Stříbrňák už je plný sinic. Hygienici koupání rozhodně nedoporučují

Stříbrňák už je pro koupání nevhodný.
Stříbrňák už je pro koupání nevhodný. | autor: hradeckralove.cz

Od čtvrtka 29. července skončila koupací sezona na Stříbrném rybníku v hradecké Malšově Lhotě. Může za to zvýšený výskyt sinic a chlorofylu. Se zhoršenou kvalitou vody se v hojně navštěvovaném hradeckém areálu potýkají prakticky každý rok. A koupací sezona tak na Stříbrném rybníku pravidelně končí dřív, než by si návštěvníci areálu přáli. Letos zaznamenali hygienici zhoršenou kvalitu vody poprvé 12. července. Od té doby doporučovali lidem, aby se po koupání v rybníce vždy osprchovali čistou vodou. Vzorky z tohoto týdne už ale označily vodu v rybníku jako nevhodnou ke koupání. Informaci přináší Hradecký deník.

"Vzhledem ke zvýšenému výskytu sinic a chlorofylu-a při snížené průhlednosti vody pod 1 metr zde byla dle sdělení provozovatele dne 29. července koupací sezóna ukončena," informovala mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. Samotný kemp zůstává i nadále v provozu.

Městské lesy jako provozovatel areálu se proti sinicím snaží od jara bojovat pomocí ryb. „Od loňského roku jsme řešili, zda půjdeme chemickou cestou, odbahněním či rybí obsádkou,“ řekl Deníku v květnu ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Nakonec padla volba právě na rybí pomoc, kdy se ve větší míře objevily ve vodě býložravé ryby, které požírají kytky a ryjí v nánosu bahna a zbavují jej fosforu. Tyto ryby poté požerou dravé štiky.

Samotný výskyt sinic je podle Zerzána břemeno z minulosti, kdy byl písník obklopen topoly a jejich listí padalo do rybníka, kde vytvořilo nános bahna. "Topoly se sice vykácely, ale bahno zůstalo a vznikla tak půda pro sinice," vysvětlil.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Víkend bude nabitý divadlem a koncerty. Vydejte se za vůní růží či na triatlon a běh

V Hradci Králové dnes začíná jedna z největších přehlídek profesionálního i neprofesionálního a nezávislého divadla ve střední Evropě: Regiony - Mezinárodní divadelní festival. Vydate se můžete i na Dny otevřených dveří do Rozária v Kuklenách nebo na …
Čtěte více

V kempu Stříbrný rybník vyrostou podél poloostrova nové chatky a mola

V kempu Stříbrný rybník plánuje společnost Městské lesy Hradec Králové postavit deset nových chatek. Spolu s nimi plánují správci areálu postavit také dvě dřevěná vyhlídková mola. Záměr výstavby v tomto týdnu schválila rada města, v pondělí ho budou na svém…
Čtěte více

Zveme: Bílou věží provede Královna a Polednice, zvoníci rozezní Augustin

Poslední prázdninový víkend v Hradci Králové nabídne atraktivní akce pro děti i dospělé. Můžete se vyrazit rozloučit s prázdninami na Hučák nebo Stříbrný rybnik, kde se bude hledat poklad. Na Bílé věži bude provázet Královna a Polednice,  nenechte si ujít ani Ceremoniál…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme