Obnovou prochází i vybavení kostelíku v Jiráskových sadech, ten se znovu otevře v létě

| autor: hradeckralove.cz

Práce na obnově kostela sv. Mikuláše v hradeckých Jiráskových sadech se přesunuly do restaurátorského ateliéru. Soubor uměleckých malířských a řezbářských prvků z interiéru kostela ze 17. století už prošel důkladným průzkumem pomocí rentgenu, ultrafialového i infračerveného světla, nyní bude následovat jejich samotné restaurování. Oprava dřevěného kostelíka za necelých 19 milionů korun začala v roce 2016, kostel by se měl znovu otevřít veřejnosti v polovině tohoto roku.

„Malby byly v restaurátorské dílně nedaleko Brna nejprve nedestruktivně prozkoumány v přirozeném rozptýleném denním světle lidským okem, za použití lupy, mikroskopu či fotografie a v bočním světle zvýrazňujícím reliéf malby. Ultrafialové světlo pak restaurátorům pomohlo odhalit biologické napadení a doplňky a přemalby. Metoda infračervené reflektografie zobrazuje podkladní kresby či malby, díky snímkování v rentgenovém záření tak mohou odborníci nahlížet až do struktury malby i podložky," zmiňuje použité metody průzkumu vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta.

Průzkumy odhalily jak technický stav maleb a použité materiály, tak i rozsah přemaleb a doplňků. Na ikonách bylo prokázáno použití tempery i olejových barev, zlacení pravým zlatem, místy se zelenou lazurou, i stříbření stříbrem. Koncepce restaurování bude vycházet z prokázaného rozsahu a stavu originální malby pod přemalbami a bude respektovat použitou techniku a výtvarnou jednotu originálu, tak aby historické a výtvarné hodnoty byly zachovány.

„Otázkou, která patrně nebude nikdy jednoznačně zodpovězena ani při použití moderních metod zkoumání, je skutečný rozsah odborných a uměleckých malířských prací a oprav, které v roce 1935 prováděl profesor Bohumil Lizner. Ty si objednal tehdejší Městský úřad v Hradci Králové s cílem je 'učinit skutečně umělecky s plným zřetelem k zachování starého stylu, aby dojem byl jednotný a obrazy plně zhodnoceny i zachovány'. I s tímto tajemstvím se restaurátoři budou muset vypořádat," dodává Jan Falta.

Celková rekonstrukce dřevěného kostela svatého Mikuláše z počátku 17. století začala v roce 2016 a zahrnuje jeho kompletní revitalizaci, při níž se uplatňují jak klasické řemeslné postupy, tak i šetrné moderní metody. Objekt prošel termosanací, která konstrukci zbavila dřevokazného hmyzu (více čtěte zde), následně přišli na řadu pokrývači a vyměnili staré šindele opláštění za nové. Souběžně dochází k restaurování maleb a movitého inventáře, kostel dostane i moderní zařízení, které v něm udrží stabilní teplotu a vlhkost, a nově je chráněn speciálním protipožárním systémem (více jsme psali zde).

Celkovou obnovu kostela za bezmála 19 milionů korun financuje město Hradec Králové. Veřejnost by mohla do kompletně opravené památky zavítat v polovině letošního roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Šest cenných sošek z betléma se vrátilo do kostela

Šťastně skončil případ, který královéhradečtí policisté řeší už téměř dva roky. V době od 2. do 6. ledna zmizelo z betlému v kostele Božského srdce Páně na náměstí 28. října šest postaviček. Všechny figurky byly vyřezávané ze dřeva, veliké od 25 do 35 cm ve stáří 80 - 90 let.…
Čtěte více

Zvonice na Novém Hradci má první etapu oprav za sebou. Narovnali ji a dostala nové základy

Končí první etapa oprav historické dřevěné zvonice z 16. století na hradeckém „Slavíně“. Zvonici rekonstruuje Římskokatolická církev, které se na opravy povedlo získat granty. Na opravě za přibližně 1,35 milionu korun se finančně podílelo Statutární město Hradec Králové,…
Čtěte více

Schodiště, internát, parkovací dům nebo most se budou za Hradec ucházet o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje

17. ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2020 je vyhlášen. Celkem do něj bylo přihlášeno 15 staveb a Hradec Králové má hned několik projektů. Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme