Štítky: | terasy | Otčenáškovy terasy |

Severní terasy mají opět naději na opravy. Město bude hledat projektanta

Severní terasy by opravu už nutně potřebovaly.
Severní terasy by opravu už nutně potřebovaly. | autor: MMHK

Severní terasy a Žižkovy sady v centru Hradce Králové jsou opět blíže celkové rekonstrukci. Radní na svém včerejším zasedání schválili vypsání výběrového řízení na projektanta. Kompletní projektovou dokumentaci by radnice chtěla mít k dispozici na jaře roku 2026. Následovat bude hledání zhotovitele, který zajistí nejen opravu a přeložky řady inženýrských sítí, ale také přiblíží sady původní podobě od architekta Františka Thomayera. Terasy se navíc kompletně zrekonstruují a vznikne nová síť cest, která bude na několika místech bezbariérová.

„Severní terasy jsou bohužel ve velmi špatném, havarijním stavu a jsou již více než deset let uzavřené. Provádět pouze udržovací práce nemělo smysl, protože by to bylo neefektivní. Současný systém kanalizace a odvodnění dešťových vod ze svahu je téměř nefunkční a kapacitně nedostatečný, což způsobuje hromadění vody v terasách a má negativní vliv na jejich stav. Situaci dále komplikuje silný kořenový systém některých stromů, který postupně degraduje stabilitu teras a opěrných zdí,“ popisuje současný stav náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek. Město proto plánuje kompletní změnu, která by nejen měla zvýšit udržitelnost daného území, ale také přiblížit jeho vzhled původnímu návrhu architekta Františka Thomayera. Ten jej koncipoval jako francouzskou ozdobnou zahradu s bohatou květinovou výsadbou.

Rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů by tak měla přinést řadu změn. „Dojde k opravě teras včetně několika schodišť, vybudováno bude zcela nové schodiště na Kavčí plácek. Změní se také síť cest, které by měly zajistit bezbariérový přístup až na Velké náměstí. Revitalizace se dočkají architektonické prvky v území i kruhová fontána ve středu sadů, zároveň bude vyměněn a doplněn městský mobiliář. Vedle toho se upraví odvodňovací systém, aby mohl dostatečně odvádět vodu z teras právě do sadů,“ říká náměstek Řádek. Velkou součástí rekonstrukce bude také výměna a oprava inženýrských sítí, kterých je v daném území celá řada, ať už jde o vodovod, kanalizaci, elektřinu nebo telekomunikaci. Obměny se dočká zeleň, zejména řada stromů je zde ve špatném až havarijním stavu. Celkově se park pročistí, některé nevyhovující druhy dřevin, keřů a rostlin budou odstraněny a nahradí se řadou nových.

Rekonstrukce by mohla začít v roce 2026

Radnice se nyní chystá vypsat zadávací řízení na výběr projektanta, který vypracuje projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení, a dále projektovou dokumentaci k zadání a provádění stavby. „Předpokládáme, že pokud bude výběr projektanta úspěšný, mohli bychom mít potřebné dokumenty k dispozici na jaře roku 2026. Následovat bude výběr zhotovitele, který, opět v případě příznivého vývoje, by mohl se samotnou rekonstrukcí začít na přelomu let 2026 a 2027,“ uvádí náměstek Řádek. Uskutečnění tohoto projektu se může vyšplhat až ke dvěma stům milionů korun. Na její financování ale město plánuje čerpat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určeného k podpoře revitalizace veřejných prostranství. Jedná se navíc o jeden ze strategických projektů ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Severní terasy chátrají už roky. Povede se radnici nechat je opravit?

Stav severních teras, které jsou kolem historického centra Hradce, se zatím stále jen horší. Jejich opravy jsou opět v programu vedení města, ale budou se muset spojit s rekonstrukcí Žižkových sadů a bez dotace se neobejdou. Brzy to bude 12 let, kdy se u Adalbertina část hradeb…
Čtěte více

Kvůli stadionu se možná zastaví investice města. Počkat budou muset terasy i Benešovka

Hradec zřejmě bude muset zaplatit celou stavbu nové fotbalové arény za 568 milionů korun ze svého. Město získat až 300 milionů jako dotaci Národní sportovní agentury (NSA). Ale dotaci téměř s jistotou nezíská. Podle opozice to znamená investiční katastrofu a mluví o obrovské…
Čtěte více

Otčenáškovy terasy se dnes otevírají veřejnosti

Od dnešního dne, ted od úterý 23. března budou pro veřejnost opět otevřeny jižní terasy Karla Otčenáška poblíž centra Hradce Králové. Oblíbené místo hradecké veřejnosti bude přístupné opět od 7 do 21 hodin. Od 1. dubna se pak chystá otevření dopravního hřiště v Třebši. Pro…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme