Rostoucí inflace se dotkne stavby stadionu. O kolik se prodraží fotbalový svatostánek?

ilustrační foto
ilustrační foto | autor: jarmoluk/pixabay

Rostoucí ceny materiálů, služeb i režijní náklady přivodily stavebníkům nejednu probdělou noc. Jako první byly na ráně fyzické osoby s rozestavěným bydlením. Současná situace v Hradci Králové ale ukazuje, že změny se dotknou také velkých stavebních společností.

Dokládá to problém kolem rozestavěného stadionu v Hradci Králové. Stavební společnosti totiž podaly zastupitelstvu návrh na změnu smluv ohledně výstavby nového stadionu. Novinky se týkají cen i termínů dodání.

Zpráva přišla zastupitelstvu do datové schránky

Trojice hlavních stavebních společností budujících sportovní středisko v centru Hradce Králové zaslala nové smlouvy městskému zastupitelstvu prostřednictvím datové schránky. Společně s oficiálním návrhem přišel příslušným členům e-mail o plánovaném postupu.

Městské zastupitelstvo zareagovalo předáním nových návrhů městským právníkům. Ti nyní zkoumají možnosti dalšího postupu. Firmy si ale na zpětnou vazbu pravděpodobně chvíli počkají. Zda právníci stihnou jednání ukončit do dalšího zasedání městského zastupitelstva je nejisté.

Navýšení ceny a zpoždění termínu dodání

Největší položkou v nové smlouvě je navýšení finální ceny. Z původních 568 milionů korun požaduje firma navýšení o 12 %, což ve finálním součtu představuje přibližně 68 milionů korun.

Změny se dotknou také termínu dodání. V původní smlouvě stálo, že stavaři nový stadion dodají na jaře roku 2023. Nově požadují odložení o dva měsíce. 

Společně s výše uvedenými změnami v nových smlouvách stojí i požadavek na zaplacení zálohy předem. To by mohlo také představovat problém, protože Národní sportovní agentura aktuálně pozastavila čerpání dotací na nový stadion. Poskytnutí dotace by podle jejího vyjádření představovalo veřejnou podporu, která je neslučitelná s trhem Evropské unie.

Zdražování se týká nejen velkých projektů

Novinky ve smlouvách o stavbě nového stadionu jasně ukazují změny ve stavebním systému. Stále dražší a hůře dostupné materiály prodlužují termíny dodání velkých staveb i malých projektů. 

Čím dál větší množství rodin s rozestavěnými domy se tak uchyluje k dostavění projektu svépomocí. S tím jim hodně pomáhá vypůjčení stavební techniky jako pronájem plošiny, se kterou dodrží bezpečnostní podmínky na staveništi.

Stavbě nových bytových jednotek nepřejí ani protesty místních obyvatel. Dokládá to stavba rezidence známá jako Projekt Zámeček, která se v poslední době potýká s odporem památkářů i okolních obyvatel. Jednalo by se přitom o moderní čtyřpodlažní dům.

Budoucnost hradeckých Votroků je nejistá

Fotbaloví fanoušci si jistě říkají, jak se celá situace dotkne působení fotbalového mužstva FC Hradec Králové v první fotbalové lize. Nový stadion se totiž objevil jako podmínka pro vstup do fotbalové extraligy po vydařené sezóně 2020/2021.

Votrokům se nevedlo špatně ani v letošní sezóně. Z části díky štěstí začátečníka, ale především zásluhou vedení zkušeného trenéra Koubka obsadili v lize šesté místo a dostali se do nadstavby boje o titul.

Doufejme tak, že kvůli právnickým jednáním nebude k prvnímu zápasu na novém stadionu zapotřebí půjčovna elektrocentrál. To by si fanoušci po návratu z vyhnanství v Mladé Boleslavi určitě nezasloužili.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Mohlo by se hodit
Doporučujeme