Při opravě schodiště Bono publico překvapilo archeology opevnění z doby kamenné

| autor: hradeckralove.cz

Archeologové v minulých týdnech odkryli při rekonstrukci uzavřeného schodiště Bono publico v Hradci Králové překvapivý a unikátní objev. Našli pozůstatky pevnostního valu ze dřeva a hlíny, které hradecké návrší chránilo už od pozdní doby kamenné, tedy před více než pět tisíci lety, uvádí Hradecký deník.

„Na patě objektu schodiště jsme narazili na zbytky hradby ze dřeva a hlíny, které tu začalo vznikat v pozdní době kamenné, tedy asi kolem roku 3 500 před naším letopočtem,“ uvedl pro Hradecký deník archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha.

„Vůbec jsme nečekali, že opevnění bude takto intaktně zachováno. Na druhé straně schodiště, pod biskupskými zahradami, byl totiž tento val při jejich budování téměř odtěžen,“ dodal Bláha s tím, že archeology odkrytá část pevnostního valu obsahuje pozůstatky v podobě různě profilovaných vrstev a stopy po roštové konstrukci, která hradbu zpevňovala.

Hradba je stará více než pět tisíc let

Podle archeologa je nález takřka unikátní. Nikdo totiž nepředpokládal, že přes všechny změny, kterými město v posledních staletích prošlo, přežijí i pozůstatky staré několik tisíc let. „Kromě toho to také dokazuje, že se na svoji dobu jednalo o mohutnou a složitou stavbu, která obepínala návrší v délce půl druhého kilometru. Při takové mohutnosti to také znamenalo, aby naši předkové měli alespoň elementární povědomí o statice. Postavit opevnění ze dřeva a hlíny tak, aby odolalo například erozi, nebylo tak jednoduché,“ dodal Radek Bláha.

Zbytky hradby však nejsou natolik zachované, aby se dalo zjistit, jakým dřevem byl Hradec obehnán. „S největší pravděpodobností se však jednalo o dub a jedli,“ uvedl Radek Bláha. Oproti dnešním stavbám, které jsou projektovány a stavěny na desítky let, dřevěná hradba potřebovala údržbu častější. „Někdo musel kůly a další prvky vyměňovat. Tito lidé tak byli vyřazeni z běžného hospodářského cyklu. Nález hradby tak vypovídá i o sociálních strukturách tehdejší společnosti,“ dodal Radek Bláha.

V pravěkém valu, který sloužil jako opevnění, nalezli archeologové také zlomky keramických nádob i pazourkové nástroje staré 3,3 až 5,5 tisíce let. Návrší, kde je dnes Velké náměstí, bylo totiž silně osídleno již v pravěku. V mladších vrstvách archeologové našli zlomky kuchyňské i stolní keramiky, části různých nástrojů, šperky nebo ozdoby z ošacení, které je možné datovat do renesance (více o archeologických nálezech čtěte zde). 

Rekonstrukce schodiště Bono publico stojí 23 milionů

Podle mluvčího magistrátu Petra Vinkláře objev nenaruší harmonogram oprav schodiště. Celkové náklady na rekonstrukci schodiště jsou necelých 23 milionů korun, stavební práce by měly vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Bono publico se v druhé etapě oprav dočká kompletní výměny schodů, které budou stejně jako ty původní dubové. Součástí oprav jsou nové vnitřní i venkovní omítky, nová okna v tamburech nad odpočívadly, kompletní výměna měděné krytiny na střechách a římsách, nová pískovcová a žulová dlažba, sadové úpravy v okolí, osvětlení a ozvučení objektu a celá řada dalších sanačních prací a opatření proti vlhkosti. Nově bude osvětlený prostor sledovat kamerový systém napojený na pult městské policie.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

FOTO: Bono publico se po generální rekonstrukci otevřelo veřejnosti

Po rok trvajících opravách se dnes veřejnosti otevřelo známé schodiště Bono publico. Historická stavba, která je už déle než půl stolení zapsána jako kulturní památka České republiky, patří dlouhodobě mezi místo oblíbené návštěvníky i občany Hradce Králové. Ti první mohou…
Čtěte více

Opravy hradeckých chodníků a silnic jsou v plném proudu. Kde řidiče a chodce čeká omezení?

Letní měsíce vždy město Hradec Králové využívá k opravám, práce nyní probíhají zejména na základních školách, kde město investuje více než 41 milionů korun, ale opravují se i vozovky a chodníky. Během července bude dokončena oprava chodníku v Hradecké ulici, během příštího…
Čtěte více

Hradecká katedrála sv. Ducha potřebuje opravy. Narušený je pískovec ve výšce 40 metrů

Více než 700 let stará Katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové je na první pohled v dobrém technickém stavu. Zdání ale může klamat, na některých místech nutně vyžaduje opravu, uvádí Český rozhlas Hradec Králové. Například cenné fiály už po nedávné vichřici na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme