Strážníci se v pondělí zase ve velkém vrhnou na přechody u škol

I letos budou u nebezpečných přechodů hlídkovat strážníci
I letos budou u nebezpečných přechodů hlídkovat strážníci

Nemalému počtu velice nepříjemných dopravních kolizí už zabránili na přechodech u škol v průběhu několika školních let městští strážníci. Právě konce a začátky školních docházek bývají pro školáky těmi nejnebezpečnějšími obdobími, kdy jsou děti nesoustředěné a v hlavách se jim mnohdy honí myšlenky na prázdniny.

Proto ty nejrizikovější přechody opět od září obsadí ve zvýšeném počtu strážníci. Dětem letos rozdají i dárky.

Zajistit bezpečné přecházení dětí při cestě do školy je rovněž celoročním úkolem královéhradecké městské policie. Každý všední den dohlíží hlídky městské policie u těch nejrizikovějších přechodů. „Přestože je zájem škol o dohled obrovský, není v silách městské policie dohlížet nad všemi přechody ve městě. Proto byla vybrána především nebezpečná místa, která jsou nepřehledná a s velkým provozem,“ vysvětlila Eva Čížková, mluvčí hradeckých strážníků.

Strážníci upozorňují, že dítě ví, že přechod pro chodce je bezpečné místo, a je přesvědčeno, že se mu nemůže nic stát. Děti jsou tedy ohroženou, ale na druhou stranu také nejsnáze ovlivnitelnou věkovou kategorií účastníků silničního provozu. „Prvňáčci dostanou na počátku školního roku od strážníků a Besipu dárky v podobě reflexních vestiček a samolepek. Rodičům nejmenších školáků doporučujeme nacvičit si cestu do školy i ze školy. Děti jsou pak lépe připravené na možná rizika a nebezpečí, která je na cestě mohou potkat,“ upozorňuje Eva Čížková.

Podle policejních statistik zemřelo v loňském roce při dopravních nehodách 146 chodců. Skoro za polovinou nehod stály děti, které neopatrně vstoupily do vozovky nebo špatně odhadly riziko při přecházení silnice. Děti do deseti let přitom nedokáží předvídat a nechápou spojení příčiny a následku. „Před časem se nabízela možnost, zapojit proškolené občany s pověřením pro zastavování vozidel na přechodu u školy. Ačkoliv je tato činnost v zahraničí hojně využívána, nesetkala se v Hradci Králové se zájmem ze strany veřejnosti,“ sdělila mluvčí strážníků Eva Čížková.

Kromě celoročního dohledu nad přechody se strážníci snaží zvyšovat bezpečí malých účastníků silničního provozu také pomocí přednášek a besed, které jsou věnované nejen přecházení, ale i správné jízdě na kole nebo kolečkových bruslích. „Chceme chránit zdraví a životy dětí, ale zároveň z nich chceme vychovat takové účastníky provozu, kteří svým pohybem v silničním provozu nebudou nikdy nebezpečím pro sebe ani pro druhé,“ uzavírá Eva Čížková.

Městská policie se cíleně a dlouhodobě této problematice věnuje. Přednášky a besedy s dopravní tematikou a výuku na dopravním hřišti nabízí zdarma všem školám. Dopravní výchova se od letošního školního roku bude prolínat učivem celého základního školství.

Ze zkušenosti je patrné, že teoreticky nabyté znalosti často nestačí, a děti si je nedokáží přenést do reálných situací. K tomu, aby se naučily správně reagovat, bezpečně se chovat a uvědomit si, co je pro ně bezpečné, a co naopak nebezpečné, je potřeba procvičit na dopravním hřišti. K radosti školáků, učitelů, rodičů i strážníků se letos v létě začalo budovat nové, moderní dopravní hřiště v lokalitě Moravského Předměstí. To stávající, v areálu Malšovického fotbalového stadionu sloužící Hradečanům mnoho desítek let, je již zcela nevyhovující a zastaralé. Nové hřiště bude svou podobou odpovídat realitě, se kterou se školáci setkávají denně na ulici.

(Zdroj: MmHK a MpHK)

Foto: MpHK Foto: MpHK
Foto: MpHK Foto: MpHK

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muž svěřil klíče od bytu řemeslníkům a nestačil se divit, jaké má nocležníky

Obyvatelé jednoho z hradeckých domů zavolali městskou policii na ženu, která je obtěžovala na chodbě, kde dokonce vykonala potřebu. Tvrdila, že si v domě pronajímá byt, ale neměla klíče ani žádné doklady. 
Čtěte více

Nová auta i zbraně. Městská policie obnovuje své vybavení

Novými služebními vozy a střelnými zbraněmi budou v příštích týdnech disponovat hradečtí strážníci. Stávající vybavení bylo již nevyhovující a pouhá repase by byla příliš nákladná. Radní proto v březnu schválili dodávky jedné stovky zbraní a dvou nových služebních vozidel,…
Čtěte více

Lidé často městské strážníky žádají o úklid listí či uhynulého zvířete. Blokují tak důležitou telefonní linku

„Je tu 10 centimetrů listí, přijeďte!“ - občas zazní ze sluchátka telefonu linky číslo 156. Městští strážníci přijmou za rok téměř 12 500 oznámení. Některá volání tam však vůbec nepatří, zahlcují již tak velmi vytížené operátory a blokují hovory, které jsou důležitější a často…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme