V bývalé koželužně v Kuklenách vzniknou nové byty, parky i zázemí pro seniory
Lokalita Malého labského náhonu v hradeckých Kuklenách počítá s rozsáhlou proměnou. V lukrativní čtvrť plnou zeleně by se mohla změnit v roce 2030. Město přislíbilo její revitalizaci, začalo pracovat na rozsáhlém projektu a nyní už za něj sbírá ceny. Obnova objektu bývalé koželužny, který v nedávných měsících prošel částečnou demolicí, je sice pouze na papíře, ale už se o ní může mluvit jako o urbanistickém projektu roku 2014. Právě tento titul získal projekt z dílny odboru hlavního architekta města v rámci prestižní soutěže Stavba roku.
Zadavatelem územní studie bylo město Hradec Králové, jejího zpracování se ujali pracovníci magistrátu z řad odboru hlavního architekta. „Nechyběli specialisté na dopravu, zeleň a životní prostředí. Právě díky této skupině lidí se pod rukama zpracovatelů Petra Sladkého, Tomáše Haroma a Martina Krause zrodila územní studie, na základě níž by se v budoucnu mělo zanedbané místo Kuklen se zchátralými výrobními areály stát prostorem pro kvalitní bydlení s vysokým podílem zeleně v podobě dvou parků,“ připomíná tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.
Lokalita do budoucna počítá zejména s novými místy k bydlení, se širokým zázemím pro seniory, poměrně velká část bude vyhrazena zeleni. „V místě rozpadlého areálu bývalé koželužny by mělo vzniknout centrum sociálního bydlení, integrující různé formy sociálního bydlení od bytů pro seniory, přes takzvanou odlehčovací službu a další. Studie počítá i s tím, že součástí komplexu by bylo i místo pro setkávání a kulturně společenské vyžití a veřejný prostor pro relaxaci,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.
Porota prestižní soutěže, v níž východočeská metropole získala titul urbanistický projekt roku 2014, ocenila zejména hloubku a reálnost zpracování obou parků jako veřejného prostoru. Radnice do budoucna s velkolepou revitalizací Malého labského náhonu počítá. Podle primátorova náměstka Jindřich Vedlicha bude nyní Hradec usilovat o získání finančních prostředků z dotačních titulů.
Proměnu objektu bývalé koželužny a jeho okolí navrhl tým architektů ve dvou různých variantách pojmenovaných Píďalka a Špalíček:
Varianta Píďalka řeší prostor kolem bývalé koželužny velkoryse. Vytváří centrální volný veřejný prostor kolem dominanty komína a obnovené skladové budovy s věžičkou. Hlavní přístup k Malému labskému náhonu je navržen trychtýřovitou plochou, která navazuje lávkami na uliční síť jižní části lokality.
Na náměstí nedalo komína by mohly být hravé objekty ve tvaru píďalek, které odkazují k „přírodě všude kolem“. Počítá se tu hned se třemi parky – park Sádky, park Pernštejnů a park pojmenovaný Koželužna. V lokalitě vznikne nové bydlení, domov pro seniory a také dostatek míst pro parkování. Počítá se zázemím pro sportovce, kolem bývalé koželužny povede cyklo a in-line tepna.
Varianta Špalíček počítá také s částečným zachováním objektu bývalé koželužny. V jejím centru stojí opět jako dominanta celého prostoru komín areálu, který se nedávno demoloval. Těžištěm prostoru je pak „špalíček“ budov, které spolu s obnovenou skladovou budovou s věžičkou a zmíněným komínem vytvářejí centrum prostoru.
I tentokrát je na první pohled zřejmé, že velmi důležitou roli v projektu hraje zeleň. V Kuklenách by tak mohl být nový park pojmenovaný Koželužna a také park Pernštejnů. Plán zde dále navrhuje například budovu, která by mohla být využita jako galerie, našlo by se také místo pro knihovnu. Kromě toho je zde vyřešena otázka parkování, nového bydlení pro seniory i další obyvatele města a stejně jako v předchozím případě nechybí cyklostezka.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.