Štítky: | tříděný odpad | odpad | odpady |

Nádoby na gastroodpad jdou na dračku, město koupí další

O nádoby na gastroodpad je velký zájem.
O nádoby na gastroodpad je velký zájem. | autor: FB MMHK

Od ledna si mohou občané Hradce Králové vyzvedávat speciální nádoby na sběr gastroodpadu do domácností. S ohledem na velký zájem veřejnosti o tuto službu se město chystá dokoupit dalších zhruba tři tisíce kusů. Finance na jejich pořízení na svém úterním zasedání schválili radní města. Město zatím mezi Hradečany rozdalo téměř dva a půl tisíce gastronádob, další budou k dispozici na vybraných místech ve stanovených termínech.

Město vybralo šest termínů, kdy si mohli občané města pro nádoby na třídění přijít. „Máme za sebou již dvě takové akce a zájem Hradečanů o nádoby na třídění gastroodpadu v domácnostech byl opravdu velký, což je pro nás dobrý signál. Díky třídění můžeme postupně snižovat množství směsného odpadu a vytříděnou složku pak nadále využívat. Právě odpad z kuchyní skončí v bioplynové stanici a k lidem se vrátí v podobě elektřiny nebo tepla,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

V první etapě pořídilo město více než tři tisíce nádob. S ohledem na enormní zájem ze strany občanů města jich ale bude dokoupeno ještě jednou tolik. Finanční prostředky ve výši 250 tisíc korun na jejich nákup schválila na svém včerejším zasedání rada města. Dodány by měly být začátkem března.

Pro nádobu na sběr gastroodpadu si mohou občané přijít ještě 1. března na Benešovu třídu na Moravském Předměstí, 8. března na Masarykovo náměstí v centru města a 14. března k poště v Malšovicích, vždy v době od 14.30 do 16.30 hodin nebo do rozdání nádob.

Do těchto speciálních „kyblíků“ lze odkládat živočišný i rostlinný odpad z kuchyní, například zbytky z ovoce či zeleniny a dalších jídel, malé kosti, mléčné výrobky, potraviny s prošlou trvanlivostí a podobně. Důležité však je, aby veškerý odpad z kuchyní byl bez obalu. „Na spodní straně víka se navíc nachází úložný prostor, kam je možné umístit filtr pro pohlcování pachů a vlhkosti. Jako alternativu lze využít i obyčejný papírový ubrousek,“ uvádí náměstek Řádek. Obsah gastronádoby pak mohou občané vysypat do speciálních hnědých kontejnerů s pákovým uzávěrem, které jsou umístěny v blízkosti nádob na třídění skla. Gastroodpad je svážen v období od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně, v závislosti na klimatických podmínkách.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké služby na Slezském Předměstí zkoušejí lidem usnadnit třídění odpadu

Obyvatelé části Slezského Předměstí v Hradci Králové budou mít nejméně do konce roku snazší třídění odpadu než většina dalších lidí z hradeckých sídlišť. Společnost Hradecké služby, která se stará o svoz odpadu, totiž na všechna stanoviště s kontejnery přidala i nádoby na…
Čtěte více

Část odpadkových košů v ulicích Hradce bude na tříděný odpad

Hradec Králové chce vyzkoušet třídění přímo do odpadkových košů. S novinkou se začnou setkávat Hradečané například v parcích a na dalších místech města. Z nich se odpadky dosud netřídí a končí na skládce. První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet…
Čtěte více

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme