V Hradci vznikne Dům umění. Prostory mu poskytnou bývalé dílny průmyslové školy

Pod Galerií moderního umění by měl vzniknout Dům umění.
Pod Galerií moderního umění by měl vzniknout Dům umění. | autor: hradeckralove.cz

Dům umění – Kunsthalle by mlěl vzniknout v Hradci Králové. Bude sídlit v bývalých dílnách střední průmyslové školy v areálu U Koruny. Stane se galerií pro současné umění, zázemím a oporou pro tvůrce i veřejnost, laboratoří umění. Měl by fungovat v rámci organizační struktury Galerie moderního umění.

„V Hradci Králové, oproti jiným městům, je krajská Galerie moderního umění jedinou institucí, která disponuje výstavními prostory. Chybí jí ale adekvátní prostory pro výstavy současného umění, které aktuálně hledá. Naše škola v současné době opouští dílny, kde donedávna probíhala výuka uměleckých kovářů, zámečníků a obráběčů kovů a kraj řeší, jak nepotřebný majetek využít. Ve spolupráci s ředitelem GMU jsme prověřovali možnosti využití dílenského areálu pro výstavní prostory. A myšlenka Kunsthalle získala jasnější perspektivu,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury.

Provoz Kunsthalle by měl fungovat v rámci organizační struktury Galerie moderního umění v objektu bývalých dílen krajské školy. Jedná se o přízemní industriální prostory, tedy interiéry, které nekonkurují vystavovaným dílům, a proto vyhovují podmínkám pro prezentaci aktuálního výtvarného umění. Tradiční galerie by tak měla důrazněji reflektovat aktuální otázky a konkrétní události ve společnosti skrze současné umění. Stejně jako v dalších městech tak obdobný typ instituce zásadním způsobem přispěje k prezentaci široké škály podob současné vizuální kultury v Hradci Králové a našem regionu.

„Projekt Kunsthalle Hradec Králové má velký potenciál prosadit toto město na mapu současného výtvarného umění v národním, ale také ve středoevropském kontextu. Zvlášť za důležité vnímám, že koncepce má oporu v Galerii moderního umění, tedy ve významné sbírkotvorné instituci, která dlouhodobě působí v regionu a disponuje bohatými sbírkami a zázemím nezbytným pro kvalitní práci na poli výtvarného umění,“ konstatuje profesor Michal Koleček, ředitel a hlavní kurátor Domu umění Ústí nad Labem a odborný konzultant.

„Kunsthalle neboli dům umění je především společensky zodpovědná instituce v oblasti sociokulturního rozvoje lokální komunity a měla by místním občanům nabízet současná témata, skrze která se budou snadněji a lépe orientovat v současně méně srozumitelném světě,“ sděluje František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více

Rivalitu mezi Hradcem a Pardubicemi může trochu zchladit kulturní průvodce Art up

Tištěný průvodce zaměřený na umělecký svět s názvem Art up začíná vycházet od září. Rivalita dvou východočeských měst šla v tomto případě stranou. Mapa vás totiž zavede na zajímavá místa jak v Hradci Králové, tak i v Pardubicích. Art up přinese nejen přehled galerií, ale také…
Čtěte více

Zveme: Co podniknout o pololetních prázdninách? Přinášíme 6 zajímavých tipů

Víkend bude prodloužený o dnešní pololetní prázdniny a školáci se v Hradci Králové dnes opravdu nudit nemusí. Mohou vybírat hned z několika zajímavých aktivit. Pokud přinesou ukázat vysvědčení na pokladnu aquacentra a nebudou na něm žádné čtyřky nebo pětky, budou mít vstup…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme