Na hradecké jižní terasy se vrátí život

Jižní terasy pod Velkým náměstím v Hradci Králové se mají dočkat obnovy. Podle Integrovaného plánu rozvoje města se mají postupně proměnit ve veřejně přístupné prostory. Dnes jsou zde pouze nepřístupné zbytky někdejších zahrádek, zplanělé keře, tráva a náletové dřeviny.

Zpřístupnění historicky cenných jižních teras město předpokládá v říjnu 2011, po 27 měsících stavebních prací. Prostor by se měl stát klidovou oblastí vhodnou k procházkám i odpočinku. Tomu odpovídá i projekt, který počítá s řadou průchodů, pergolami, záhonky, lavičkami i jezírky a fontánkami. Vstup bude možný z věžiček Bona Publika, Gočárova schodiště nebo z Nového Adalbertina. Autorem návrhu je architekt Jiří Krejčík.
"Respektovali jsme tvar kamenných konstrukcí hradeb i parkánové zdi, ale ukázalo se, že vše bude nutné do základů rozebrat a znovu z původního materiálu sestavit," řekl Českému rozhlasu Hradec Králové Jiří Krejčík. Stavbu bude mít na starost firma Stavremo, která realizovala i severní terasy a Kozinku.
Na začátek prací se těší hradečtí archeologové. Celá oblast je historicky nesmírně cenná a dá se zde předpokládat množství zajímavých nálezů. Podle archeologa hradeckého Muzea východních Čech Radka Bláhy se jedná o součást opevnění starého města, které chránilo prostor celého náměstí od pravěku do pozdního středověku. Mezi nálezy by mohly být pozůstatky pravěké dřevěné hradby, opukové zdi stavěné zde už slovanskými obyvateli, zbytky starých chrámů a hradeckého hradu z doby předhusitské.
Nové terasy by si podle stavbařů měly zachovat historický ráz. I proto hodlá firma Stavremo podle jejího jednatele Petra Jedlinského využít všechny použitelné původní cihly a objednané dobové cihly z počátku 20. století.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme