Náměstkyni a radního za ANO zastupitelé odvolali. Jak bude vypadat vedení radnice zatím jasné není

Jak to na magistrátu dopadne?
Jak to na magistrátu dopadne? | autor: hradeckralove.cz

Odvolání náměstkyně primátora pro oblast správy městského majetku a městských organizací Věry Pourové (ANO) bylo výsledkem bouřlivého jednání pondělní hradeckého zastupitelstva. Zastupitelé v pondělí zároveň odvolali radního Jiřího Langera (ANO) z funkce pověřeného zastupitele pro tvorbu územního plánu města. Na uvolněné místo v radě města ani do funkce pověřeného zastupitele zatím nebyl nikdo nově zvolen.

Z rady města byla k 31.12.2020 odvolána náměstkyně primátora pro oblast správy městského majetku a městských organizací Věra Pourová. „Chtěl bych paní náměstkyni poděkovat za její práci pro naše město. Je podepsaná pod celou řadou pozitivních a prospěšných městských projektů, které se podařilo nastartovat, posunout nebo dokončit,“ říká k odvolání náměstkyně Pourové primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Zasedání zastupitelstva předcházel krok náměstka primátora Martina Hanouska a radního Adama Záruby (oba Zelení a Změna), kteří opustili hradeckou koalici. Zastupitelé je však ve funkcích podrželi. Hned na prvním jednání zastupitelstva po vypovězení koaliční smlouvy Změnou a Zelenými se projevila nejen slabost, ale navíc i nejednotnost menšinové koalice ODS a hnutí ANO.    

Předseda zastupitelského klubu ANO Pavel Marek v úterý pro iDNES poprvé připustil možnost odchodu hnutí, které hradecké komunální volby v roce 2018 vyhrálo, do opozice. „Budeme se muset s ODS výrazně pobavit, zda naše menšinová koalice pokračuje dál, pokud její členové jsou v této koalici občas opoziční. Tento stav v současné době považuji za takový, že ve vedení města jsme tři nezávislé strany. Je otázka, zda dojde k dalším jednáním, jestli ODS a ANO budou postupovat spolu, pokud jsou ve vedení města lidé, kteří společného postupu nejsou schopní i ve velmi klíčových věcech,“ řekl Marek.

V pondělí nebyl jmenován nástupce Langera, otázkou je i to, kdo bude po Pourové spravovat majetek města. Jiří Langer byl kritizován za pomalý postup tvorby územního plánu. Avšak ten se po jeho odvolání nejméně do lednového zasedání zastupitelstva, kde může padnout návrh na jmenování Langerova následovníka, zastaví úplně.

Pro Změnu a Zelené znamenal pondělní večer dílčí úspěch. Může se uskupení vrátit i do koalice? „Nyní je potřeba dát si po bouřlivém zastupitelstvu oddech, aby to všichni strávili, spadla z nich bojová nálada a zapřemýšleli, co to vlastně znamená. Byla to totiž jasná a jednoznačná ukázka toho, že spojení ODS a ANO nemůže fungovat,“ uvedl pro i DNES Martin Hanousek.

„Hlavně ODS bude muset prodiskutovat, jakým způsobem bude dál pokračovat. Chtělo by to rychlé a důstojné řešení, já jej vidím v koalici složené z demokratických stran kromě hnutí ANO a KSČM. ODS jsme napsali výzvu k jednání, zatím je bez reakce, já však očekávám, že budou reagovat. Jednání zatím ODS otevřená příliš nebyla, ale myslím, že k tomu dojde. Jsem optimista,“ řekl Hanousek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Primátor Hradce má nového náměstka. Správu majetku bude mít na starost Pavel Marek z ANO

Na pondělním jednání hradeckého zastupitelstva byl zvolen novým náměstkem primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek, který doposud zastával funkci radního města. Současně byl ze své funkce odvolán náměstek pro oblast sociálních věcí,…
Čtěte více

Hradecká městská knihovna vydává knihy přes okénko a magistrát je otevřen jako v normálních časech

Od včerejšího dne je hradecký magistrát otevřen podle standardních otevíracích hodin. Může za to přijetí nových opatření Vládou ČR, která se mimo jiné týkají otevíracích hodin úřadů i provozu knihoven. Lidé by ale i nadále měli preferovat elektronickou či telefonickou komunikaci…
Čtěte více

Projekty vstřícné k přírodě Hradec podpoří milionem korun

Čištění řek, výsadba nových stromů nebo podpora druhové rozmanitosti, takové projekty zaměřené na ekologii a rozvoj životního prostředí město Hradec Králové podpoří v rámci svého dotačního programu.  Rozděleno by mohlo být až jeden milion korun. Část dotací již schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme