Štítky: | hájovna |

Radnici na stavbu výukového lesního centra chybí peníze, osud hájenky je přesto nejistý

Na výukové centrum město nemá peníze
Na výukové centrum město nemá peníze | autor: mmhk

Nečekané pokračování má spor o hájenku v hradeckých lesích. Zatímco město ji plánovalo zbourat a nahradit novým a moderním výukovým centrem, proti se postavily stovky lidí, které si přejí dům z 19. století v lesích zachovat. Opustit jej odmítal také její nájemník pan Miroslav Vojtěch. Ten ale před několika dny náhle zemřel. Město teď navíc přiznalo, že původní plán výstavby centra dostal značné trhliny a v lese se zřejmě stavět vůbec nebude.

Projekt výukového centra uprostřed hradeckých městských lesů za 20 milionů korun nezíská finanční pomoc Evropské unie, což znamená jediné: kruhová moderní stavba v lokalitě U Dvou Šraňků v nejbližší době nevyroste. A není ani jisté, zda tu bude vůbec někdy stát. „Ukázalo se, že to nelze profinancovat. Pokud na projekt nebude dotace, samotné město jej samo platit nebude,“ připustil pro idnes.cz náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Co bude s hájenkou, kterou mělo centrum nahradit, není zatím jisté. Magistrát teď totiž hledá další cesty, jak centrum vybudovat – jednou z možností je rekonstrukce stávající hájovny, což už ale dříve radnice zamítla s tím, že je ve velmi špatném technickém stavu. V úvahu ale přichází i získání jiné dotace, jež by stavbu environmentálního projektu podpořila.

I přes nejistý osud stavby vzdělávacího zařízení město už v polovině ledna zahájilo demoliční řízení, které nehodlá zatím zastavovat. Běží už také územní řízení na výstavbu nové budovy. "Způsob stavby nebo rekonstrukce objektu bude podřízen finančním možnostem a dotačním titulům. Musíme mít proto připraveny varianty. A to jak demolici současné hájenky a na jejím místě výstavbu enviromentálního centra, tak i rekonstrukci hájenky a výstavby centra v areálu zahrady," uvedla pro hradecky.denik.cz mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

A stále také běží internetová petice na záchranu hájovny – během jednoho měsíce se jí podařilo nasbírat 6 700 hlasů. Její signatáři se nevzdávají a apelují na město, aby UFO, jak se centru začalo přezdívat, přemístilo na jiné místo. „Stavba do lokalitě křižovatky Hradečnice a Písečnice nepatří a podstatným a nevhodným způsobem by narušila ráz lesní krajiny,“ píše se mimo jiné v petici, která požaduje, aby hájovna U Dvou Šraňků zůstala zachována v původní podobě.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hájenka U Dvou šraňků se začíná opravovat. V lese bude rušno

Hájenka U Dvou šraňků se začíná opravovat. V těchto dnech se do hájovny na Černé stráni v hradeckých lesích stěhují řemeslníci. Celková rekonstrukce budovy ze třicátých let bude stát čtyři miliony korun. V hájovně vzniknou dvě bytové jednotky pro zaměstnance městských lesů.…
Čtěte více

Hájenku U Dvou šraňků začnou letos opravovat stavebníci

Hájovna v městských lesích, které se říká U Dvou šraňků, se dočká nového kabátu. Magistrát definitivně pohřbil záměr, který počítal se zbořením hájovny a výstavbou vzdělávacího lesního centra. Ještě letos se tam mají objevit stavebníci, aby ji opravili do co nejpůvodnější podoby…
Čtěte více

V hradeckých lesích vznikne nová interaktivní stezka a workoutové hřiště

Trávíte rádi volný čas v hradeckých lesích? Společnost Městské lesy Hradec Králové letos připravuje hned několik novinek. Těšit se můžete na novou interaktivní stezku siluet a mimiker a dřevěné workoutové hřiště. V plánu je také stavba obory pro jeleny u Hoděšovic a …
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme