Opravy vnitřních stěn prodraží opravy muzea v Hradci Králové. Asi o milion

Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři.
Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři. | autor: hradeckralove.cz

Nová fasáda, okna, ale i vnitřní malby a opravené reliéfy. Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je už několik měsíců v péči stavbařů a restaurátorů. Rekonstrukce muzea bude stát o něco více, než se předpokládalo. Právě způsob ošetření některých stěn zvýší náklady. Vyšší náklady by však neměly znamenat zpoždění prací. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Bylo zjištěno, že malby, se kterými se počítalo, že jdou na štukových omítkách, tak jsou ve skutečnosti na sádrových omítkách. A technologie obnovy sádrových omítek je bohužel časově i finančně náročnější," říká pro rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička. Pracovníci museli ručně odmýt několik vrstev malby z reliéfní výzdoby až na původní sádrovou omítku, kterou také odborníci zpevnili.

Dokončení základních prací, které je plánováno na duben letošního roku, to ale podle stavbařů výrazně nezpozdí. Ale pro hradecký magistrát, který je majitelem budovy a investorem stavby to znamená vyšší náklady.

„V současnosti se náklady na rekonstrukci secesní budovy Muzea východních Čech dostaly na necelých 90 milionů korun. Ačkoliv byla rekonstrukce vysoutěžena za necelých 82 milionů korun," říká mluvčí magistrátu Petr Vinklář. „V případě takto složitých památkově chráněných budov se ovšem velmi často objeví, že je třeba nějakou opravu řešit jiným způsobem, nebo daleko větším zásahem. Takže se ty náklady zvyšují poměrně běžně. Nyní se jedná zhruba o částku 1,1 milionu korun."

Kromě prací na interiérech a úpravou před vchodem do muzea restaurátoři v Opočně momentálně pracují na obnově vitráží, které by se měly postupně vracet zhruba v polovině března.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Muzeum chce dokumentovat vývoj hradeckých sídlišť. Začalo se na Slezském Předměstí

Obyvatelé domů na Slezském Předměstí v Hradci Králové nacházeli v minulých dnech ve svých schránkách nebo na vstupních dveřích letáčky s prosbou, jejíž autorem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. To se zabývá dokumentací každodenního života z doby socialismu, lépe řečeno…
Čtěte více

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme