Pandemie zamávala s městským rozpočtem, Hradec rezervuje na dopady krize 150 milionů

Magistrát města Hradec Králové.
Magistrát města Hradec Králové. | autor: hradeckralove.cz

Hradec Králové si podobně jako loni rezervuje na dopady koronavirové krize 150 milionů korun z výsledku hospodaření v předchozím roce. Za rok 2020 totiž hospodaření skončilo kladným saldem 229 milionů korun. Zbývajících 79 milionů korun umožní uskutečnit ještě letos akce, na které se ve schváleném rozpočtu nedostalo. 

Souhlas s celoročním hospodařením, schválením účetní závěrky a rozdělením výsledku hospodaření z loňského roku v tomto týdnu projednali hradečtí zastupitelé.

„I když se situace v posledních týdnech obrací k lepšímu, stále nevíme, jaké budou příjmy z rozpočtového určení daní, kdy se do MHD vrátí cestující, kdy divadla či filharmonie obnoví svá představení a koncerty pro veřejnost. Hospodářský výsledek tak městský rozpočet posílí a připraví na negativní dopady podobně jako loni,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek o 150 milionech korun.

Zbývajících 79 milionů navýší souhrnnou rezervu na financování investičních akcí nebo oprav městského majetku v letošním roce. „V průběhu roku se bude o všech těchto penězích rozhodovat podle stavu daňových příjmů a projektové připravenosti jednotlivých akcí,“ dodává primátor.

Pandemie s rozpočtem zamávala

Rozpočet města na rok 2020 byl sestaven v mírně pesimistické variantě, která nepředpokládala výrazný nárůst příjmů oproti roku 2018 či 2019. 

„I přes poměrně velkou rezervu, kterou jsme vzhledem k trendu z předchozích let očekávali, tak bylo nutné vzhledem k pandemické situaci přistoupit k úpravám rozpočtu, které reagovaly na reálné příjmy. Díky tomu se nakonec podařilo poměrně bez problémů financování rozpočtu v roce 2020 ustát. Současně tato opatření přispěla i k tvorbě rozpočtů následujících let,“ říká Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a rozpočtu.

V roce 2020 město Hradec Králové čerpalo výdaje v celkové výši 2,1 miliardy korun, z toho běžných bylo 1,89 miliardy korun. V kapitálových výdajích bylo vyčerpáno 256,5 milionu korun.

Mezi největší investice města v loňském roce patřily rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci Králové, stavba sportovní haly Pouchov, odlehčovací služby v Honkově ulici, oprava bytového domu se sociálním bydlením na Pražské třídě. Tyto akce ještě pokračují a budou dokončeny v tomto roce. Přes 25 milionů korun město loni investovalo do oprav či nových cyklostezek, chodníků a parkovacích míst, necelých 25 milionů do rekonstrukcí školských budov. Letos začne stavba nové multifunkční fotbalové arény nebo lávka přes Labe u Aldisu.

„Výsledkem finančního vypořádání rozpočtu města za rok 2020 je tak přebytek volných zdrojů města v částce téměř 229 milionů korun. Zastupitelům jsme navrhli tyto prostředky rozdělit do příslušných rozpočtových rezerv města a v průběhu roku je můžeme použít podle toho, kde to bude třeba. Tedy jak pro další investice a opravy městského majetku, tak na případné krytí výpadků daňových příjmů v letošním roce, či jako zdroj pro snazší přípravu rozpočtu na rok 2022,“ dodává ekonomická náměstkyně Monika Štayrová.

Výše zadlužení města k poslednímu prosinci roku 2020 činila 523,7 milionu korun, dalších 160 milionů stále zbývá dočerpat z již přijatého úvěru.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Žáci druhého stupně se vracejí do škol. Roušku odloží jen na tělocviku

Do škol v Hradci Králové se od pondělí 3. května začnou vracet další děti, k rotační výuce nastoupí žáci druhého stupně. Novinkou je také obnovení venkovních sportů v rámci výuky. Žáci během nich nebudou povinni nosit ochranu dýchacích cest, naopak její nošení bude povinné…
Čtěte více

Hradecká nemocnice obnovuje běžný provoz na odděleních, která sloužila covidovým pacientům

Hradecká fakultní nemocnice pokračuje v postupném obnovování běžného provozu na svých pracovištích, která byla vyčleněna pro pacienty s COVID-19. Zatímco na začátku března bylo v nemocnici hospitalizovaných 210 pacientů s covidovou infekcí, nyní se jejich počet pohybuje kolem…
Čtěte více

Do hradeckých školek se v pondělí vrátí děti

Mimořádné opatření vlády dovolí od pondělí 26. dubna návrat dětí do mateřských škol ve vybraných krajích, týká se to také města Hradce Králové. Děti ve školkách navíc nebudou muset nosit roušky a nebudou se ani testovat na koronavirus. Toto opatření se vztahuje i na předškolní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme