Štítky: | Magistrát | koronavirus | antivirus |

Program Antivirus už je v pohybu. Město nechce poplatky za předzahrádky, o další pomoc budou muset podnikatelé žádat

Město chce pomoci podnikatelům.
Město chce pomoci podnikatelům. | autor: hradeckralove.cz

Opatření, která mají zmírnit dopady spojené s nouzovým stavem, již fungují. Od minulého týdne mohou nájemci podávat žádosti o prominutí nájemného z nebytových prostor ve vlastnictví města, v pátek vešla v platnost novela vyhlášky, na základě které poplatek za zábor veřejného prostranství nebudou muset platit provozovatelé předzahrádek či pořadatelé kulturních akcí. Město po dobu nouzového stavu zároveň odpustilo školkovné, platbu za školní družinu, za pobyt dětí v Jeslích Orlická nebo nebude uplatňovat sankce z prodlení úhrady nájemného u bytových či nebytových prostor.

Deset milionů na pomoc podnikatelům

Na konci května budou zastupitelé zároveň projednávat pravidla a termíny pro podávání žádostí o další finanční pomoc drobným podnikatelům a živnostníkům, na kterou město vyčlenilo deset milionů korun. „Vzhledem k objemu prostředků tato pravidla musí schválit zastupitelstvo, včetně hodnotící komise, ve které budou zástupci všech politických klubů. Tento materiál předložíme na to nejbližší zasedání po tom dubnovém, kde se principy a financování programu Antivirus přijaly, tedy v tom nejkratším možném termínu. Předpokládáme, že o tento příspěvek budou subjekty moci žádat v průběhu několika následujících týdnů tak, aby žádosti mohly projednat a schválit orgány města ještě v červnu, poté by došlo k jejich vyplacení,“ vysvětluje primátor Alexander Hrabálek.

V rámci programu Antivirus město novelizovalo vyhlášku o poplatcích za zábor veřejného prostranství, která po uplynutí zákonných lhůt vešla v platnost v pátek 15. května. „Tato pomoc je směřována mimo jiné provozovatelům předzahrádek před restauracemi, kteří to v tomto období nemají jednoduché. Uvedený poplatek, který hradily například i pořadatelé různých akcí ve městě, je do konce roku zrušený. V součtu s odpuštěným nájmem nebytových prostor se jedná o pomoc města zhruba ve výši osm milionů korun,“ říká Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky. Uživatelé veřejného prostranství, kteří jsou osvobozeni od poplatku, však stále mají povinnost včas o zábor požádat a řádně jej ohlásit. 

Město promine někomu i nájemné z nebytových prostor. Dlužníků se to netýká

Radnice také po dobu nouzového stavu promine některým nájemcům nájemné ze svých nebytových prostor. „Žádat o prominutí nájemného mohou žadatelé, kteří užívají ke svému podnikání nebytové prostory ve vlastnictví města, a to na dobu platnosti vládního opatření týkajícího se zákazu maloobchodního prodeje zboží a služeb, pokud se na ně toto opatření vztahuje. Prominutí náleží těm, kteří k poslednímu dni loňského roku nebyli dlužníky města. O prominutí nájemného je třeba řádně požádat prostřednictvím formuláře uvedeného na internetových stránkách magistrátu pod dlaždicí Antivirus,“ přibližuje Věra Pourová, náměstkyně primátora pro správu majetku. Zaslané údaje bude projednávat odbor majetku hradeckého magistrátu, ze kterých bude vypočtena částka, která by měla být na nájemném prominuta. Následně budou muset konkrétní prominutí nájmů schválit orgány města, do výše dvaceti tisíc rada, nad tuto částku zastupitelstvo. V případě, že bude konkrétní finanční obnos schválen, bude žadatel o prominutí nájemného informován a zároveň obdrží za příslušné období dobropis.

Další potřebné informace včetně formulářů ke stažení je možné nalézt na webových stránkách Magistrátu města Hradec Králové pod dlaždicí s názvem Antivirus.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Majitelé podniků, kteří museli mít během karantény zavřeno, mohou žádat o finanční příspěvek od města

O příspěvek do výše až 25 tisíc korun budou moci žádat hradečtí podnikatelé už od konce tohoto týdne. Tento příspěvek by měl zmírnit dopady, které způsobil nouzový stav. Opatření je součástí programu Antivirus. Záměr posvětili už také hradečtí zastupitelé. O tuto pomoc bude…
Čtěte více

AKTUALIZOVÁNO: Koupaliště Flošna se příští týden otevře. Vyšší vstupné a dodržování opatření

Hradecké koupaliště Flošna se chystá na svou jedenáctou sezonu. Správa nemovitostí, která Flošnu provozuje, zatím nestanovila přesné datum otevření, ale předpoklad je v příštím týdnu podle předpovědi počasí. V minulých letech bylo letní koupaliště pro zákazníky otevíráno…
Čtěte více

Řidičů má hradecký podnik dost, lidé se však jezdit autobusy stále ještě bojí

Zatímco před několika měsíci hradecký dopravní podnik zápasil s nedostatkem řidičů, nyní si může vybírat. Krize kvli koronovoriové nákaze připravila o práci hodně lidí v soukromém sektoru, takže se nyní o práci řidiče hlásí dost zájemců. Problém však je, že nemají koho vozit.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme