Štítky: | Magistrát | bezdomovci | koronavirus |

Noclehárna na letišti bude sloužit jako karanténa pro bezdomovce pozitivní na koronavirus

Noclehárna bude sloužit jako karanténa pro lidi bez domova.
Noclehárna bude sloužit jako karanténa pro lidi bez domova. | autor: charitahk.cz

Hradec bude mít objekt,  který bude určený lidem bez přístřeší a osobám vykázaným z důvodu domácího násilí, u nichž bylo potvrzené onemocnění COVID-19 nebo jim byla nařízena karanténa. Stane se jím noclehárna pro bezdomovce, kterou přes zimu spravuje Oblastní charita na letišti. Město zároveň těmto osobám musí zajistit dodávku potravin, ostrahu objektu a okolí by pak měla zajistit Policie ČR ve spolupráci s hradeckými strážníky.

„Shodli jsme se na tom, že jde o další velmi rizikovou skupinu, která může nákazu nekontrolovaně šířit a je třeba být na tuto situaci připraveni. Jednoznačně jsme se shodli, že objekt na letišti bude pro tento případ vhodný, ale zároveň jsme v celé záležitosti objevili celou řadu neznámých, které bude nutné co nejdříve dořešit,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. „Bezdomovci jsou velmi specifickou skupinou lidí, problémy mohou nastat hned u testování, zda ho budou vůbec ochotni podstoupit. Městští strážníci sice mají o většině těchto lidí přehled, ale někdy může být pak nalezení jednotlivce, u kterého byl test pozitivní, komplikované. Dále nemáme bližší informace, v jakém režimu a především jak personálně vybavený má takovýto objekt pro nakažené bezdomovce být a jak má fungovat. Zdravotní péče již bude muset být zajištěna z úrovně kraje nebo státu, město své lékaře nemá,“ dodává primátor.

Ubytovna na letišti má kapacitu až 25 lůžek, sociální zařízení s WC a umývárnou. „V tuto chvíli je velmi těžké odhadnout, kolika lidí se tato situace může týkat. Na letišti však máme vytipované další prostory, které bude sice třeba vyklidit, drobně upravit a dovybavit, ale poměrně rychle by se dala celková kapacita takovéhoto zázemí navýšit o dalších zhruba šedesát míst,“ říká Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast městského majetku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Magistrát omezil úřední hodiny, nemocnice otevřelo kvůli frontám třetí odběrové místo

Odběrové centrum COVID-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové od čtvrtka zřídilo třetí odběrové místo, protože  výrazně vzrostl počet zájemců o provádění odběrů. V souvislosti s usnesením vlády upravil Magistrát města Hradec Králové přístup do objektu a úřední hodiny…
Čtěte více

Domov pro seniory U Biřičky je v karanténě. Protestuje se tam 550 lidí

V Domově U Biřičky v Hradci Králové se již podruhé vyskytla nákaza COVID-19, konkrétně u klientky, která je nyní hospitalizována ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Původ nákazy se nepodařilo zjistit. V následujících třech dnech nechá vedení domova otestovat 550 osob. Hradecká…
Čtěte více

Některé hradecké školky musí kvůli nedostatku personálu zavřít, na odbor dopravy jen s rezervací

Tři z jednadvaceti městem zřizovaných mateřských škol v Hradci Králové musely z personálních důvodů zavřít. Zavřená je školka Sluníčko, Čtyřlístek a Zvoneček. Kvůli nařízení vlády a epidemiologické situaci jsou zavřené i základní školy a umělecké školy, stejně jako…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme