V Hradci přibudou cyklověže, stávající se přesune

Bike Tower se stal novou dominantou Hradce
Bike Tower se stal novou dominantou Hradce | autor: Hradeckralove.cz

Jeden z novodobých symbolů Hradce Králové, parkovací věž pro jízdní kola Bike Tower, čeká pravděpodobně stěhování. Ke stávající, která slouží cyklistům na Riegrově náměstí, navíc přibudou i další. Jejich obsluha bude podle autorů projektu rychlejší a umožní placení městskou kartou. Na výstavbu nových skleněných úschoven shání město potřebné dotace.

Nový cyklodům má vyrůst u fakultní nemocnice

Zastupitelé města chtějí k jediné věži svého druhu v Evropě postavit i další. Největší šanci na realizaci má parkovací věž u fakultní nemocnice. Nejen, že v místě bude sloužit zaměstnancům i návštěvníkům špitálu, ale také bude stát v těsné blízkosti plánované cyklostezky mezi Hradcem a Pardubicemi. Ve hře jsou ale i další lokality. „Uvažujeme například o univerzitě, zimním stadionu, kongresovém centru Aldis či obchodním centru Futurum,“ řekl pro Idnes.cz náměstek primátora Jindřich Vedlich. 

Na stavbu dalších prosklených úschoven chce radnice získat dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. Dva miliony na nový cyklodům přislíbil městu i Královéhradecký kraj. „O dotační výzvy se bude možné hlásit zhruba od poloviny roku, což chceme udělat,“ nastínil pro Idnes.cz plán města Vedlich. Celkové náklady na vybudování věže činí osm milionů korun. 

Hradec ale není jediné město, které má o novinku zájem – o dotace se chtějí hlásit i další města.

První Bike Tower odhalil mouchy, nové věže budou lepší

Ostrý provoz prvního parkovacího domu odhalil vícero nedostatků. „V současnosti nejde zaparkovat kola s dětskou sedačkou, protože vstupní otvor je příliš nízký. To v nových věžích už nebude problém,“ uvedl pro Denik.cz zástupce firmy, která za cyklověží stojí, Rudolf Bernart. Dalším neduhem stávajícího domu je i málo prostoru pro kola s brašnami. Problém mohou mít i majitelé historických bicyklů, která mají větší rozteč kol. Těch, byť některé patří spíše do sbírek a vitrín, jezdí po Hradci stále nepočítaně. Změny se ale nebudou týkat jen technického vybavení věže. Nové verze budou mít jiný půdorys a plochou střechu.

Bike Toweru u nádraží hrozí stěhování

Nová místa ale nehledá radnice jen pro plánované cyklodomy. Přesouvat se pravděpodobně bude i jediná současná věž. Ze stávajícího místa ji totiž „vyžene“ plánovaná demolice hotelu Černigov. „Pokud k demolici skutečně dojde, máme vytipovaná hned čtyři místa, kam bychom ji přesunuli a další čtyři lokality v zásobě,“ řekl pro Denik.cz Bernart. 

Myšlenku postavit v Hradci cyklodům přivezl Rudolf Bernart z Tchaj-Wanu, kde jsou jízdní kola jedním z hlavních způsobů dopravy. Na východě Čech se nápad ujal. Od svého uvedení do provozu v roce 2013 odbavil Bike Tower více než třicet tisíc cyklistů. Svá kola tu za pět korun na den nechávají nejen lidé, kteří nechtějí riskovat parkováním před hlavním nádražím, ale i obyvatelé okolních domů, pro které je prosklená věž bezpečnější, než sklepy a kolárny. 

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
22.1.2015 13:54
Markéta (neregistrovaný)
U té univerzity by byl vážně potřeba, spousta lidí chce jezdit do školy na kole, ale bojí se, že příjdou k prázdnému stojanu. Krade se tam o sto šest a myslím, že pro Hradec to není moc dobrá vizitka...

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme