Štítky: | Sport | Fotbal | FC Hradec Králové | Votroci |

Souboj exligistů: Hradec Králové vs. České Budějovice, drama až do konce

Fotbalisté Hradce Králové přivítali v neděli odpoledne v rámci 5. kola Fotbalové národní ligy celek Českých Budějovic. Na hřišti tak proti sobě stanuly dva týmy, které v minulé sezóně hrály ještě nejvyšší soutěž, ale sestoupily. Oba na začátku druhé ligy také avízovaly, že jejich cílem je návrat mezi elitu. Vstup do druhé ligy však ani Hradci ani Budějovicím nevyšel podle představ. Budějovice se pohybují ve středu tabulky, Hradec byl před zápasem blízko sestupových pozic. Navíc poslední domácí zápas byl pro Votroky fiaskem, po špatném výkonu podlehli Táborsku. Minulý zápas v Třinci však Hradec vyhrál a dařilo se mu i v týdnu, kdy pohárovém utkání deklasoval divizní Dvůr Králové nad Labem 7:0.

Na dobré výkony z uplynulých dnů chtěli domácí navázat i proti Českým Budějovicím. Od začátku se hrál oboustranně svižný fotbal. Hosté si vypracovali dobrou příležitost po teči Kaloda, ale jeho šanci zlikvidoval brankář Lindr. Na druhé straně měl Hradec šanci ke změně skóre z přímého kopu, ale hostující obrana jej dokázala vyhlavičkovat. V 11. minutě však Votroci již vedli. Po chybě hostující obrany se dostal míč na hranici velkého vápna k Vaněčkovi, ten obešel ještě jednoho protihráče a s přehledem poslal míč k tyči - 1:0. V 15. minutě to mohlo být už o dvě branky. Vaněček nádherně načasoval přihrávku na rozběhnutého Malínského, ale tentokrát hostující brankař Daněk vyšel ze souboje úspěšněji.

Zaděláno na hattrick

Utkání i nadále mělo dobré tempo. Domácí sice měli více ze hry, ale hosté pozorně bránili a podnikali rychlé protiútoky. Bohužel nepřesnosti ve finální přihrávce na obou stranách znamenaly, že skóre se neměnilo. Po dvaceti minutách však ani to už neplatilo. Agilní Malínský vybojoval ve středu hřiště míč, probil se až na hranici velkého vápna, kde perfektně našel volného Vaněčka a ten míč poslal do Daňkovy branky - 2:0. A za další dvě minuty Vaněček dovršil hattrick. Sám vlétl do budějovického obrany, ve skrumáži se dostal znovu k odraženému míči a obloučkem poslal míč za Daňka potřetí - 3:0. Pro hosty to bylo pořádně hořské sousto, protože ve středu hry hráli s domácími vyrovnanou partii, ale Hradec byl v koncovce tentokrát mimořádně efektivní. Jihočeši naopak náznaky svých šancí do konce dotáhnout nedokázali.

Pěkná podívaná, drama až do konce

Také druhý poločas pokračoval ve vysokém tempu. Již v 47. minutě měli domácí velkou příležitost, když míč pro Kučeru vybojoval Zelený, Kučerův pokus však Daňěk dokázal vytěsnit nad bránu. V zápětí předvedli nádhernou akci i hosté, postupným útokem na jeden dotek dokázali vyšachovat hradeckou obranu, ale Lindr zázračně na poslední chvíli zasáhl a Budějovičtí vyšli naprázdno. Podobné "šachy" ukázali na opačné straně hřiště v 63. minutě i domácí, ale Poděbradský prováhal vhodný okamžik k přihrávce a tak ani tentokrát se skóre neměnilo. O minutu později byli domácí ještě blíže čtvrté brance, ale Kučera pálil jen do tyče. Votroci si postupně začali vytvářet velkou převahu. Nechyběl jim nápad, důraz ani sebevědomí. Jediné, co scházelo, byla přesnost ve finální fázi. A to bylo pro Jihočechy velké štěstí, protože jejich obrana často nevěděla, kam dřív.

Přesto se podařilo Budějovicím snížit. V 77. minutě z ojedinělého protiútoku neuhlídala domácí obrana Kaloda a ten hlavou překonal Lindra - 3:1. A o další dvě minuty bylo ještě hůř. Při kombinaci domácích v pokutovém území se míč nešťastně odrazil Šislerovi do ruky a hosté kopali penaltu. Tu Rýdel s přehledem proměnil - 3:2. Z původně jasného závěru se tak stalo pořádné drama. Budějovice, které ještě čtvrt hodiny před koncem byly smířené s porážkou, se rázem dostaly do hry a před Lindrem bylo pořádně rušno. Domácí tým už ale definitivní zvrat nepřipustil a díky taktickému výkonu si připsal tři body za vítězství 3:2.