadě i přes pomoc by dále lůžka chyběla, museli bychom omezit základní zdravotní péči. Ale vypadá to na domluvu a některé krajské nemocnice nám pomohou s pacienty, jejichž stav je sice lehčí, ale stejně potřebují nemocniční péči,“ dodal Vladimír Palička a nastínil i černý scénář, kdy by už ani krajské nemocnice nemohly navýšit covid lůžka.

„První krok by byl, že pro tyto potřeby uzavřeme prostory plicní kliniky a provizorně ji přemístíme. Kapacita lůžek je v naší nemocnici dostatečná, ale kvůli pacientům s covidem bychom případně byli nuceni uzavřít i další oddělení a omezit tak základní zdravotní péči. Vidíme však možnost dobré spolupráce.“

Černý scénář se však podle hejtmana Jiřího Štěpána nenaplní. „V úterý se uskutečnilo jednání mezi fakultní nemocnicí, námi, holdingem a záchrannou službou, kdy výstupem bylo, že jsem sdělil Zdravotnickému holdingu, že musí předložit plán jaká lůžka a na kterých odděleních budou pro tyto případy vyčleněna. Musíme ten systém vzájemné výpomoci co nejdříve uvést v život,“ uvedl Jiří Štěpán.

Ale protože žádná krajská nemocnice nedisponuje infekčním, ani plicním oddělením, tak o lidi v nejvážnější stavu se dál bude starat fakultní nemocnice v Hradci. Další nemocnice se postarají o pacienty, kteří potřebují pomoci, ale nejsou v tak vážném stavu.

V krajských nemocnicích se tak celkem vyčlenilo 14 lůžek. Sedm lůžek bude v Oblastní nemocnici Náchod, pět v Oblastní nemocnici Trutnov a dvě v Městské nemocnici Dvůr Králové.

V případě těžšího průběhu vyžadujícího ať již napojením pacienta na plicní podporu či mimotělní oběh budou i nadále tito pacienti léčeni ve fakultní nemocnici.

Pokud by se situace zhoršovala, je ještě možné zapojit i náchodské ARO, které je plicními ventilátory dovybaveno.

Kromě problému s lůžky řeší vedení hradecké nemocnice i testování lidí. Fakultní nemocnice proto v minulých dnech požádala o pomoc Armádu ČR. Na odpověď však zatím čeká.

„Potřebovali jsme materiálně navýšit kapacity odběrových míst. Od Armády ČR jsme však písemnou odpověď prozatím nedostali. Proto jsme zatím z našich zdrojů vytvořili druhé odběrové místo, ale poptávka i tak převyšuje nabídku,“ řekl Vladimír Palička a pro ilustraci dodal, že v současné době se denně průměrně odebere více než 500 vzorků. „Při této příležitosti bych rád požádal všechny občany, aby využili náš rezervační systém, a zbytečně odběrová místa nezahlcovali.“

Obdobná čísla u testování vykazuje i zdravotnický holding: „U nás se průměrně udělá na 600 testů denně.“ informovala ředitelka holdingu Ivana Urešová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Magistrát omezil úřední hodiny, nemocnice otevřelo kvůli frontám třetí odběrové místo

Odběrové centrum COVID-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové od čtvrtka zřídilo třetí odběrové místo, protože  výrazně vzrostl počet zájemců o provádění odběrů. V souvislosti s usnesením vlády upravil Magistrát města Hradec Králové přístup do objektu a úřední hodiny…
Čtěte více

Domov pro seniory U Biřičky je v karanténě. Protestuje se tam 550 lidí

V Domově U Biřičky v Hradci Králové se již podruhé vyskytla nákaza COVID-19, konkrétně u klientky, která je nyní hospitalizována ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Původ nákazy se nepodařilo zjistit. V následujících třech dnech nechá vedení domova otestovat 550 osob. Hradecká…
Čtěte více

Některé hradecké školky musí kvůli nedostatku personálu zavřít, na odbor dopravy jen s rezervací

Tři z jednadvaceti městem zřizovaných mateřských škol v Hradci Králové musely z personálních důvodů zavřít. Zavřená je školka Sluníčko, Čtyřlístek a Zvoneček. Kvůli nařízení vlády a epidemiologické situaci jsou zavřené i základní školy a umělecké školy, stejně jako…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme