Opravy vnitřních stěn prodraží opravy muzea v Hradci Králové. Asi o milion

Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři.
Muzeum v Hradci už mají několik měsíců v rukou stavbaři. | autor: hradeckralove.cz

Nová fasáda, okna, ale i vnitřní malby a opravené reliéfy. Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je už několik měsíců v péči stavbařů a restaurátorů. Rekonstrukce muzea bude stát o něco více, než se předpokládalo. Právě způsob ošetření některých stěn zvýší náklady. Vyšší náklady by však neměly znamenat zpoždění prací. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Bylo zjištěno, že malby, se kterými se počítalo, že jdou na štukových omítkách, tak jsou ve skutečnosti na sádrových omítkách. A technologie obnovy sádrových omítek je bohužel časově i finančně náročnější," říká pro rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička. Pracovníci museli ručně odmýt několik vrstev malby z reliéfní výzdoby až na původní sádrovou omítku, kterou také odborníci zpevnili.

Dokončení základních prací, které je plánováno na duben letošního roku, to ale podle stavbařů výrazně nezpozdí. Ale pro hradecký magistrát, který je majitelem budovy a investorem stavby to znamená vyšší náklady.

„V současnosti se náklady na rekonstrukci secesní budovy Muzea východních Čech dostaly na necelých 90 milionů korun. Ačkoliv byla rekonstrukce vysoutěžena za necelých 82 milionů korun," říká mluvčí magistrátu Petr Vinklář. „V případě takto složitých památkově chráněných budov se ovšem velmi často objeví, že je třeba nějakou opravu řešit jiným způsobem, nebo daleko větším zásahem. Takže se ty náklady zvyšují poměrně běžně. Nyní se jedná zhruba o částku 1,1 milionu korun."

Kromě prací na interiérech a úpravou před vchodem do muzea restaurátoři v Opočně momentálně pracují na obnově vitráží, které by se měly postupně vracet zhruba v polovině března.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Bezbariérový vstup a zelená střecha. Škola v Úprkově ulici prochází rekonstrukcí

Rozsáhlá rekonstrukce základní školy Úprkova v Hradci Králové byla zahájena v těchto dnech. Během následujících jedenácti měsíců stavbaři vybudují nástavbu jednoho podlaží pro rozšíření výukových prostor u jedné z budov školy, přistaví výtah pro zajištění bezbariérového vstupu a…
Čtěte více

Z kasáren v centru Hradce možná vznikne centrum jako ve Vídni. Budou se tam konat koncerty i festivaly

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu,…
Čtěte více

Zveme: Víkend v Hradci zpestří vodník, Polednice, Keltové i žongléři

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? V lesním divadle na Chlumu se bude hrát divadelní představení Dokonalá fraška, ve všestarském Archeoparku pravěku se dozvíte vše o životě Keltů. Bajkazyl pořádá tradiční Kytarohraní a tentokrát se bude i žonglovat. Můžete si udělat…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme