Štítky: | Sběrné dvory | re-use |

Projekt, který vrací použité věci dál do oběhu, má v Hradci úspěch

Re-use projekt slaví úspěchy.
Re-use projekt slaví úspěchy. | autor: MMHK

Projekt re-use, který začal v červenci 2020 fungovat ve sběrných dvorech v Hradci Králové, se začíná rozrůstat. V lednu se otevřela už čtvrtá pobočka tohoto místa – tzv. re-use point, kam mohou lidé odnést nepotřebné věci, které jsou za drobný obnos zase prodány někomu dalšímu. Výtěžek je věnován hradeckým městským lesům na koupi a výsadbu nových stromů, jen za loňský rok se již podařilo vybrat více než 65 tisíc korun.

„Když jsme v roce 2020 odstartovali projekt re-use a otevřeli první takové místo, doufali jsme, že tato služba bude mít úspěch. Nečekali jsme ale, že se bude těšit až takové oblibě a podaří se vybrat tak vysokou částku. Právě díky tomu, že se projekt re-use stává čím dál populárnějším, mohli Hradecké služby otevřít už čtvrté místo, a to ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Jako první otevřely Hradecké služby re-use point ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, v loňském roce pak zahájily svůj provoz další dvě místa, a to ve sběrných dvorech Na Brně a Temešvár. Celkově se od doby spuštění projektu podařilo vybrat více než 70 tisíc korun, jen za loňský rok to bylo 65 tisíc. Vybrané finance jsou darovány společnosti Městské lesy na nákup sazenic a výsadbu nových stromů.

Hlavním smyslem projektu re-use je předcházení vzniku odpadu. „Tato služba má také přínos pro občany, jelikož si mohou zakoupit použité funkční věci za zlomek ceny. Přijímáme předměty jako například nejrůznější domácí potřeby, nádobí, knihy, hračky, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola, potřeby pro děti jako kočárky a autosedačky. Ceny těchto předmětů se pohybují od 10 do 200 korun. S ohledem na bezpečnost nelze do projektu zařadit elektrospotřebiče,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb. K dispozici je již také rozměrný nábytek, jako jsou skříně, stoly, postele, a podobně. Z kapacitních důvodů je tento typ nábytku přijímán pouze ve sběrném dvoře Temešvár, kde funguje tzv. nábytková banka. Stejně tak zde zájemci naleznou také speciální vnitřní prostor určený výhradně pro knihy. Re-use pointy jsou otevřeny ve stejnou dobu jako jednotlivé sběrné dvory, jejichž otevírací doby jsou uvedeny na webových stránkách Hradeckých služeb.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Projekt RE-USE v Hradci slaví úspěchy. Nově bude možné do sběrných dvorů darovat i nábytek

Od loňského jara funguje v Hradci projekt RE-USE, jehož cílem je opětovné použití drobných předmětů, což by mělo snížit množství vznikajícího odpadu. Místa, kde je možné takové zboží za drobný finanční příspěvek pořídit, se nacházejí ve sběrných dvorech Bratří Štefanů a Na Brně.…
Čtěte více

Za výtěžek z prodeje použitých věcí se nakoupilo šest stovek dubů do hradeckých lesů

Před časem Hradecké služby zřídily ve sběrném dvoře na Bratří Štefanů místo, kde lidé mohli darovat věci k dalšímu využití. Ty si pak za malou částku může koupit někdo jiný. V rámci projektu RE-USE bylo v roce 2020 vybráno téměř 4 500 korun, za kteréKč, za které městské lesy…
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme