Štítky: | zeleň | Orlice |

Stromy u Orlice se kácet nebudou, prozatím

Iniciátoři z hnutí Nechceme holé břehy při svých protestech | Zdroj: FB profil hnutí
Iniciátoři z hnutí Nechceme holé břehy při svých protestech | Zdroj: FB profil hnutí

Na podzim minulého roku se rozhořela debata kolem možného pokácení aleje na břehu Orlice v Hradci Králové. Některé stromy zde totiž byly barevně označeny a vypadalo to jako před kácením. Prakticky ihned po upozornění na problém se začala podepisovat petice proti vymýcení stoletých porostů. Povodí Labe, které zmíněnou lokalitu Přírodního parku Orlice spravuje a téměř tři stovky vzrostlých stromů opravdu označilo, však zprávu od začátku dementovalo. Podle vedení společnosti šlo pouze o tipování zásahu do stromů na břehu Orlice. I přes toto ubezpečení zůstali někteří hradečtí obyvatelé ve střehu, začaly se podnikat i protestní akce a dnes je pod peticí připojeno více něž 11 tisíc podpisů. 

Včera některá média informovala o tom, že mezi iniciátory petice a protestních akcí a mezi státním podnikem Povodí Labe zavládlo příměří a kácet se nebude. Tedy – konkrétně k zemi nepůjdou zdravé stromy, ale pouze ty, které jsou nemocné, mohly by ohrožovat veřejnost nebo by jejich případné vyvrácení mohlo protrhnout protipovodňové hráze a ohrozit tak město.

K případnému kácení porostů na břehu Orlice se vyjádřil i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Co se týká státního podniku Povodí Labe, provádí nyní mapování porostů s cílem vypracovat evidenci stromů jako podklad k vypracování koncepce břehových porostů, přičemž označení stromu barvou znamená, že bylo provedeno mapování, nikoli že označený strom bude s jistotou pokácen,“ znělo v odpovědi ministra Jurečky hradeckým iniciátorům z hnutí Nechceme holé břehy. Kompletní odpověď ministra zemědělství si můžete přečíst zde.

Právě zmíněné barevné označení upozornilo na to, že se u Orlice něco děje. Více se dočtete také v článku Má skutečně padnout 300 stromů na břehu Orlice?

Další postup, a tedy i to, které stromy půjdou k zemi, se ukáže až v červnu, kdy se sejdou zástupci Povodí Labe a královéhradeckého magistrátu. Tehdy by už měla být dokončena studie s názvem „Orlice - Hradec Králové, Inventarizace břehového porostu“ a kompletace všech dostupných podkladů a mělo by tedy být jasné, které stromy bude nutné odstranit a které zůstanou stát. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
24.4.2014 22:37
Pavel Formelák (neregistrovaný)
Náhradní výsadba
A je také navržena náhradní výsadba za stromy, které se budou kácet? Samozřejmě myslím výsadbu na původní místa, ne úplně někde jinde. Děkuji

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Osm slepých ramen Labe a Orlice se bude odbahňovat a čistit

Na území Hradce Králové se na Labi a Orlici nachází řada zanikajících slepých a mrtvých ramen. Pro zajištění větší zásoby vody v krajině a pro obnovu cenných přírodních vodních a mokřadních biotopů chce město některá tato říční ramena postupně vyčistit a revitalizovat. Oživení…
Čtěte více

Na chodníku podél Gočárovy třídy nahradí popraskaný asfalt dlažba z mozaiky

Chodník podél Gočárovy třídy mezi ulicemi Letců a Břetislavova se možná ještě letos dočká nového povrchu. Tamní asfalt už je nevyhovující, je hodně popraskaný a místy chybí úplně. Spolu s ním bude komunikaci zdobit i nová zeleň. Asflat vystřídá dlažba z mozaiky. Práce v hodnotě…
Čtěte více

Hradec Králové dá 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Jak chce Hradec Králové bojovat s dlouhodobým suchem? V následujících třech letech investuje téměř 60 milionů korun do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 chce vysadit novou zeleň, rekonstruovat jezírka, parky a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme