Opravy vnitřních stěn prodraží opravy muzea v Hradci Králové. Asi o milion

Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři.
Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři. | autor: hradeckralove.cz

Nová fasáda, okna, ale i vnitřní malby a opravené reliéfy. Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je už několik měsíců v péči stavbařů a restaurátorů. Rekonstrukce muzea bude stát o něco více, než se předpokládalo. Právě způsob ošetření některých stěn zvýší náklady. Vyšší náklady by však neměly znamenat zpoždění prací. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Bylo zjištěno, že malby, se kterými se počítalo, že jdou na štukových omítkách, tak jsou ve skutečnosti na sádrových omítkách. A technologie obnovy sádrových omítek je bohužel časově i finančně náročnější," říká pro rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička. Pracovníci museli ručně odmýt několik vrstev malby z reliéfní výzdoby až na původní sádrovou omítku, kterou také odborníci zpevnili.

Dokončení základních prací, které je plánováno na duben letošního roku, to ale podle stavbařů výrazně nezpozdí. Ale pro hradecký magistrát, který je majitelem budovy a investorem stavby to znamená vyšší náklady.

„V současnosti se náklady na rekonstrukci secesní budovy Muzea východních Čech dostaly na necelých 90 milionů korun. Ačkoliv byla rekonstrukce vysoutěžena za necelých 82 milionů korun," říká mluvčí magistrátu Petr Vinklář. „V případě takto složitých památkově chráněných budov se ovšem velmi často objeví, že je třeba nějakou opravu řešit jiným způsobem, nebo daleko větším zásahem. Takže se ty náklady zvyšují poměrně běžně. Nyní se jedná zhruba o částku 1,1 milionu korun."

Kromě prací na interiérech a úpravou před vchodem do muzea restaurátoři v Opočně momentálně pracují na obnově vitráží, které by se měly postupně vracet zhruba v polovině března.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Přestavba Gayerových kasáren za 270 milionů je téměř hotová

Přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář se pomalu chýlí ke konci. Stavební práce jsou téměř hotové, v budově se nyní dodělávají závěrečné práce, maluje se zábradlí, instalují zásuvky nebo světla. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku…
Čtěte více

Městská knihovna se otevírá, v Kuklenách nabídne zrekonstruovaný interiér

Od pondělí se znovu otevře městská knihovna i všechny její pobočky v Hradci Králové, kromě té v Březhradu. Otevření je možné za splnění následujících podmínek: maximálně 1 osoba na 15 m2, udržování rozestupů, ochrana respirátory a dezinfekce rukou při vstupu. Návštěvníci se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme