První „inteligentní“ semafor v Hradci zrychlí hromadnou dopravu

| autor: hradeckralove.cz

Dopravní podnik chce na Pospíšilově ulici vyměnit stávající semafor za „inteligentní. Ten bude sledovat blížící se autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy a ve správný čas jim „dá zelenou.“ Podle dopravního podniku nové opatření zejména sníží spotřebu a eliminuje zpoždění.

Zatímco chytrý telefon nosí v kapse většina lidí, do silniční dopravy zatím moderní technologie tolik nepronikly. Královéhradecká radnice plánuje vybudovat systém inteligentních semaforů po celém městě. Od projektu za čtvrt miliardy korun si slibuje zvýšení plynulosti dopravy a snížení počtu nehod. První krok ale nakonec učinil místní dopravní podnik, který už brzy „na zkoušku“ zprovozní inteligentní semafor na Pospíšilově třídě. „Jde o velmi jednoduchý princip. Auto se přiblíží k přechodu, pomocí GPS signálu se přihlásí a na semaforu mu naskočí zelená," řekl pro Denik.cz dopravně technický náměstek dopravního podniku Vladimír Pejřil

Podle Pejřilových slov bude za předpokladu, že se zkušební semafor osvědčí, podnik instalovat další. Plynulejší jízda totiž pro hromadnou dopravu znamená značnou úsporu. „Hlavně v noci tam naše vozidla zastavují úplně zbytečně. Kvůli rozjíždění pak máme vyšší spotřebu, dělá to hluk, zvyšují se emise,“ řekl Pejřil.

Inteligentní křižovatky po celém městě

Hradecká radnice chce získat dotaci na vybudování inteligentního systému po celém městě za čtvrt miliardy korun. Semafory by měly řídit dopravu podle aktuální situace a hustoty provozu. „Systém má za úkol podpořit plynulost dopravy a zmenšit nehodovost. Bude také preferovat městskou hromadnou dopravu," řekl pro Denik.cz náměstek primátora Jindřich Vedlich. Novinkou by měly být i bezpečnostní kamery, které budou hlídat dopravní přestupky – zejména jízdu na červenou a překročení povolené rychlosti. Celý systém by měl vyrůst v letech 2016 a 2017.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme