Opravy Galerie moderního umění už finišují, práce se přesunou dovnitř budovy

Brány Galerie moderního umění na Velkém náměstí jsou už delší čas pro milovníky umění zavřené. Přesně od července roku 2014. Budova prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Dobrou zprávou je, že stavební práce už se chýlí ke konci, hotovo by mělo být k poslednímu listopadu. Pak se aktivita přesune do vnitřních prostor. Nová a moderní galerie se otevře v březnu příštího roku.

 

Královéhradecký kraj má na modernizaci secesní budovy přislíbenou dotaci asi 53 milionů korun. V současné době probíhá veřejná zakázka na vnitřní vybavení. „Nyní v objektu finišují stavební práce, které by měly být ukončeny nejpozději do 30. listopadu. Rada kraje schválila veřejnou zakázku na dodávku a montáž vybavení depozitářů Galerie moderního umění,“ řekl krajský radní pro oblast investic Josef Dvořák. Podle něj by se mohla galerie v novém kabátě otevřít veřejnosti poprvé v březnu 2016.

Pro potřeby galerie se v rámci zakázky na vybavení depozitářů pořídí nové vybavení pro ukládání obrazů – posuvné zakladače a pevné sítě, pevné stojany na obrazy, vybavení pro ukládání soch a drobných plastik, podium pro samostatně stojící sochy a vybavení pro ukládání kreseb a grafik nebo sítě na jejich zavěšení. Předpokládání cena tohoto vybavení by neměla překročit dva miliony korun bez DPH. Dále se soutěží i speciální osvětlení, které se využívá pro nasvícení uměleckých děl.

Na projekt stavebních úprav, kde jsou celkové náklady odhadnuty na 78 milionů korun bez DPH, má Královéhradecký kraj přislíbenu dotaci z ROP Severovýchod ve výši asi 53 milionů korun. Zbytek kryje ze svého rozpočtu.

Cílem projektu je rekonstrukce a regenerace stávajícího objektu Galerie moderního umění v Hradci Králové. Jedná se o pozdně secesní budovu bývalého Záložního ústavu postavenou v letech 1911 až 1912 zapsanou v seznamu nemovitých kulturních památek a nacházející se v památkově chráněném území, která za dobu své 100 leté existence neprošla komplexní opravou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muzeum a galerie moderního umění usilují o významnou cenu

Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové usilují o významnou cenu Gloria musaealis za rok 2021 v oblasti muzejnictví. Organizace se uchází mezi dalšími padesáti muzei a galeriemi o ocenění hned pětkrát, a to v kategoriích muzejní výstava, publikace a…
Čtěte více

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Rivalitu mezi Hradcem a Pardubicemi může trochu zchladit kulturní průvodce Art up

Tištěný průvodce zaměřený na umělecký svět s názvem Art up začíná vycházet od září. Rivalita dvou východočeských měst šla v tomto případě stranou. Mapa vás totiž zavede na zajímavá místa jak v Hradci Králové, tak i v Pardubicích. Art up přinese nejen přehled galerií, ale také…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme