Na chodnících Hradce přes zimu skončilo asi 700 tun posypového materiálu. Teď je ho potřeba uklidit

Úklid města
Úklid města | autor: MMHK

Letošní zima byla na sníh bohatá, a tak se muselo sypat a sypat. V ulicích tak skončilo asi 700 tun posypového materiálu. Po sněhu už není ani památky, ale hromady písku na chodnících a okrajích silnic zůstávají. Očista města začne naplno až v následujících dnech. Do konce března totiž musí být univerzálně využitelné stroje zůstat připraveny, kdyby ještě náhodou napadalo hodně sněhu. Zatím se uklízí hlavně v centru města.

„Od 1. listopadu do 31. března jsou technické služby jako správce místních komunikací odpovědny za zmírňování závad ve schůdnosti chodníků. Většina techniky určené k zametání chodníků je přes zimní období přestavěna pro potřeby zimní údržby. Zametání chodníků do konce března je tím pádem omezeno počasím a počtem mechanismů, které mohou být na tuto činnost nasazeny. Přestavba některých strojů ze zimního provozu na letní je časově velmi náročná a v případě nepříznivých klimatických podmínek by nebyla zimní údržba zajištěna včas,“ vysvětlil dosavadní omezené možnosti strojního čištění chodníků vedoucí příslušné správy Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Do odklízení tun písku z chodníků tak mohly služby dosud nasadit jen několik strojů. „Začali jsme samozřejmě chodníky v centru města, například pěší zónou, náměstími, bulváry či okolím nádraží. Kromě toho jsme po roztání sněhu město čistili ručně, a to včetně psích exkrementů nebo odpadků z travnatých ploch,“ uvedl vedoucí střediska čištění města technických služeb Pavel Holeček. A je co uklízet, protože zimní údržba při letošní na sníh a led bohaté zimě způsobila, že v ulicích leží nebývalé množství písku a ekogritu - ekologického posypového materiálu. Převážně na chodnících totiž v zimě skončilo zhruba 560 tun písku a 194 metrů krychlových ekogritu, což je výrazně více, než v předchozích zimách. Úklid tedy nějakou dobu potrvá. „Když si představíme dohromady přibližně 700 tun posypového materiálu na chodnících po celém městě, tak to samozřejmě nelze uklidit za týden,“ je přesvědčen Daniel Jeřábek.

V plánu metení mají technické služby 225 kilometrů vozovek, které musí zamést oboustranně, do strojního metení je zahrnuto také více než 370 kilometrů chodníků a cyklostezek. Technické služby postupně umyjí také všechny schodiště, podchody a mosty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme