Péče o památky Hradci jde. Dostal za ni cenu a postupuje do národního kola

Město se o památky stará.
Město se o památky stará. | autor: hradeckralove.cz

Město Hradec Králové se o své památky stará dobře. A to i v dlouhodobém horizontu. Svědčí o tom fakt, že město bylo nejlépe hodnoceno v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Královéhradeckém kraji v roce 2018. Soutěž vyhlašuje ministerstvo kultury od roku 1994. Vítězem krajského kola se Hradec Králové stal již za roky 2013 a 2017. Výsledky národního kola, do kterého Hradec postoupil, budou známé v dubnu.

Plán ochrany, který má Hradec pro svou oamátkovou zónu zpracovaný, byl svého druhu dokonce prvním v celé republice. „Vedle svých objektů, které jsou památkově chráněné a jejich opravy jsou hrazené z městského rozpočtu, radnice každoročně přispívá i na obnovu nemovitostí, které nejsou v majetku města,“ říká Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu. Na údržbu a rekonstrukci památkově chráněných domů nelze vždy použít moderní technologie či materiály, které jsou často levnější než ty, které vyžadují památkáři. „Je dobře, že si toto město uvědomuje a alespoň částečně majitelům pomůže zachovávat architektonickou a kulturní hodnotu staveb v centru Hradce Králové. Ročně se prostřednictvím dotačního programu právě na obnovu památkového fondu města rozdělí zhruba deset milionů korun,“ dodává Falta. Žadatelé mohou dotaci využívat na opravy oken, fasád, střech, restaurátorské práce nebo stavebně-historický průzkum budov v městské památkové rezervaci či zóně.

V hradecké městské památkové zóně je 45 kulturních památek a tvoří ji část města, která po zbourání hradeb na konci 19. století zaznamenala zásadní rozvoj podle velmi propracovaného regulačního plánu. Hodnotící komise soutěže velmi ocenila přístup města při dlouhodobé správě veřejných prostor na území památkové zóny, kde vlastně neexistuje zanedbané místo nebo objekt. Průběžně se opravují nábřeží Labe a Orlice.

Opravy kostela sv. Mikuláše a Muzea východních Čech

Na přelomu roku skončily stavební a restaurátorské práce na obnově kostela sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, letos vrcholí oprava budovy Muzea východních Čech. Rekonstrukce této jediné národní kulturní památky v Hradci Králové mimo jiné zpřístupní terasu u kopule na střeše budovy muzea a nabídne tak obyvatelům a návštěvníkům města nový výhled na část centra města podél labského nábřeží. V muzeu, které provozuje krajská příspěvková organizace, zároveň vzniknou nové výstavní prostory, část z nich bude nově spravovat přímo město. V roce 2018 město opravilo levobřežní kiosek Pražského mostu a restaurovalo soubor čtyř pomníků padlým 1. světové války se sochařskou výzdobou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme