Sucho sužuje příměstské lesy, hrozí i požáry

Ilustrační foto | Pixmac
Ilustrační foto | Pixmac

Výrazné sucho, které trápí posledních několik týdnů celou republiku, začalo trápit i královéhradecké městské lesy. Ještě před měsícem se ale kvůli vydatným dešťům lesy kolem Hradce Králové potýkaly s podmáčeným povrchem a zaplavenými komunikacemi kolem rybníků Výskyt a Šanovec.

Nyní, o měsíc později, lesy naopak ohrožuje sucho. Pracovníci lesů proto varují: Návštěvníci musí dbát bezpečnosti, být obezřetní a vyvarovat se jakékoliv manipulace s otevřeným ohněm. 

Obyčejné odhození nedopalku cigarety v lesích může mít v těchto dnech fatální následky. Právě s ohledem na tuto skutečnost by měli být návštěvníci, cyklisté či chodci v lesích obezřetní.

Zvýšená pozornost je na místě i v lokalitách, kde jsou krytá ohniště, na kterých je rozdělávání ohňů povoleno. „Stačí jiskra, která nedopatřením přeskočí na suchou trávu v blízkosti tohoto altánu a je to velký problém. Už sám o sobě průjezd hasičů lesními cestami, které procházejí rekonstrukcí, by byl k požáru velice složitý a trval by déle,“ upozorňuje na možné následky ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Městské lesy žádají o dodržování pravidel

Zejména je potřeba respektovat obecný zákaz kouření v lesním porostu, který platí na území celé republiky. Rozdělávání ohňů je povoleno pouze na místech k tomu určených, v krytých speciálně postavených ohništích, ale i tam je třeba mít na paměti, že lehkovážné neopatrné jednání může mít nepříjemné následky.

Výstraha před požáry platí od neděle do odvolání

Nebezpečí požárů hrozí na celém území České republiky, výstražnou informaci vydal Český hydrometeorologický ústav už v neděli 21. července a platí až do odvolání.

Minulé tři týdny byly velmi suché a zatím hrozí pouze nízký stupeň nebezpečí. "Ten poslední, právě končicí 29. týden v roce, bude dokonce nejsušší minimálně za posledních 60 let. S ohledem na skutečnost, že v nastávajícím týdnu neočekáváme výraznější srážky, zapíše se čtyř týdenní období od 1. do 28. července do statistik jako jedno z nejméně srážkových období minimálně od roku 1951," uvádí ve své dlouhodobé předpovědi Český hydrometeorologický ústav. 

Aktuální počasí pro Hradec Králové sledujte na našich webových stránkách v sekci Počasí Hradec Králové

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stříbrňák mění tvář. Nová pláž, stromy i zrekonstruované chatky

Kemp Stříbrný rybník v Hradci Králové prochází zásadní obnovou. K pláži u restaurace byly vysazeny nové stromy, na pláž byl navezen nový písek a zmodernizoval se i interiér chatek, které mají nové podlahy, výmalbu i kuchyňky. Lanový park zmizel, nový bude snad za rok.
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více

Hasiči v Plotištích se mohou těšit na opravenou zbrojnici. Hotovo bude v létě

Velkou rekonstrukcí prochází hasičská zbrojnice v Plotištích. Ke stávajícímu objektu se staví ještě nová část, která by měla nabídnout šatny se sociálním zázemím. Prostory se rozšíří také o zasedací místnost, kterou by nově mohla využívat komise místní samosprávy.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme