Opravy vnitřních stěn prodraží opravy muzea v Hradci Králové. Asi o milion

Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři.
Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři. | autor: hradeckralove.cz

Nová fasáda, okna, ale i vnitřní malby a opravené reliéfy. Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je už několik měsíců v péči stavbařů a restaurátorů. Rekonstrukce muzea bude stát o něco více, než se předpokládalo. Právě způsob ošetření některých stěn zvýší náklady. Vyšší náklady by však neměly znamenat zpoždění prací. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Bylo zjištěno, že malby, se kterými se počítalo, že jdou na štukových omítkách, tak jsou ve skutečnosti na sádrových omítkách. A technologie obnovy sádrových omítek je bohužel časově i finančně náročnější," říká pro rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička. Pracovníci museli ručně odmýt několik vrstev malby z reliéfní výzdoby až na původní sádrovou omítku, kterou také odborníci zpevnili.

Dokončení základních prací, které je plánováno na duben letošního roku, to ale podle stavbařů výrazně nezpozdí. Ale pro hradecký magistrát, který je majitelem budovy a investorem stavby to znamená vyšší náklady.

„V současnosti se náklady na rekonstrukci secesní budovy Muzea východních Čech dostaly na necelých 90 milionů korun. Ačkoliv byla rekonstrukce vysoutěžena za necelých 82 milionů korun," říká mluvčí magistrátu Petr Vinklář. „V případě takto složitých památkově chráněných budov se ovšem velmi často objeví, že je třeba nějakou opravu řešit jiným způsobem, nebo daleko větším zásahem. Takže se ty náklady zvyšují poměrně běžně. Nyní se jedná zhruba o částku 1,1 milionu korun."

Kromě prací na interiérech a úpravou před vchodem do muzea restaurátoři v Opočně momentálně pracují na obnově vitráží, které by se měly postupně vracet zhruba v polovině března.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pavilon výtvarky hradecké umělecké školy Střezina by měl být hotový do konce roku

V hradecké základní umělecké škole Střezina byla v letošním roce zahájena první etapa rekonstrukce, která spočívá v kompletní obnově výtvarného a tanečního pavilonu a spojovací chodby. Právě na výtvarném pavilonu byly stavební práce zahájeny jako první, budova by měla být…
Čtěte více

Muzeum a galerie moderního umění usilují o významnou cenu

Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové usilují o významnou cenu Gloria musaealis za rok 2021 v oblasti muzejnictví. Organizace se uchází mezi dalšími padesáti muzei a galeriemi o ocenění hned pětkrát, a to v kategoriích muzejní výstava, publikace a…
Čtěte více

Ve Vrbenského kasárnách by mohl vzniknout muzejní kampus

V centru Hradce by v budoucnu mohl vzniknout moderní muzejní kampus. Kromě nově zrekonstruovaných Gayerových kasáren Královéhradecký kraj plánuje opravit i ty sousední Vrbenského, které leží v západní části areálu. O financování a přípravách projektu jednal hejtman Martin…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme