Pardubice odmítly platit Hradci za vrtulník

Už téměř zapomenutou rétoriku z časů Východočeského kraje trochu připomíná požadavek hradeckého hejtmanství vůči pardubickému. V centru zájmu se po letech ocitl vrtulník letecké záchranné služby. Ten totiž sídlí v Hradci Králové, ale létá zachraňovat životy i na Pardubicko.

„Zdravotnictví Královéhradeckého kraje potřebuje každou korunu, hledáme úspory na nákupech spotřebního zdravotnického materiálu, lécích či na provozu. Také z tohoto důvodu se ptáme, proč bychom peníze potřebné pro pacienty v našem kraji měli utrácet za zásahy letecké záchranky v kraji Pardubickém. V současné době se Pardubický kraj na provozu letecké záchranné služby nepodílí. Asi třetina zásahů letecké záchranné služby je ale na Pardubicku. Proto jsme vyzvali Pardubický kraj, aby na ni finančně přispíval,“ řekla Mladé frontě Dnes krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková.
Zvláštně formulovaný požadavek je ale logický. Vzhledem k optimálním doletovým možnostem a vytíženosti letecké záchranky je zřízení dalšího centra v Pardubickém kraji nesmysl. Celé území bývalého Východočeského kraje pokrývá vrtulník, který je už od začátku své pravidelné činnosti v roce 1990 umístěn v Hradci Králové.
V současné době financuje provoz vrtulníku ministerstvo vnitra, záchranáře a materiál ale platí kraj. Vrtulník přitom pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje provozuje soukromá společnost, která od začátku roku 2009 vystřídala vrtulník Policie ČR. Provoz letecké záchranné služby stojí Hradecký kraj ročně asi 6 milionů. Asi třetina zásahů je podle statistik v Pardubickém kraji, proto by měly Pardubice přispět částkou 2 miliony korun. „Pardubický kraj už si zvykl volat nás ve vážných případech. To je důležité pro záchranu zraněných a vážně nemocných lidí,“ řekl MF Dnes náměstek ředitele ZZS Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.
Podle Mladé fronty Dnes už spolu hradecký a pardubický hejtman o problému před časem mluvili. Shodli se na tom, že by se na řešení mělo podílet ministerstvo vnitra. Podobný stav totiž platí i v jiných krajích ČR. Ve 14 krajích totiž funguje 10 vrtulníků. V současné době ale pardubický hejtman Radko Martínek příspěvek na záchranu lidí z Pardubicka odmítl: „Už jsem kolegovi Francovi říkal, že na leteckou záchranku nepřispějeme. Tohle je záležitost ministerstva, které tuto službu platí. Jen na provoz vlastní pozemní záchranky doplácíme sedmdesát procent, dotování té letecké nepřichází v úvahu,“ uvedl pro MF Dnes Martínek. Spor tak zcela jistě skončí na ministerstvu vnitra.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
11.1.2010 16:03
rzr (neregistrovaný)
Pokud zdravotnictví Královéhradeckého kraje opravdu potřebuje každou korunu, nebylo by od věci přestat vyhazovat peníze na proplácení regulačních poplatků simulantům. Potom bude i na vrtulník.....

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme