Štítky: | sucho | stromy |

V Hradci se vaky s vodou osvědčily, ke stromům se dávají další

Vaky s vodou stromům svědčí.
Vaky s vodou stromům svědčí. | autor: MMHK

Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Hradci zachraňují za pomoci speciálních zavlažovacích vaků. Díky nim voda odtéká pomalu ke kořenům až devět hodin. Při výsadbě nových stromů je navíc využíván také granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky jsou využívány zejména u mladých stromů do tří let po výsadbě, které jsou náchylné na nedostatek vody. Hradecké vodárny dodaly první várku 30 těchto speciálních pytlů městu již v roce 2019, v následujícím roce jich přibylo 150 a nyní doplní dalších 200 kusů. Technické služby Hradec Králové je během tohoto týdne začaly rozmísťovat ve vybraných lokalitách.

„Instalace zavlažovacích vaků se nám v předchozích letech velmi osvědčila. Půda kolem stromu má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala, a zavlažování je tak mimořádně účinné. Snažíme se v péči o městskou zeleň postupovat systémově a inovativně, a proto velmi vítám další pokračování této spolupráce,“ řekl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Dále uvedl: „Jsem rád, že Hradec zůstává i nadále zeleným městem, což kvitují jeho obyvatelé i návštěvníci a směle mohu říci, že je to v parných a suchých létech i díky těmto vakům.“

Jedná se o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. „Instalace je velmi snadná, do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil provozní ředitel Královéhradecké provozní Tomáš Hosa.

Hradecké technické služby umístily tyto speciální vaky ke stromům na Tylově nábřeží mezi Pražským a Tyršovým mostem. „Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije po okolí a trvá déle, než se dostane hlouběji pod zem. Vaky dáváme k mladým stromům, které ještě nemají dostatečně rozvinutý kořenový systém a současně jsou s ohledem na zhoršené stanovištní podmínky obecně náchylnější na nedostatek vody, jako například v úzkém pásu mezi chodníkem a parkovištěm na Tylově nábřeží,“ doplnil Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

Voda, která je v pytlích pravidelně doplňována, je tímto způsobem využita velmi efektivně a se suchým obdobím se budou moci stromy lépe vypořádat.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec vysází stovky stromů a přibydou nové druhy květin, třeba krásenky

Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení chystají na letošní rok Technické služby Hradec Králové. S první výsadbou stromů se začne na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim. V létě…
Čtěte více

Hradec osadí sedm stovek nových stromů

Po celém městě se pravidelně udržuje zeleň. Zatímco staré a nemocné stromy se kácejí, nové se vysazují. Letos už tato pravidelná podzimní výsadba začala koncem října, vysázeno má být po městě více než 700 nových stromů. Ačkoliv Hradec patří mezi města s pestrou druhovou skladbou…
Čtěte více

Přestože prší více než loni, hradecké stromy dostanou zavlažovací vaky

Také letos hradecké technické služby rozmístí u stromů v Hradci Králové speciální zavlažovací vaky, pomocí kterých jsou dřeviny vyživovány plynule po dobu až devíti hodin. Loni se takto v Hradci Králové využívalo prvních třicet vaků, letos jich bude 150. Vaky město dostalo od…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme