Ohňostroj v barvách trikolóry o víkendu završí oslavy vzniku republiky

Ohňostroj osvítí Hradec Králové, létat bude z ochozu Bílé věže.
Ohňostroj osvítí Hradec Králové, létat bude z ochozu Bílé věže. | autor: hradeckralove.cz

Hradec Králové plánuje velkolepý ohňostroj jako vyvrcholení víkendových oslav ke stému výročí vzniku samostatné Československé republiky. Na poslední říjnový víkend město připravuje ke státnímu svátku 28. října také sázení pamětní lípy nebo například koncert, v Aldisu zahraje hradecká filharmonie Smetanovu Mou vlast. Nedělní odpolední program na Masarykově náměstí vyvrcholí "vlasteneckým" ohňostrojem z Bílé věže za hudebního doprovodu slavných českých klasiků.

Celý víkendový program oslav významného dne v historii naší republiky vyvrcholí v Hradci Králové ohňostrojem z Bílé věže, který ozáří město v neděli úderem 18. hodiny. A celé pasáže budou v barvách trikolóry, tedy ve státních barvách - bílé, červené a modré. 

"Zvolili jsme vlastenecké téma, hudbu jsme vybírali od českých mistrů, jako je Smetana a Dvořák, takže zazní taková koláž slavných skladeb těchto autorů," přiblížil jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc. Pyrotechnika bude stejně jako na Nový rok létat z ochozu Bílé věže (na fotografie novoročního ohňostroje se můžete podívat zde) a ohňostroj bude i podobně velkolepý, trvat bude kolem devíti minut.

V Jiráskových sadech bude od sobotních 14 hodin zpřístupněný dřevěný kostelík sv. Mikuláše, jehož rekonstrukce v těchto týdnech vrcholí. S první republikou převoz této památky do Hradce Králové totiž souvisí poněkud jinak, než jak jej většina dnešní veřejnosti vnímá. Tento kostel město v roce 1932 koupilo především jako památník padlým během první světové války.

Na sobotní odpoledne město připravuje také symbolické zasazení pamětní lípy ke stému výročí republiky. Ta bude stát vedle nového památníku Jana Gayera a dalších padlých legionářů u Gayerových a Vrbenského kasáren. Slavnostní koncert, na kterém zazní Má vlast Bedřicha Smetany, začne v předvečer státního svátku v 19 hodin v největším hradeckém sále v kongresovém centru Aldis. Filharmonii Hradec Králové bude řídit její nový šéfdirigent Kaspar Zehnder. 

V samotný sváteční den bude na Masarykově náměstí celé odpoledne bohatý program. Od 14 hodin se na pódiu vystřídají hradecký JH Big Band, Dechový orchestr města Hradce Králové nebo kapela Klapeto se svými písničkami právě z období vzniku republiky. Veřejnosti se také se svým cvičebním vystoupením představí členové tělocvičných jednot hradeckého Sokola. Součástí programu na Masarykově náměstí bude i tradiční slavnostní akt s udělením medailí města Hradce Králové.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Ohňostroj 1. ledna v Hradci nebude. O vánočních trzích ještě rozhodnuto není

Ti, co se každý rok těší na ohňostrojovou show, která se v Hradci pravidelně koná ne na Silvestra ale 1. ledna, mají tentokrát smůlu. Nebe se nad Bílou věží kvůli koronavirové nákaze nerozsvítí. Na ohňostroj si lidé budou muset trochu počkat. V roce 2021 si ho užijí až o…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Děti budou závodit na horských kolech nebo se vydají za drakem Stříbrňákem, fotbal byl odložen

Jako každý pátek, opět jsme pro vás vybrali zajímavé akce, které se konají o víkendu v Hradci Králové. Nadšenci do amerických vozů si přijdou na své na Stříbrném rybníku na již tradiční celovíkendové akci Hradecká V8. Už podruhé se veřejnosti otevře Hradecká sýpka, kde bude…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme