O voličský průkaz musíte požádat do zítřka. Aplikace poradí, kam jít volit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | autor: hradeckralove.cz

Ve středu skončí možnost nechat si vystavit voličský průkaz pro první kolo víkendových prezidentských voleb. Po celou dobu voleb bude na magistrátu otevřené oddělení osobních dokladů pro případ, že volič ve volební místnosti zjistí, že nemá platný občanský průkaz nebo pas, a nemůže tak volit. Hradecký magistrát mu na počkání vystaví takzvaný „rychlý" občanský průkaz. Na mapovém portálu města Hradec Králové také najdete aplikaci „Kam jít volit", která vám na základě ulice a čísla popisného poradí, kde je vaše volební místnost.

Pokud nechcete nebo nemůžete volit ve svém volebním okrsku, můžete volit i jinde. Podmínkou je získání voličského průkazu, který voliče opravňuje volit v jakékoli volební místnosti na území České republiky nebo na zastupitelských úřadech v zahraničí. O jeho vydání je nutné požádat na oddělení osobních dokladů Magistrátu města Hradec Králové. 

„Od pondělí to je možné již jen osobně na magistrátu, průkaz si občan poté přímo odnese, jeho vydání není nijak zpoplatněné," řekla Jaroslava Fikrová ze správního odboru hradeckého magistrátu. „Voličské průkazy se vydávají nejpozději dva dny před dnem voleb, ve středu do 16 hodin je tedy poslední možnost jeho vystavení pro první kolo, pro druhé kolo prezidentských voleb to bude do středy 24. ledna," dodala Fikrová.

Voliči mohou žádat o voličský průkaz na případné druhé kolo i písemně nebo prostřednictvím datových schránek, nejpozději však do pátku 19. ledna do 16 hodin.

V Hradci Králové je zhruba 75 tisíc voličů. Ke včerejšímu dni hradecký magistrát vydal 834 voličských průkazů pro první kolo, pro druhé kolo 774. Při minulých prezidentských volbách v roce 2013 se jich v Hradci Králové vydalo celkem 1 536 (438 první kolo, 1 098 druhé kolo).

Oddělení osobních dokladů bude vydávat občanky i během voleb

Pokud někdo během voleb ve volební místnosti zjistí, že nemá platný občanský průkaz nebo pas a nemůže volit, hradecký magistrát mu na počkání vystaví takzvaný „rychlý" občanský průkaz s platností na jeden měsíc. Po celou dobu voleb bude pro tyto případy veřejnosti otevřené oddělení osobních dokladů Magistrátu města Hradec Králové. V takovém případě je však nutné mít s sebou dvě fotografie a jiný platný osobní doklad, například řidičský průkaz nebo rodný list.  Z důvodu zajištění volebního práva budou tyto průkazy vydávány zdarma, bez správního poplatku.

Oddělení osobních dokladů hradeckého magistrátu tedy bude pro veřejnost otevřené v pátek až do 22 hodin a v sobotu do 14 hodin. Stejně tak i v případě druhého kola voleb ve dnech 26. a 27. ledna.

Součástí mapového portálu města Hradec Králové je i praktická aplikace „Kam jít volit", pomocí které volič jednoduše zjistí, kde může volit. Po zadání ulice a čísla popisného se ukáže adresa příslušné nebo nejbližší volební místnosti. Pokud zadané vyhledávání nevychází z trvalého bydliště voliče, v uvedené místnosti může občan volit pouze s voličských průkazem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Až do konce ledna mohou hradečtí podnikatelé žádat magistrát o podporu

Už od začátku roku město přijímá žádosti o přímou finanční pomoc pro hradecké podnikatele. Žádat o ni mohou živnostníci, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny. Aby byla žádost úspěšně vyhodnocena, musí žadatel splňovat veškeré stanovené podmínky, které…
Čtěte více

Koronavirus opět omezil školy, provoz MHD a magistrát je otevřen jen dva dny v týdnu

Od začátku nového roku ve městě jsou opět kvůli koronavirové nákaze omezeny služby týkající se veřejného života.Je znovu omezený provoz základních škol, prezenčně studují děti prvních a druhých ročníků, ostatní mají distanční výuku. Mateřské školy zůstávají otevřené. Omezena je…
Čtěte více

Městské poplatky se v Hradci letos zvyšovat nebudou, dražší bude teplo a voda

Za poplatky, které vybírá město, obyvatelé Hradce Králové tento rok nezaplatí peníze navíc. Ve městě se zvýší cena tepla a stoupne také vodné a stočné. Lidé v třípokojovém bytě si ale za rok za teplo při průměrné spotřebě připlatí necelých 300 korun. Podle společnosti Tepelné…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme