Nová podoba Velkého náměstí - extravagance nebo čistý prostor?

Možná již tento měsíc bude známa budoucí podoba Velkého náměstí v Hradci Králové. Tento týden své návrhy vedení města představily hned čtyř týmy architektů. Jak informuje Hradecký deník, v hlavních bodech měli architekti stejná nebo podobná řešení, nechyběly ale ani extravagantní detaily.

Patrně tím nejvýstřednějším nápadem je umístit do prostor před starou radnici potůček. Jak uvedl Jaroslav Ševčík ze zlínského atelieru ARCH–Z–STUDIO, potůček by spojoval pět kamenných portálů s významnými datumy, které se týkají Velkého náměstí. Další tým architektů navrhuje před radnici umístit novou internaktivní fontánu ovládanou pomocí SMS zpráv. "Po zaslání SMS zprávy se bude měnit program s barevnámi efekty,“ upřesnil Jiří Krejčík, zástupce firmy ARN studio.
V hlavních bodech řešení rekonstrukce náměstí však má většina týmů jasno. Provoz na Velkém náměstí musí být zachován. Architekt Roman Koucký navrhuje obousměrný provoz, ostatní se kloní k variantě stávajícího jednosměrného provozu. Zajednou jsou však odborníci ve využití komunikace u Nového Adalbertina. Ta by se měla proměnit na pěší zónu. Parkování v omezeném rozsahu by mělo zůstat zachováno. Tento názor zastává i tým architektů Wagner - Samohrd. Podle nich by mělo Velké náměstí navazovat na sousední Malé náměstí. Zdobit by ho měl originální mobiliář, návrh počítá i s pískovcovou dlažbou. "Náměstí bylo vždy čisté. Poslední kus, Mariánský sloup, přibyl před 290 lety. A my bychom si měli dobře rozmyslet, jaká další událost by měla na plochu vnést novou věc,“ cituje Hradecký deník Samohrda.
Novou podobu Velkého náměstí zvolí zastupitelé možná již v dubnu. K názoru se budou moci vyjádřit i občané města v anketě.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
14.4.2009 18:32
Lenka (neregistrovaný)
Nemí nad kontrolu psaného textu před uveřejněním, co? Dál už jsem nečetla, ale řekla bych, že architekt je životný a tudíž se v 1.p.č.mn. píše měli ;o)
14.4.2009 18:33
Lenka (neregistrovaný)
opr. není ;o)

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme