Nad Vilou Anička se znovu stahují mraky

Srdeční záležitost Hradečanů, půvabná vila Anička v centru města, je bez ochrany. Městský soud v Praze totiž zrušil zápis domu mezi ohrožené objekty České republiky. O jeho zapsání rozhodl minulý ministr kultury Václav Jehlička a současné vedení ministerstva váhá, zda se o zápis na seznam ohrožených objektů pokusit znovu.

Pravomocné vyškrtnutí z tohoto seznamu pro Aničku fakticky znamená konec ochrany. Stoletá secesní vila bude posuzována jako kterýkoli jiný objekt bez zvláštní hodnoty. Její vlastník, pojišťovna Generali, která rozhodnutí ministra Jehličky soudně napadla, s ní může nakládat zcela podle svého uvážení.
I když Městský soud v Praze vyřadil Aničku ze seznamu památkově chráněných objektů ČR, nemusejí se údajně Hradečané demolice zatím obávat. „To nyní nepřichází v úvahu. Rozhodnutí soudu je jen malý dílčí krok. Počkáme na další vývoj událostí a konečné rozhodnutí. Projekt výstavby centra v Hradci Králové byl zatím zmrazen,“ řekla Hradeckému deníku mluvčí pojišťovny Generali Kateřina Bílá.
Ministerstvo kultury podle Deníku nebude rozhodnutí soudu napadat. „Stížnost by byla jen ztráta času. Až přijdou zpět originály všech dokumentů, tak se rozhodneme, jaké procesní chyby půjdou napravit a jaké ne a jestli nové řízení o zápisu zahájíme či nikoliv,“ řekla Hradeckému deníku Petra Ulbrichová z ministerstva kultury. Lidé, kteří více než 12 tisíci podpisy Aničku hájili před zbouráním, se teď ale bojí. „Bojím se, že, než se úřady rozhoupou, dojde k demolici. Ty tlaky typu, že to někdo zbourá a pak jen zaplatí pokutu, tady jsou. Doufám, že k tomu nedojde a ministerstvo Aničku znovu a brzy zachrání,“ řekl Daniel Jezbera ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
7.7.2009 11:16
Xaver (neregistrovaný)
Jakápak půvabná vila. Možná v polovině minulého století, když stála uprostřed růžové zahrady. Dnes je to podivná bouda natřená podivnými barvami obklopená parkovištěm a vozovkou ze všech stran. Nedělejme z našeho městečka směšný skanzen podivných staveb. Postačí směšné zastupitelstvo co sousedním městům slouží k obveselení :-))
7.7.2009 12:10
rzr (neregistrovaný)
Pokud by se vždy v HK zachaňovalo tak jak je to nyní s Aničkou, tak jsou kolem města ještě hradby. Ani Anička ani vila naproti nezapadalí co koncepce křižovatky, je to přežitek. Ale není zatím proč jásat, dokud vila stojí lze očekávat obstrukce od lidí, kteří se rádí podepisují pod petite proti čemukoliv.
7.7.2009 17:59
Blackhk (neregistrovaný)
Souhlasím, navíc nebýt Generaly, tak je ta vila dnes na zbourání, protože oni ji dali do pořádku. Navíc se tam vůbec nehodí, je to halvní městská třída, kde každý čeká nové moderní stavby. navíc před tohle kauzou jsem její název ani neznal stejně jako věstšina dalších lidí, hlavně mladších!
7.7.2009 23:06
STDM (neregistrovaný)
Blacku, pokud jste doposud neznal vilu Aničku, těžko budete asi znát vývoj Hradce. Vila Anička společně s dalšími vilami v řadě podél okruhu prezentuje rozvoj Hradce. Celá zástavba je urbanistickým prvkem, který by byl zbouráním Aničky narušen. To je samozřejmě šuma fuk (a ani mne to nepřekvapuje) pojišťovně Generali, která chce místo využít hlavně komerčně. Je mi však líto, kolik novodobých "urbanistů" má o podobě zástavby v daném místě jasno.


10.7.2009 10:26
Dan (neregistrovaný)
No, tak bych taky dodal, při té kritice, kdo tam to parkoviště, úpravy a nátěr dodal ...
24.7.2009 22:34
Jirka, HK II (neregistrovaný)
Kdepak vila, přežitek je ta křizovatka a parkoviště! Trochu bych to tam zklidnil, jako před hl.n., jen bych přidal více zeleně a z jednoho pruhu udělal cyklostezku. Pak by se tam vila náramně hodila.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme