Stříbrný rybník by měla vyčistit bakterie
Stříbrný rybník v Hradci Králové, který je jediným koupalištěm ve stotisícovém městě, by měla pomoci vyčistit od bahna bakterie. Vyčištění rybníku hradecké radnici zdarma nabídla pražská firma G-servis, která by na přírodním koupališti chtěla ověřit účinnost speciálního biologického přípravku. Uvedly to dnešní Deníky Bohemia v příloze pro okres Hradec Králové.
Přípravek údajně dokáže vodní nádrže odbahnit přírodní cestou bez nutnosti vypouštění vody nebo odbagrování. Funguje na přírodním principu - do sedimentu usazeného na dně koupaliště se zanesou vybrané bakteriální kmeny, které urychlují rozklad biologických materiálů. Místo bahna na dně zůstane mineralizovaný zbytek podobný písku. "Pro město to je zajímavá nabídka, zvlášť když původně zamýšlené odbahnění mechanickou cestou zatím ztroskotalo," řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová. Dodala, že firma po městu chce pouze umožnění aplikace látky a o ostatní se postará sama.
Nejvhodnější doba pro použití přípravku je časné jaro nebo podzim. Pokud by se tedy vše stihlo rychle vyřídit, měli by lidé v Hradci Králové naději na čistší vodu v koupališti ještě v letošním létě, uvedly Deníky Bohemia.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
zdarma věci jsou lákavé! Nejsem demagog, abych litoval každý organismus ekosystému bentosu Stříbrního rynbníka, je to sice přírodní, ale nakonec koupaliště. Mechanická cesta je drahá, ale lokálně ohraničená. Zajímalo by mě, jestli si firma a příslušní úředníci uvědomují provázanost a citlivost prostoru v kterém chtějí bio-experimentovat. Stříbrný rybník je spojen Stříbrným potokem proti proudu s mnoha přírodními lokalitami Novohradeckých lesů, často chráněnými a potok vtéká do Orlice v celorepublikově unikátním Přírodním parku Orlice. Nepředpokládám, že zainteresovaní neumí číst v mapě okolí, ale dala firma garance, že se organismus nerozšíří mimo areál "experimentu"!! Vše co je přírodní, není vždy bezpečné, vzhledem k tomu, že znalosti vztahů v ekosystémech jsou na počátku zkoumání. Zejména postihnout riziko nebezpečí mutace bakterií, organismů, které vytvoří novou generaci v řádu desítek minut je, myslím si, úkol přinejmenším nesnadný. Katastrofický scénář zmineralizovaného bahna v povodí Orlice a tím významné porušení ekosystému není nereálný. Neměli bychom rizikům předcházet?
Doufám, že dostanu odpověď na otázky:
1) Mají příslušné bakterie ošetřenou dobu životnosti?
2) Jak je zabráněno průniku bakterií do okolí? Hrozí porušení zákona č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny!
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.