Štítky: | Sběrné dvory | re-use |

Projekt, který vrací použité věci dál do oběhu, má v Hradci úspěch

Re-use projekt slaví úspěchy.
Re-use projekt slaví úspěchy. | autor: MMHK

Projekt re-use, který začal v červenci 2020 fungovat ve sběrných dvorech v Hradci Králové, se začíná rozrůstat. V lednu se otevřela už čtvrtá pobočka tohoto místa – tzv. re-use point, kam mohou lidé odnést nepotřebné věci, které jsou za drobný obnos zase prodány někomu dalšímu. Výtěžek je věnován hradeckým městským lesům na koupi a výsadbu nových stromů, jen za loňský rok se již podařilo vybrat více než 65 tisíc korun.

„Když jsme v roce 2020 odstartovali projekt re-use a otevřeli první takové místo, doufali jsme, že tato služba bude mít úspěch. Nečekali jsme ale, že se bude těšit až takové oblibě a podaří se vybrat tak vysokou částku. Právě díky tomu, že se projekt re-use stává čím dál populárnějším, mohli Hradecké služby otevřít už čtvrté místo, a to ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Jako první otevřely Hradecké služby re-use point ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, v loňském roce pak zahájily svůj provoz další dvě místa, a to ve sběrných dvorech Na Brně a Temešvár. Celkově se od doby spuštění projektu podařilo vybrat více než 70 tisíc korun, jen za loňský rok to bylo 65 tisíc. Vybrané finance jsou darovány společnosti Městské lesy na nákup sazenic a výsadbu nových stromů.

Hlavním smyslem projektu re-use je předcházení vzniku odpadu. „Tato služba má také přínos pro občany, jelikož si mohou zakoupit použité funkční věci za zlomek ceny. Přijímáme předměty jako například nejrůznější domácí potřeby, nádobí, knihy, hračky, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola, potřeby pro děti jako kočárky a autosedačky. Ceny těchto předmětů se pohybují od 10 do 200 korun. S ohledem na bezpečnost nelze do projektu zařadit elektrospotřebiče,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb. K dispozici je již také rozměrný nábytek, jako jsou skříně, stoly, postele, a podobně. Z kapacitních důvodů je tento typ nábytku přijímán pouze ve sběrném dvoře Temešvár, kde funguje tzv. nábytková banka. Stejně tak zde zájemci naleznou také speciální vnitřní prostor určený výhradně pro knihy. Re-use pointy jsou otevřeny ve stejnou dobu jako jednotlivé sběrné dvory, jejichž otevírací doby jsou uvedeny na webových stránkách Hradeckých služeb.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec otevře třetí re-use bazar, podpoří ekologii i dobročinnost

Radnice v Hradci Králové plánuje ve městě otevřít v pořadí už třetí takzvaný re-use bazar. Dobročinné obchody s použitými věcmi jsou zatím ve městě dva. V prvním lidé seženou vše od knih přes nádobí až po sportovní náčiní, druhý nabízí elektrospotřebiče a nábytek. Město chce…
Čtěte více

Za věci z druhé ruky Hradecké služby vloni vybraly téměř 800 tisíc korun

V projektu re-use se Hradeckým službám podařilo vloni vybrat rekordní částku přesahující 775 tisíc korun. Peníze budou využity za dobrým účelem, k výsadbě nových stromů nebo údržbě městské zeleně. Princip re-use, tedy opětovné využití věcí, funguje ve všech královéhradeckých…
Čtěte více

Druhý obchůdek s použitými věcmi se otevře v centru města. Bude mít speciální sortiment

Další obchůdek s použitým zbožím se otevře v Divišově ulici. Město schválilo další rozvoj projektu re-use v Hradci, jehož cílem je předcházení vzniku odpadu, který by jinak skončil v recyklační lince nebo na skládce. Po roce a měsíci úspěšného fungování dobročinného obchodu v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme