Štítky: | polygon |

Polygon s jedinečnými možnostmi začne řidičům sloužit letos v prosinci

Kluzný kopec
Kluzný kopec | autor: s-drive.cz

Odtrhová deska, která uvede auto do nečekaného smyku, vodní bariéry, aquaplaningová vana, nebo simulace sjezdu po sněhu. To vše nabídne nové dopravní výcvikové centrum, které se staví v areálu letiště v Hradci Králové. Špičkový polygon za desítky milionů korun umožní trénovat zvládání smyků nejen osobním autům, ale i kamionům s návěsy. Pro veřejnost by měl začít fungovat letos v prosinci.

 

Polygon nabídne možnost tréninku pro složky záchranného systému ale i pro běžnou klientelu, pro řidiče, kteří zkrátka hodně jezdí. "Bude sloužit i k odpočtu bodů, to znamená i řidičům, kteří se kvůli nějakému maléru dostanou do bodové tísně. Tak tady budou mít možnost si body umazat," řekl pro městskou internetovou televizi  Martin Trpkoš, odborný lektor polygonu.

Jedná se o vyjímečnou stavbu. Je unikátní v celém Česku, umožní trénování řidičům nejen osobních aut ale i kamionů s návěsy. "Jako druhý polygon v republice bude mít možnost trhací deskou cuknout zadní nápravou vozům do 35 tun. To znamená, že řidiči nákladáků si vyzkoušejí ovládat vozidlo v krizové situaci," doplnil lektor.

Co všechno na polygonu najdete?


Smyková deska s vodními překážkami

Deska, která vyvolává přetáčivý smyk a řidičům dává možnost se s jeho úskalím seznámit. Za deskou následuje kluzná plocha s možností vytvoření náhlé překážky kolmými vodními clonami. Hradecká smyková deska je v republice jedna ze dvou, která zvládne i vozidla až do 35 tun.  

Asfalt s vodními překážkami
Název zní jednoduše, ale zde se trénují nejnáročnější cviky a testy. Jezdí se vyššími rychlostmi než na kluzných plochách a řidič se zde přibližuje realitě v silničním provozu. Právě zde je nejvíce „cítit“ vztah rychlost-prostor-lidská reakce. I zde jsou kolmé vodní překážky k nácviku náhlého vyhýbání a další simulace. Jde také o hlavní tréninkovou plochu pro motocykly.

Kluzný kopec
Slouží nejen k porovnání fyzikálních zákonitostí jízdy v krizové situaci vůči kluzné rovině, ale také k nácviku některých situací a zákonitostí spojených s přenosem výkonu motoru na vozovku a otestování elektronických systémů moderních vozidel.

Aquaplaningová vana
Voda, déšť je jedno z nejpodceňovanějších rizik na silnicích v republice. Řidiči často nesnižují rychlost jízdy, když začne pršet. K vodě nemají respekt, jako například ke sněhu. A přitom jde na vodě častěji o život než na sněhu, protože se na ní jezdí rychleji. Tento modul slouží k seznámení s vrstvou vody a nácviku reakce v případě, že vozidlo začne „plavat“.

Rovná kluzná plocha
Kluzná plocha na rovině slouží k nácviku těch nejzákladnějších, ale zároveň nejzásadnějších fyzikálních vztahů a řidičských dovedností, na kterých lze stavět další a náročnější trénink. Zvládnutí smyku je pro řidiče těžký úkol, ale umění maximálně zpomalit a dosáhnout minimální brzdné dráhy v krizové situaci za každých adhezních podmínek lze naučit.

Zatáčka - Kruh
Kluzná plocha, ale také její asfaltová část v zatáčce slouží k pochopení a tréninku vlivů odstředivé síly ve vztahu k rychlosti. Také k tomu, že na chování vozidla má kromě rychlosti a konstrukce vozidla vliv i způsob jízdy nebo technický stav vozidla.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme