Stížnost na průběh komunálních voleb u soudu neprošla, zastupitelé se sejdou 25. listopadu

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: hradeckralove.cz

Stížnost na průběh komunálních voleb v Hradci Králové, kterou v minulých týdnech podali Hradečtí patrioti, včera královéhradecký krajský soud zamítl. Výsledky voleb v Hradci Králové byly podle soudu v pořádku, došlo však k pochybení jedné z volebních komisí.

25. listopadu se i přesto mohou konečně sejít noví zastupitelé a vybrat ze svých řad prvního muže města, náměstky a radní. Podle všech předpokladů se primátorem opět stane Zdeněk Fink, který na hradecké radnici post zastával i v předchozích čtyřech letech.

Původní termín prvního setkání zastupitelů byl naplánován na 4. listopadu. Ustavující zasedání zastupitelů Hradce Králové ale oddálila stížnost jedné z volebních stran – Hradeckých patriotů. Ti vznesli u soudu protest, že ve volebním okrsku Třebeš jim nebyly přičteny všechny hlasy, které podle jednoduchých počtů měli patrioti dostat.

Soud pochybení potvrdil, výsledky to ale neovlivnilo

Krajský soud v Hradci Králové skutečně potvrdil, že volební komise se ve zmíněném okrsku dopustila nepřesností a chybovala. Výsledek voleb to ale nijak neovlivnilo a tak se zastupitelé mohou sejít. Nový termín ustavujícího zasedání zastupitelstva je naplánován na úterý 25. listopadu.

Faktem ovšem zůstává, že každá z volebních stran měla možnost do komisí jmenovat své komisaře, kteří dohlíželi na průběh voleb. „I Hradečtí patrioti měli možnost do volebních okrskových komisí nominovat své zástupce a své právo také využili a to i v okrskové volební komisi s číslem 70 (pozn.red.:Třebeš). Zde měli nominovanou svou zástupkyni, která byla přítomna sčítání a vyhotovení zápisu o hladkém a zákonném průběhu voleb, který nakonec stvrdila svým podpisem. Při jakýchkoliv pochybnostech mají členové možnost vznést dotazy či připomínky nebo se závěry práce komise v podobě vyhotovení výsledků i nesouhlasit. V tomto případě se nic takového však nestalo,“ hájila správnost počínání magistrátu tisková mluvčí radnice Magdalena Vlčková. „V případě, že měl kdokoliv z přítomných komisařů při sčítání jakékoliv pochybnosti, měl to sdělit předsedovi komise, který zodpovídá za řádný průběh sčítání,“ doplnila ještě mluvčí Vlčková.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Místní organizace ANO je v Hradci zrušená, ale vedení města se nemění

Situace ve vedení města se nemění, na postech náměstků primátora i nadále zůstávají Monika Štayrová a Pavel Marek. Ve vedení města je také za politickou stranu ODS primátor Alexandr Hrabálek a náměstek primátora Jiří Bláha. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v…
Čtěte více

Za parkování koloběžek budou firmy Hradci platit. Memorandum upravuje i další pravidla provozu

Už několik týdnů se v Hradci řeší provoz elektrokoloběžek. Jejich provoz ve městě zahájily dvě soukromé společnosti začátkem letních prázdnin. Od první chvíle se mezi hradeckými občany našli fanoušci i odpůrci, kteří kritizovali především způsob parkování strojů. Situace by se…
Čtěte více

Kus starého mostu ve Svinarech stále čeká na využití. Zatím ho pohlcuje rez

Na břehu Orlice ve Svinarech už tři roky leží torzo více než stoletého železného mostu plukovníka Šrámka. Nový most zjednodušil místní dopravu, využívají ho obyvatelé centra Hradce Králové a Třebechovic. Královéhradecký kraj za stavbu zaplatil 80 milionů korun. Po rekonstrukci…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme