Proč mizí z Hradce Králové kulturní a společenské akce?
Podobným příkladem je i Královéhradecké balónové nebe. Předchozích pět ročníků se konalo za obrovského zájmu veřejnosti a velké mediální podpory akce ze strany města. Letošní ročník proběhl v Hradci Králové jen jeden den a organizátoři jej raději přesunuli do Nového Města nad Metují. "Hradecká radnice dala na Královéhradecké balónové nebe oproti předchozím letem malý příspěvek. Naštěstí nám vyšel vstříc starosta Nového Města nad Metují," uvedl jeden z organizátorů Josef Capoušek. Jak to bude příští rok, si lze po výroku pana Capouška a výše napsanému snadno domyslet.
O osudu oblíbeného leteckého festivalu CIAF v Hradci Králové také ještě není rozhodnuto. Ještě před tím, než armáda ohlásila ukončení provozu vojenského letiště v Hradci Králové, nechali se organizátoři CIAFu slyšet, že chtějí přehlídku přesunout do jiného města. Toto prohlášení přišlo krátce poté, co primátor veřejně prohlásil, že pořadatelé CIAF organizačně nezvládli. Vadilo mu, že město bylo ucpané a někteří V.I.P. hosté se nedostali včas na slavnostní zahájení. Situace se nakonec uklidnila a organizátoři i přes odchod armády před zahájením letošního ročníku uvedli, že CIAF v Hradci Králové bude pravděpodobně i v příštích letech. Jenomže to nemusí být definitivní. Například už jenom proto, že primátor Vlasák, který v předchozích ročnících leteckou přehlídku zahajoval, se letos nedostal ke slovu.
Další významné kulturní podniky, které dělají městu čest i za hranicemi východních Čech, jsou údajně také s novým vedením radnice nespokojeny. Svoji nelibost dali najevo přímo před novináři v loňském roce například představitelé Techfilmu. Ti byli pozváni na tiskovou konferenci na hradecký magistrát, kde měli novináře seznámit se základními informacemi. Na tiskovce však nedostali patřičný prostor a dříve než se chopili slova, většina zástupců sdělovacích prostředků byla pryč.
Hlavním tahounem tak zůstává jen divadelní festival Divadla evropských regionů. Ten drží svoji pozici zatím neotřesitelně ve svých rukách a snad jen díky své jedinečnosti a masovému zájmu veřejnosti není (zatím) ohrožen.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Smetanovská klavírní soutěž:
byla zrušena pro nezájem soutěžících. Pořadatel, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost (zřízená a dotovaná z rozpočtu našeho města), vyvinula nemalé úsilí, a to ve spolupráci s firmou Petrof, s Českým hudebním fondem i Českou hudební společností, včetně řady konzultací s předsedou poroty, prof. Novotným, aby oživila přitažlivost soutěže. O podobě soutěže, která se od dob prof. Václava Holzknechta značně přežila (postupně se změnila na bienále, došlo k posunu popularizace Smetanova klavírního díla apod.) jednal pořadatel i s představiteli českých uměleckých škol, s HAMU, JAMU i dalšími odborníky a připravil poslední ročník. Ten ovšem musel být zrušen pro nedostatek přihlášených soutěžících. Absolutně proto není pravdivé tvrzení: " že po desítkách let byli nuceni odejít z Hradce Králové pro naprosté neporozumění s novým vedením radnice", město tak jako v minulosti bylo připraveno finančně soutěž podpořit a pomocí HKVS organizačně a technicky zabezpečit.
Královéhradecké balonové nebe:
město Hradec Králové každý předchozí ročník balonového nebe ze svého rozpočtu dotovalo částkou ve výši řádově 200 000 Kč. Pro rok 2001 žádal pořadatel, Vzduchoplavecká společnost Slaný, resp. p. Capoušek, více než dvakrát tolik, což město ze svého rozpočtu nemohlo s ohledem na ostatní žadatele o příspěvky uvolnit a proto i pro rok 2001 byl odsouhlasen příspěvek ve výši cca 200 000 Kč. Město pro rok 2001 Vzduchoplavecké společnosti Slaný poskytlo dotaci stejnou jako v minulosti i za předpokladu, že se akce uskutečnění společně s Novým městem nad Metují. Letos se měly uskutečnit dva vzlety v pátek (jeden byl zrušen pro špatné počasí). Je třeba dodat, že loni bylo balonové nebe pořádáno ve spolupráci s Opočnem podobně jako letos s Novým městem n.M. A rovněž se letěly v Hradci Králové pouze dva lety, jeden v pátek 18.8., druhý v sobotu 19.8. Stále je třeba mít na zřeteli skutečnost, že město není pořadatelem a ze svého rozpočtu na podobné akce pouze přispívá. V případě Balonového nebe, podle rozpočtu poskytnutého pořadatelem, dokonce na 40% nákladů. Je ale přinejmenším laická úvaha, že když město neuvolní 100% potřebných prostředků, že se akce neuskuteční vinou magistrátu. Pořadatel musí vyvinout úsilí o získání potřebných zdrojů, např. i z reklamy nebo sponzoringu. Přitom i město se v řadě případů úspěšně pokouší sponzory ve prospěch pořadatele oslovovat.
Letecký festival CIAF:
spekulace o dalším osudu královehradeckého letiště, provozu na něm i osudu dalších ročníků CIAF jsou jistě vděčným tématem letní okurkové sezóny, ale neměli bychom zapomínat, že rozhodnutí je v rukou majitele a provozovatele letiště tj. Armády ČR potažmo Ministerstva obrany ČR. Představitelé magistrátu včele s primátorem pak mohou pouze bránit oprávněné zájmy obyvatel našeho města na zachování zdravého životního prostředí a dodržování všech hygienických limitů při stávajícím i uvažovaném budoucím využití letiště ať už pro potřeby armády nebo pro civilní provoz.
Techfilm:
město na realizaci Techfilmu přispívá částkou 300 tis. Kč. Pořadatelem je Krátký film Praha ve spolupráci s Filmcentrem Hradec Králové. Náklady Techfilmu dosahují více než dvou milionů Kč a podílí se na nich ministerstva školství a kultury, Krátká film Praha, ČVUT i Univerzita Hradec Králové, podíl města je třetí nejvyšší.. Zmíněná loňská tisková konference měla, kromě informací z posledního zasedání rady města, jako poslední bod programu informace o Techfilmu a že někteří novináři nevydrželi až do úplného konce a tak se stalo že: " dříve než se (zástupci Techfilmu) chopili slova, většina zástupců sdělovacích prostředků byla pryč." nelze vyčítat magistrátu, ale snad spíše novinářům.
Tvrzení, že: "Hradec Králové už přestává být městem zasvěceným kultuře a významným společenským akcím" je velmi povrchní. I dnes, jako před třemi lety, se tu konají desítky akcí republikového významu, které pořádají různí pořadatelé. (město zpravidla není jejich pořadatelem - většinou jim poskytuje finanční a morální podporu či záštitu, a to včetně vlastních kulturních organizací). Každou takovou jednotlivou podporu schvaluje rada nebo zastupitelstvo města podle zákona o obcích a zajišťování zdrojů na tyto aktivity je předmětem složitých jednání o rozpočtu. V cyklu Regina je např. zařazeno nejvýznamnějších 29 akcí v roce, 14 z nich je městem podporováno finančně, a to v celkové výši 2,37 milionu Kč. Jsou mezi nimi např. národní přehlídky dětského tance, folklorní festival Hradec Králové Pardubice, Entrée k tanci, Divadlo evropských regionů, Hradecké hudební dny, Techfilm, Balonové nebe, Jazz Goes to Town a další. Město rovněž podporuje řadu občanských iniciativ nejrůznějších souborů a spolků a na tuto podporu vyčleňuje z rozpočtu další cca 1 milion Kč.
Pokud by se chtěl někdo s touto problematikou vážněji seznámit, pracovníci odboru kultury MmHK mu rádi poskytnou podrobnější informace. Konečnou výši přidělovaných příspěvků a výčet podporovaných akcí si lze zjistit i na internetu (www.mmhk.cz). Pokud postačí globálnější přehled, je možné prolistovat celoročním kulturním kalendářem, který město na podporu akcí každoročně vydává nebo nahlédnout do kulturního měsíčníku Géčko, kde se uvádí na 300 nejrůznějších programů měsíčně.
Jan Krejza, tiskový mluvčí MmHK
nejprve bych chtěl poděkovat panu Krejzovi, že jménem úřadu města našel dost odvahy vstoupit do diskuse. Pevně věřím, že to není naposledy, co se zde názor radnice objevil...
A nyní k vlastní reakci na názory p. Krejzy, tedy magistrátu:
článek nikoho konkrétně nenapadá, pouze přisuzuje podíl viny za ztrátu puncu kulturního města i radnici. Vycházel jsem z údajů, které jsem získal přímo od organizátorů akcí nebo jim blízkým zdrojům. Buď mají tito lidé tak málo odvahy, že nejsou schopni magistrátu či případně příslušnému úředníkovi své názory sdělit přímo do očí a schovávají se za vyjádření v tisku, nebo si jedna ze zúčastněných stran vymýšlí.
Článek neměl poukázat na to, že město přímo likviduje konkrétní projekty, spíše upozornit na slabou podporu akcím ze strany magistrátu. Na druhou stranu souhlasím, že městská pokladna není bezedná a lidí, kteří natahují ruku se slovy "dej, věnuj, přispěj" je víc než dost. A to ještě pan Krejza nezmínil desítky milionů, které plynou do údržby kulturních objektů, to jsou také peníze vynakládané na kulturu.
Není rozhodně povinností města dávat peníze na akce soukromých subjektů, nicméně pokud tato podpora slábne, pak se nesmí divit, že je magistrát spojován se ztrátou dobrého jména města na poli kultury.
Moc by me potesilo, kdybyste se nad sebou zamyslel a napsal mi.
Diky moc
chtěl bych poznamenat, že tady nejsme u soudu, neprokazuje se ničí vina, nepadají tresty. V uvedeném článku jde myslím spíš o to, že akcí skutečně ubývá. To je prostě pravda. To že byly Pardubice vždycky trochu živější polovinou našeho souměstí, aspoň ve sportu je pravda, nevím čím to je, (možná zajímavý námět pro něčí diplomovou práci), ten pocit tady ale je a shodnul jsem se na něm s mnoha různými lidmi. Problém posledních několika let vidím v tom, že o Hradci je slyšet čím dál méně i v oblastech, které se v 90´letech slibně nadechly - zaplať pámbu aspoň za Divadla Evropských Regionů a Jazz Goes To Town, jinak začíná Hradec působit zase jako ospalá provincie a určitě ne jako Salon republiky. Nejde tady jak jsem řekl o to, že za to můžete Vy, primátor, rada, protože udělali, nebo neudělali to a to. Jde o objektivní stav a o to, že Město s tím nic nedělá (opravdu nevím o tom, že by kromně několika zaniklých tradic město v posledních letech taky nějakou novou založilo). Opravte mne prosím, pokud je to jen moje nepozornost.
Pokud se radní budou starat jen o to, jak vydělávat, tak možná bude ekonomika fungovat, ale lidé budou jezdit do divadla a za sportem do Prahy nebo do Pardubic. Celkově mi přijde, že v Pardubicích toho pro kulturu dělají víc. Ale je to kultura pro široké vrstvy - např. Smetanovská klavírní soutěž mě vůbec nevadí, že odešla. Radši bych viděl vánoční trhy na starém městě, nebo nějaké kulturní akce pro děti. Když si to spočítám, tak balónové nebe je hezké, ale do balónu mě ani mé děti nikdo nevezme a jeden vzlet balónu mi stačí. Nevím, proč by z mých peněz měla parta nadšenců létat a mávat mi z nebe. Až vezmou mě nebo mé děti vzhůru, tak to pochopím.
V návaznosti na to, jak to vypadá s letním kinem a koncertama? Taky špunty do uší?
V návaznosti na to, jak to vypadá s letním kinem a koncertama? Taky špunty do uší?
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.