Střecha královéhradecké záchranky bude zelená

Vizualizace budoucí zelené střechy záchranky.
Vizualizace budoucí zelené střechy záchranky. | autor: Královéhradecký kraj

Do objektu královéhradecké záchranky zatéká. Radní Královéhradeckého kraje proto schválili podání žádosti o dotaci z Operačního programu životního prostředí a přípravu rekonstrukce nevyhovující střechy. Nová krytina bude mít prvky takzvané zelené střechy, které budou sloužit pro efektivnější hospodaření s dešťovou vodou a zároveň jako protipovodňová ochrana intravilánu. Náklady na rekonstrukci se odhadují zhruba na 5 milionů korun.

„Do stávajícího objektu nyní zatéká. Rekonstrukcí zajistíme jednak odpovídající prostředí pro krajské záchranáře a zároveň přispějeme i ke zvýšení kvality životního prostředí, neboť technologie takzvané zelené střechy slouží jako protipovodňová ochrana intravilánu a také jako nástroj pro lepší hospodaření se srážkovou vodou. Zelenou střechu na záchrance je také možné vnímat jako zdravý prvek u zachránců zdraví,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Zdeněk Fink s tím, že s rekonstrukcí se počítá i v případě, že se nepodaří získat finanční prostředky z dotačního programu.

V budově v Hradecké ulici se nachází kanceláře ředitelství včetně výukové místnosti, ordinace lékařů a lékárna.

„V rámci rekonstrukce dojde k výměně střešního pláště, kde se vymění krytina asfaltové šindele na šikmých částech střechy a živičných pásů na rovných částech střechy. Nová střešní krytina bude z poplastovaného plechu. Pod plech přijde pojistná hydroizolace na nově navržené cementotřískové desky kotvené na stávající rámové konstrukce. Druhou střešní krytinu ploché pochůzné střechy nahradíme vegetační střechou se zateplením. Momentálně dokončujeme projektovou dokumentaci a následně vyhlásíme veřejnou zakázku na zhotovitele stavebních prací,“ popsal rozsah rekonstrukce první náměstek hejtmana odpovědný za oblast investic a inovací Pavel Bulíček

S rekonstrukcí by se mělo začít na jaře příštího roku a stavební práce by měly trvat zhruba 4 měsíce. Předpokládané náklady se pohybují okolo pěti milionů korun.

Výhody zelené střechy spočívají v čištění vzduchu v okolí budovy, menším množstvím zvířeného prachu v souvislosti s termikou nad střechami, tepelných izolačních účincích, regulaci vlhkosti, zvukové izolaci, zadržování vody, nebo zajištění životního prostoru pro hmyz.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zastupitel a předseda výboru pro dopravu Aleš Dohnal řídil pod vlivem alkoholu, dokonce skončil před soudem

Zastupitel města a kraje, předseda krajského výboru pro dopravu Aleš Dohnal (Pirátská strana) byl před dvěma lety přistižen při řízení pod vlivem alkoholu. Měl udělen zákaz řízení, čehož však nedbal, řídil dál a dokonce skončil u soudu za maření úředního rozhodnutí. Jeho…
Čtěte více

Nový pavilon navýší kapacitu Domova důchodců U Biřičky o desítky lůžek

Královéhradecký kraj připravuje stavbu nového pavilonu v areálu hradeckého Domova důchodců U Biřičky, který je největším zařízením svého druhu v celém kraji. Touto investicí se zvýší kapacita zařízení ze současných 320 na 400 lůžek. Zároveň se zkvalitní podmínky pro…
Čtěte více

Zveme: Za veterány, na Cyklo festival, do divadla či na oslavy a koncerty

První zářijový víkend bude v Hradci Králové opět nabitý zajímavými akcemi. Obdivovat staré vozy můžete díky Královéhradecké veterán rallye, můžete také vyrazit na noční prohlídku Bílé věže, na farmářské trhy nebo na Hradecký Cyklo festival. Divadlo Drak zve na maňáskovou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme