Nad dálnicí znovu visí otazníky

Dokončení posledních metrů dálnice D11 je opět v nedohlednu. Přivedení nejdéle budované české dálnice až k Hradci králové se znovu zkomplikovalo. Na vině je nyní Pozemkový fond, u kterého leží zatím neschválené smlouvy o převodu pozemků.

Farmářka Ludmila Havránková, která vlastní přibližně 10 ha pozemků na trase dálnice, přistoupila na dohodu se státem v polovině října 2008. Po složitých jednáních se státními orgány i tehdejším hejtmanem Královéhradeckého kraje Pavlem Bradíkem byla dohodnuta výměna pozemků pod dálnicí za zemědělsky využitelné pozemky ve stejné hodnotě. Jejich rozloha ale má být asi 250 hektarů, což se nelíbí Pozemkovému fondu. Podle mluvčího Michala Bureše se jedná o velmi složitou a neobvyklou směnu. Pozemkový fond nyní pracuje na podkladech pro definitivní verzi smlouvy, jak ale uvedl mluvčí Bureš: „V této chvíli je velmi obtížné předjímat, jaký bude výsledek, případně, jaké budou další varianty řešení dané věci." 
Schválení smlouvy o výměně pozemků není jisté. Sama Ludmila Havránková přitom už od začátku odmítá finanční vyrovnání a požaduje zemědělskou půdu ve stejné hodnotě. Na základě loňských dohod je podle svých slov připravena příslušné smlouvy podepsat. Poslední uvedený termín, kdy k tomu mělo dojít, byl letos na jaře. Nyní se podpis smlouvy podle Pozemkového fondu odkládá nejdřív na léto 2009.
Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková řekla Českému rozhlasu: "Pokud bychom zahájili výstavbu ještě do konce letošního roku, tak termín zprovoznění vidím na rok 2011." Původně však řidiči měli z dálnice sjíždět přímo u Hradce Králové už v roce 2010. Pokud by ale předběžné dohody státu a Ludmily Havránkové Pozemkový fond ČR neschválil, vrátila by se celá jednání na samý začátek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
19.5.2009 22:08
Aurelius (neregistrovaný)
Aurelius [19.05.2009]

Pokud paní Havránková dostane za svých 10 ha jiných 250 ha, potom by je měl dostat za 10 ha v obdobném případě každý majitel pozemku na trase jakékoli budoucí dálnice v ČR. Pozemkový fond by přece měl jednat se všemi občany stejně. Takže autor tohoto článku tvrdí, že pozemkový fond se proviňuje tím, že se snaží svědomitě hospodařit se státním majetkem. Co to vlastně exhejtman Bradík dojednal za dohodu ?
26.5.2009 22:33
Matěj JR (neregistrovaný)
Sice mě ta neexistující dálnice štve, ale nezbývá než souhlasit s pí Havránkovou. úředník s ní chtěl vydrbat a ona se nedala

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme