Socha Ulricha z náměstí Svobody byla odstraněna

Kontroverzní socha bývalého starosty Hradce Králové, která se nacházela na náměstí Svobody v Hradci Králové, byla včera odstraněna. Specializovaná firma ji odvezla do skladu v areálu Technických služeb města Hradce Králové. Pomník byl převezen pryč mimo jiné proto, aby uvolnil místo pro instalaci nových soch, které budou na náměstí instalování v rámci akce Nábřeží sochařů. Dílo sochaře Stanislava Hanzíka se už zpět ale nevrátí a bude vráceno svému autorovi.

O uvedení náměstí do původního stavu rozhodli na červnovém zasedání městští zastupitelé.  Současně náměstek Josef Krofta zahájil jednání o vrácení sochy autorovi.  „Původně bylo ve hře přemístění sochy na jiné místo ve městě. Podle odborníků i značné části veřejnosti však vykazuje konkrétní socha tak slabou výtvarnou a řemeslnou kvalitu, že by ani navrhované varianty přemístění tento problém nevyřešily, a většina zastupitelů tak podpořila návrh na její vrácení,“ uvedl Krofta. Věcí se zabývaly opakovaně kulturní komise rady města a výbor pro územní plánování a rozvoj města, problematika byla řešena i s odborem hlavního architekta a odbornou veřejností.
Transport pomníku na prozatímní úložiště provedla za pomoci odpovídající techniky odborná firma, která je pro tento typ transportů pojištěna. Náklady na přemístění pomníku město vyčíslí a bude uplatňovat v rámci reklamačního řízení. Do vyřešení problému si město počíná tak, aby nebyla porušena autorská práva.
Slavnostní vernisáž letošního Nábřeží sochařů se uskuteční 31. července.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme