Nově si mohou Hradečáci užívat koupání i v písníku Marokánka

Písník Marokánka v hradeckých lesích.
Písník Marokánka v hradeckých lesích. | autor: MMHK

Od letošního roku je veřejnosti přístupný písník Marokánka poblíž silnice z Krňovic na Bělečko na Královéhradecku. Novou možnost vykoupat se v dříve zakázané lokalitě využívají hlavně cyklisté, kteří se vypraví do hradeckých městských lesů. Jenže s tím, jak začalo přibývat návštěvníků, přibývají i problémy, uvádí Český rozhlas Hradec Králové. 

„Bohužel, máme problém s odpadky, které po sobě lidé zanechávají a neodnáší si je. Jsou to zbytečné náklady, protože tam musíme posílat své lidi, aby po nich uklízeli jejich nepořádek," zlobí se ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Právě Městské lesy Marokánku nově spravují, v okolí vysázely nové stromky včetně dubů. Odpadkové koše dosud ale v okolí nejsou. Zatím záměrně.

„Zkusili jsme teď vysbírat odpadky, které tam byly a uvidíme, jak často to budeme muset sbírat. Ony odpadkové koše už potom znamenají, že jsme zlegalizovali nechávání odpadků na místě. V tuto chvíli jsme to nechtěli uvést do stavu, že jde o rekreační místo, kde se mají lidé zdržovat. Spíš bychom chtěli, aby si ten nepořádek odnesli sami odtud pryč."

„Když to nebylo legální, tak tady bylo čistěji. Lidé jsou prostě bohužel takoví," řekl reportérům Českému rozhlasu Jirka, který dorazil i s rodinou na kole - a všechny odpadky si sebou zase poctivě odvážel.

Písník je dostupný jen na kole nebo pěšky

Někteří další tak ohleduplní nebyli, po trojici mladíků zbyla na písečné pláži prázdná krabička od cigaret, dva plastové obaly od sendvičů a jedna pivní lahev, další dvě ležely o pár metrů dál u zbytků ohniště, mimochodem také nelegálního, rozdělávat oheň v lokalitě je přísně zakázáno.

Koupání je v Marokánce docela příjemné, pokud vám nevadí, že vás po malé chvilce začnou okusovat malé rybičky, kterých jsou ve vodě tisíce. Ti návštěvníci, kteří už Marokánku objevili věří, že se tenhle kout městských lesů nezmění a zůstane i dál čistý.

„Loni jsme tady byli a jezdili sem lidé z Hradce Králové. Takže si myslím, jak bude to koupání legální, tak to bude stejné jako všude," myslí si Dáša.

Určitou naději jí dává to, že písník je dostupný jen na kole nebo pěšky. Brána, která k němu vede ze silnice mezi Bělečkem a Krňovicemi je zavřená a Městské lesy na tom rozhodně nic měnit nechtějí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Prodej použitých věcí vydělal na běžecký okruh v městských lesích

Více než tři roky třídí Hradečané odpad také s pomocí projektu re-use, který je zaměřený na opětovné využívání věcí. Ve čtyřech sběrných dvorech vznikly tzv. re-use pointy, kam mohou občané tyto nepotřebné věci odnést a jsou následně za drobný obnos prodávány. Díky vybraným…
Čtěte více

Opatrně v městských lesích, budou se tam opravovat cesty

Lesní asfaltové cesty v hradeckých městských lesích čekají v nejbližších dnech opravy, první fáze proběhne již 4. a 5. května. Jedná se o část asfaltového okruhu, konkrétně úsek od ulice Na Hrázce směrem ke kempu Stříbrný rybník. Návštěvníci rekreačních lesů by měli v místech…
Čtěte více

V hradeckých lesích se kácely stromy pravěkými sekerami

Experimentální archeologové si v hradeckých lesích vyzkoušeli kácení replikami pravěkých seker. Sekery i kmeny budou součástí nové expozice Archeoparku pravěku Všestary o nástrojích z doby kamenné. Archeologové už jednou s kamennými broušenými nástroji v hradeckých lesích…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme