O přírodě se děti budou učit přímo v hradeckých lesích. Vznikne i smyslový chodník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | autor: mestske-lesy.cz

V hradeckých lesích můžete od letošního jara do přírodní posilovny a na novou interaktivní stezku siluet a mimiker, ale to není vše, chystají se další novinky. Nové výukové centrum s ukázkami základních principů lesního ekosystému by mělo do konce roku 2020 vzniknout mezi Zděnou boudou a cvičnou armádní střelnicí v Malšovicích. V plánu je obora pro jeleny a oprava hájovny na Černé stráni.

Enviromentální lesní centrum v Hradci Králové by mělo mít skromné zázemí dřevostavby s výukovou místností pro 25 lidí. „Co nejvíce dalších stanovišť a ukázek, jak funguje lesní ekosystém, by ale bylo venku, přímo v lese," vysvětlil základní myšlenku projektu Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové. 

Děti i dospělí se například názorně seznámí s principy kořenové čističky, projdou se po smyslovém chodníku z různých přírodních materiálů, v blízkosti centra budou výběhy zvířat, které v lese žijí. Jednotlivé výukové moduly budou vycházet ze školních osnov a budou moci nabídnout program podle věku dětí.

Předpokládaný rozpočet na výstavbu centra je zhruba šest milionů korun. „Podařilo se nám domluvit spolupráci s Lesy České republiky, které přislíbily dva a půl milionu korun, další čtyři miliony by měla pokrýt dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Před zahájením projektování nás ale ještě čekají potřebné převody pozemků od města," přiblížil Zerzán. Se stavbou budovy by chtěli hradečtí lesníci začít v příštím roce, v průběhu roku 2020 by se centrum dokončovalo úpravami v okolí.

Ještě letos chce správce městských lesů zahájit opravu hájovny na Černé stráni, které se také říká hájovna U Dvou šraňků. „Stavební práce by měly začít po prázdninách, do konce příštího roku by pak oprava měla být hotová. Konečná podoba hájovny by se měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století," popsal ředitel městských lesů.

V dlouhodobějším výhledu připravují lesníci výstavbu nové obory pro jeleny evropské u Hoděšovic. Na ploše více než 10 hektarů tak budou moci návštěvníci hradeckých lesů pozorovat jelena evropského. „Je to vize dvou až tří let. Jelena evropského zde v lesích nepotkáte, ale pro svoji vznešenost ho chceme mít v našich lesích zastoupeného," dodal Zerzán.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Stříbrňák mění tvář. Nová pláž, stromy i zrekonstruované chatky

Kemp Stříbrný rybník v Hradci Králové prochází zásadní obnovou. K pláži u restaurace byly vysazeny nové stromy, na pláž byl navezen nový písek a zmodernizoval se i interiér chatek, které mají nové podlahy, výmalbu i kuchyňky. Lanový park zmizel, nový bude snad za rok.
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme