Škrtů v kultuře se vedení města nevzdá, některé festivaly zaniknou, jiní budou redukovat programy

Festival Na jednom břehu se loučí.
Festival Na jednom břehu se loučí. | autor: najednombrehu.cz

Škrty v rozpočtu Calendarium Regina způsobily bouři na hradeckém kulturním rybníčku. Jak jsme již informovali, město se rozhodlo na kulturních akcích v roce 2020 ušetřit tři miliony korun. Některé projekty se tak dočkaly pokrácení dotací a jejich pořadatelé se rozhodli svou činnost zabalit, jiní uvažují o změnách, ke kterým jsou úsporným chováním města donuceni. Již dříve oznámil odchod festival Hip Hop Kemp, nyní končí festival Na jednom břehu, o změně místa konání uvažují i organizátoři Sborových slavností, CIAF bude možná jen jednou za dva roky, Open Air sníží počet představení, zredukuje se zřejmě i akce Jazz goes to Town.

Calendarium Regina, projekt, který sdružuje pro Hradec významné akce, jež by pak měly mít zaručenou určitou finanční pomoc města, zůstane seškrtán. Vedení města neobměkčil ani otevřený dopis, který mu pořadatelé akcí adresovali. Kromě finančního přiškrcení jim vadila i neochota města komunikovat. "Dle mínění představitelů města jsou naše výzvy k přehodnocení jejich rozhodnutí nemorální. Dle slov paní náměstkyně Moniky Štayrové jsme tuto změnu v grantové politice dokonce měli očekávat již s nástupem nového vedení. Možná má pravdu. Pokud bychom znali kromě volebních programů i skutečný záměr a složení členů komise pro Reginu nominovaných z politických stran, nikoliv odborné veřejnosti, asi bychom se na tuto situaci lépe připravili,“ uvedla Martina Součková, pořadatelka festivalu Na jednom břehu.

„Došlo k setkání, na kterém jsme si vzájemně vyjasnili svá stanoviska, vyslechli jsme některé připomínky části pořadatelů kulturních akcí a dohodli jsme se, že některé z těchto připomínek využijeme při dalším vyhlašování programu Regina. Na druhou stranu jsme si řekli, že nadále chceme počet akcí zredukovat na ty, které budou skutečně těmi nejprestižnějšími. Jinak naši morální podporu samozřejmě mají jak organizátoři, tak celé akce. Jejich aktivit si skutečně velmi vážíme. Bohužel není možné jim poskytnout prostředky v takové výši, v jaké si představují,“ sdělil primátor Alexandr Hrabálek.

Festival Na jednom břehu končí

Festival Na jednom břehu v Hradci končí. "Posledních pět let žádáme na nekomerční dramaturgii a provoz festivalu téměř 400 tisíc, tj. necelou polovinu celkového rozpočtu, abychom mohli zachovat laťku kvality, rozsahu a udržitelnosti festivalu i v případě špatného počasí, což je nejrizikovější faktor celé akce. Příspěvek 180 tisíc je vzhledem k vzrůstajícím nákladům na samotný provoz festivalu neufinancovatelný schodek srovnatelný s rokem 2009. Navíc bude mít dopad na další žádosti grantové podpory z Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje. Vyzkoušeli jsme všechny možné varianty rozpočtu, ale vzhledem k situaci v Hradci Králové nemáme jinou možnost," uvádí se na webových stránkách festivalu. V minulých letech byl festival podpořen 220 tisíci korunami. Loni se na něj přišlo podívat dva tisíce lidí s tím, že děti do 14 let měly vstup zdarma.

Sborové slavnosti se s Hradcem asi také rozloučí

Podobný osud čeká zřejmě i Sborové slavnosti. Tam podpora spadla na polovinu. Místo 300 tisíc dostane festival 150. "Příští ročník tak bude s největší pravděpodobností smutnou rozlučkou s Hradcem. Další rok ale v Hradci už pravděpodobně nebude. Budeme měnit koncepci festivalu, protože tady se nám to už dělat nechce. Budeme muset hledat jinou lokaci, kde by nás mohli podporovat více,“ říká pro iDNES ředitel Sborových slavností Richard Uhlíř.

Open Air Program a Jazz goes to Town končit nebude, zredukuje se asi program

Další pořadatelé zatím končit nechtějí, jen přemýšlejí o redukci programu, aby ho byli schopni finančně zajistit. Open Air Program tak bude mít zřejmě méně představení a festival Jazz goes to Town bude o den kratší. Podzimní jazz dostane od města o 150 tisíc korun méně, podpora pro Open air může spadnout dokonce o 300 tisíc, i když tato dotace prý ještě bude předmětem diskuse. Open air dostával v minulých letech dotaci jeden milion korun a jazzový festival 950 tisíc korun. „Naše projekty rušit nechceme, protože si uvědomujeme, že město nás podporuje docela velkou částkou, a nechceme být nevděční. Na druhou stranu nižší příspěvek se zcela jistě podepíše buď na kvalitě programu, nebo na poskytovaných službách,“ uvedla ředitelka Kontrapunktu Barbora Hodonická.

CIAF možná jednou za dva roky, pořadatelé ještě na verditk čekají

V nejistotě jsou i pořadatelé letecké přehlídky CIAF. Od města v minulých třech letech dostala přehlídka 2 373 tisíc korun. Pořadatelé ještě nevědí, o kolik dostanou méně, nicméně jsou nervózní. „CIAF se dostává na ekonomickou únosnost a to je problém. Uvažovali jsme přejít na dvouletý cyklus, aby město nemělo takovou zátěž. Podle mě by příští rok dávalo smysl příspěvek zvednout, mít opravdu kvalitní program a pak si dát rok pauzu. Dokonce tu byl nápad dělat přehlídku jednou za tři roky, jenže to bychom zmizeli z trhu. Každopádně bez dotace to dělat nelze, ale poškozují nás i jen spekulace o možném snižování příspěvku,“ uvádí za pořadatele Jaroslav Suk.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Divadelní festival se vrací do Hradce v plném rozsahu a s novým názvem Regiony

Červnový divadelní festival, který má v Hradci Králové více než pětadvacetiletou tradici, ohrožovala do poslední chvíle nepředvídatelná vládní opatření a omezení. Nakonec rozvolnění umožní, aby se tradiční svátek divadla a živého umění uskutečnil v plném programovém rozsahu…
Čtěte více

Zveme: Na divadelňák Letos jinak, farmářské trhy a noční prohlídku města

Poslední červnový víkend slibuje velkou nálož kultury, ač se do poslední chvíli nevědělo, jakou bude mít letošní výjimečný ročník divadelního festivalu podobu. Festival Divadlo evropských regionů a Open air program LETOS JINAK se koná od pátku do neděle. Vyrazit můžete také do…
Čtěte více

Divadelní festival letos jinak. Představení si užijete v autě nebo pod širákem

Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů letos a Open Air program bude jinak. Hlavními dějišti festivalu nebudou prostory jako obvykle. Divadlo se bude hrát na parkovišti u koupaliště Flošna a v Letním kinu Širák. Tento mimořádný ročník se odehraje v termínu…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme