Na městskou kartu v MHD od července levněji

Od středy 1. 7. 2009 se jezdí v MHD levněji. Příjemná novinka se ale týká jen cestujících, kteří využívají k placení jednotlivých jízdenek Městskou kartu. Tu si pořídilo už přes 85 tisíc lidí.

Cena základní jízdenky klesla o dvě koruny na rovných 10 Kč, za krátkou jízdu na dvě zastávky vám automat odečte z elektronické peněženky pětikorunu. Zlevnění se bude týkat i časových jízdenek. Například za měsíční zaplatíte 320 korun a za roční 3 060 korun. Zlevnila i samotná čipová karta, za jejíž vystavení zaplatí cestující nově jednorázový poplatek jen 95 korun. Podle Mladé fronty Dnes by nové ceny měly v hradecké městské dopravě platit nejméně dva roky.
„Umožnili jsme lidem jezdit městskou dopravou levněji a trochu jsme jim ulehčili. I měsíční jízdenky budou lacinější, proto až budou dětem kupovat desetiměsíční jízdenky do školy, bude je to stát o trochu méně,“ řekla náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová. Beze změn ale zůstávají ceny papírových jízdenek a těch zakoupených přímo u řidiče, tedy 14, respektive 15 korun.
Slevy neplatí zpětně. Cestující, kteří si už zakoupili některou z časových jízdenek, nyní po zlevnění zpět peníze nedostanou. „Dojezdit za dražší jízdné budou muset hlavně ti, kteří mají roční jízdenky. Když se ceny zdražovaly, lidé také jezdili na jízdenky, které koupili levněji. Protože je ale řada jízdenek pololetních, zlevnění zavádíme právě od pololetí,“ popsala situaci Mladé frontě Dnes náměstkyně Finfrlová.
Město počítá s tím, že Dopravní podnik změna připraví o několik milionů korun ročně. Radní si ale od tohoto kroku zároveň slibují, že cestujících v MHD přibude. „Sami s napětím očekáváme, jestli zlevnění bude pobídkou pro větší využití městské dopravy, nebo ne. Spíše ale očekáváme schodek. Aby se vyrovnal rozdíl v příjmech způsobený zlevněním jízdného, potřebovali bychom alespoň 10% nárůst cestujících,“ uvedl pro MF Dnes ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich. Hradec letos městskou dopravu dotuje částkou 142 miliony korun, což představuje přibližně polovinu celkových nákladů.
Městskou kartu mohou využít i mimohradečtí. Jízdné s ní lze platit i v sousedních Pardubicích, kde lze kartu i dobíjet. Zaměnitelnost karet platí i opačně. Podle MF Dnes by v budoucnu měli mít  Hradečané možnost platit kartou i další služby, jako vstupné na společenské a kulturní akce nebo do plaveckého areálu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme