Štítky: | tříděný odpad | odpad |

Obyvatelé hradeckých sídlišť se za dva roky nenaučili třídit kuchyňský odpad. Pilotní projekt tedy končí

| autor: Hradecké služby

Hradecké služby ukončují pilotní projekt na svoz bioodpadů (kuchyňské odpady) z městských sídlišť. Důvodem je neukázněnost obyvatel, kteří nerespektují požadované složení odpadů a do kontejnerů vhazují odpady, které znemožňují využití bioodpadu na kompostárně či v bioplynové stanici. Získaný odpad tak nejde zpracovávat a je nutné jej likvidovat na skládce, což odporuje principu snahy o důsledné roztřídění odpadů a jejich materiálovému využití.

"Těm, kteří kontejnery využívali pro ukládání zbytků potravin se omlouváme a děkujeme za jejich přístup. Bohužel kontejnery jsou anonymní. Složení odpadů dlouhodobě ukazuje, že většina jejich uživatelů nerespektovala určení a účel kontejnerů," píší služby na svých facebookových stránkách.

Zároveň však dodávají, že to neznamená úplný konec. Budou se snažit hledat nějaké jiné řešení a především vedení města se musí rozhodnout jakou cestou se vydat.  Pilot měl ověřit, zda je tento způsob realizovatelný. Výsledek nikoho nepotěšil. Svědčí o tom i reakce lidí na sociálních sítích. Někteří jsou s rozhodnutím služeb nespokojení. "Bohužel mě to nepřekvapuje,lidí jsou neukáznění.Jo kdyby jim za každé vhození odpadu vypadly nějaké drobné,to by bylo vše bezvadně roztříděno," zní jeden z komentářů. "Proč to lidé v rodinných domcích chápou a mají různé popelnice na třídění a lidé z bytovek ne, tak to nechápu. Ale všichni nejsou stejní a bohužel na to doplácejí za ty nezodpovědné," je jeden z dalších názorů.

Projekt fungoval od srpna 2016. "Byla to čistě aktivita naší firmy. Náš příspěvek ve snaze inovovat systém nakládání s odpady ve městě. Nikdo nám nehradil náklady na svoz těchto nádob - ani město. Pominu-li, že 52x za rok přijelo auto jen pro tyto kontejnery jejichž obsah odvezlo na bioplynovou stanici do Semtína, už podruhé došlo po vysypání odpadu k závažnému poškození drtiče. Již je tedy na čase si přiznat, že záměr je sice správný, ale v podmínkách našich sídlišť nereálný. To, že končí pilotní projekt neznamená, že končí snaha řešit tuto problematiku. Jen je třeba hledat jinou cestu," hájí své rozhodnutí Hradecké služby.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně.…
Čtěte více

Poplatky za odpady půjdou od příštího roku v Hradci nahoru

Inflace i zvyšování kvality služeb v rámci nakládání s odpady stojí za navrhovaným zvýšením ceny poplatků za odpady v Hradci Králové. Od nového roku by občané města měli v základní sazbě platit 800 korun, i nadále zůstanou slevy pro děti i seniory, kteří budou platit polovinu,…
Čtěte více

PET láhve a plechovky půjde vrátit v určitých obchodech v Hradci

Hradečané se dočkají možnosti vracení PET lahví a hliníkových plechovek. Pilotní projekt připravuje hradecký magistrát ve spolupráci s řetězci Lidl a Kaufland. Mělo by se začít na přelomu září a října. Zákazníci budou moci vrátit jakékoliv nesešlápnuté PET lahve či plechovky,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme