Štítky: | Magistrát | kiosky | pražský most | kiosek |

Poslední kiosek na Pražském mostě čeká na rekonstrukci

Kiosky na Pražském mostě budou spravené všechny.
Kiosky na Pražském mostě budou spravené všechny. | autor: MMHK

Kotěrovy kiosky na Pražském mostu v posledních šesti letech procházely postupnou renovací. Na jaře zahájila stavební firma opravy toho posledního, který je umístěn na Tylově nábřeží na levé straně Pražského mostu ve směru k historickému centru města. V rámci rekonstrukce dojde k výměně střešní krytiny, výrobě nových oken a dveří a nová bude také omítka nebo podlaha, zhotoví se i tepané reliéfy. Veškeré práce, které vyjdou na zhruba šest milionů korun bez DPH, by měly být dokončeny v závěru tohoto roku, poté bude kiosek nabídnut k pronájmu drobným podnikatelům.

„Stavba kiosků, které byly vybudovány před více než sto lety, jsou mistrovským počinem architekta Jana Kotěry. Jejich výstavbu řešil se starostou Františkem Ulrichem už o několik let dříve, a to v letech, kdy se stavěl Pražský most. Jsou architektonicky velmi cenné. Kiosky na pravé straně Labe jsou díky oválnému půdorysu rozlohou větší a působí robustněji, ale naopak na výšku jsou o něco menší než ty protější. Každý z nich je navíc něčím výjimečný. Troufám si říct, že právě jejich jedinečnost, se podařilo díky rekonstrukci zachovat i pro další generace,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek s tím, že oprava posledního kiosku dokončí pomyslnou vstupní bránu do starého města. „Tři ze čtyř jsou již opravené, nyní je třeba ještě dokončit ten poslední, který nejen že v posledních letech chátral kvůli svému tehdejšímu využití, ale navíc konstrukci jeho střechy poničila také dřevomorka. Dříve se zde nacházelo rychlé občerstvení, což by ale v budoucnu mohlo nahradit třeba příjemné květinářství nebo prodej drobného zboží,“ doplnil primátor.

Secesní kiosek nyní čeká generální oprava. „V těchto dnech bylo kolem kiosku postaveno lešení a připravuje se výměna střešní krytiny. Dojde také na sanaci krovu, repasi a výrobu nových oken a dveří, výměnu elektroinstalace, nové budou také vnitřní a venkovní omítky i podlahy. Stavební firma je povinná přednostně zachovat a opravit, pokud to bude možné, všechny původní prvky na kiosku. Tepané reliéfy a jejich montáž pak bude provedena kvalifikovaným restaurátorem,“ říká náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek. Opravu rotundy má na starosti Správa nemovitostí Hradec Králové, která vysoutěžila stavební firmu. Ta provede veškeré práce v hodnotě zhruba šest milionů korun bez DPH.

Kdy budou opravy dokončeny?

 Stavební práce by měly být dokončeny v závěru letošního roku, v příštím roce město chystá vypsat výběrové řízení na nájemce. „Při hledání nájemců do těchto historických kiosků musíme samozřejmě dbát na to, že se jedná o kulturní památku. Od odboru památkové péče máme stanoveno několik podmínek, které musí budoucí nájemce dodržet. Vyloučeno je například využití vyžadující odvětrávání prostoru,“ doplňuje náměstek Marek. Tato rotunda, stejně jako ta naproti na Tylově nábřeží, poskytne nájemci plnohodnotné zázemí s toaletou, kuchyňku i elektrický ohřívač.

 Právě opravovaná rotunda na Pražském mostě se opravuje jako poslední. První prošel rekonstrukcí v roce 2016 kiosek na Tylově nábřeží po pravé straně ve směru k historickému centru, kde se dříve nacházelo punčochové zboží. V roce 2018 byl opraven menší kiosek na pravé straně Eliščina nábřeží, o dva roky později zahájila hradecká správa nemovitostí rekonstrukci druhého menšího kiosku naproti.

 Autorem těchto historických secesních kiosků je Jan Kotěra, který v roce 1910 připravil projekt, podle něhož byly v letech 1911–1912 postaveny.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec poslal do ukrajinského Černihivu 4 tisíce euro na vodní čerpadlo

Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině. V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz…
Čtěte více

Básně, hry i písničky zní z Poesiomatu na Tylově nábřeží

Na Tylově nábřeží v Hradci byl během pondělního odpoledne za přítomnosti primátora města Alexandra Hrabálka slavnostně odhalen Poesiomat, jehož autorem je Ondřej Kobza. Jedná se o kovové zařízení ve tvaru trubky, které po zatočení klikou nabídne zájemcům výklad o významných…
Čtěte více

Město vyhlásilo sbírku na Černihiv. Peníze tam na vybavení škol a nemocnice pošle, až válka skončí

Veřejná sbírka, kterou vyhlásilo město Hradec Králové by měla pomoci obnovit partnerské město Černihiv na Ukrajině. Na transparentní účet 8999998/0100 mohou lidé, firmy či instituce nejen z východočeské metropole zasílat finanční příspěvky, které po skončení vojenského konfliktu…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme