Štítky: | Nemocnice | koronavirus | test |

Na antigenní testování na COVID-19 se už můžete do hradecké fakultní nemocnice objednávat

Testovat se můžete od středy.
Testovat se můžete od středy. | autor: FNHK

Dobrovolné antigenní testování na covid-19 začne už ve středu 16. prosince. Původně ministerstvo počítalo se začátkem v pátek 18. prosince. Hrazené bude z veřejného pojištění, každý jej může absolvovat co pět dnů. Na výsledek si zájemci počkají na místě, měli by jej dostat do dvaceti minut. Hradecká fakultní nemocncie už spustila rezervační systém, najdete ho na webu nemocnice.

Odběry budou prováděny každý den, včetně víkendu,  od 7:30 do 18:00 hodin. V průběhu svátků může dojít úpravám provozu odběrového centra. Testování antigenním testem je dobrovolné a je určené pro osoby, které se cítí zdrávy a netrpí příznaky nemoci COVID-19. Nemocné osoby s příznaky musejí kontaktovat svého praktického lékaře (nejlépe telefonicky) a domluvit se na dalším postupu. Nemocným osobám se provádí PCR test, který indikuje praktický lékař.

Odběr na vyšetření antigenním testem se provádí pouze z nasofaryngeálního (z nosu) výtěru. Vyšetření je hrazené z prostředků zdravotního pojištění. Testování se neprovádí v případě, že osoba prodělala v uplynulých 90 dnech infekci COVID-19 (včetně bezpříznakových průběhů) a také v případě, kdy jste byli v uplynulých 5 dnech testováni na COVID -19 PCR testem s negativním výsledkem.

"Upozorňujeme, že antigenní test nenahrazuje testování metodou PCR, která je některými zeměmi vyžadována pro vstup na jejich území," zní z webu nemocnice.

Centrum na odběry je umístěné v zadní části areálu nemocnice, příjezd k centru je Třebešskou ulicí kolem areálu Univerzity obrany Fakulty vojenského zdravotnictví. Pro pěší je příchod vyznačen od pěší i hlavní vrátnice. Odběrové místo je uspořádáno jako drive-in, proto je pohodlnější přijet na odběr autem, není to však podmínkou, lze přijít pěšky. Sledujte dopravní značení.

Není třeba mít žádanku v papírové podobě. Stačí vyplnit údaje v rezervačním systému. Zvolte si den, na který byl indikován odběr a vyberte si čas odběru. Vaše objednávka bude potvrzena na Vámi zadaný e-mail. Na daný čas se dostavte k odběrovému místu ve FN HK. Reálný čas odběru se může odlišovat dle provozních možností. V případě, že se nemůžete k odběru dostavit, rezervaci zrušte pomocí odkazu v potvrzovacím e-mailu.

„Ve státní svátek 25. prosince a 1. ledna budou provozní místa uzavřena,“ řekl člen Centrálního řídicího týmu COVID-19 Petr Šnajdárek. Na Štědrý den a 26. prosince pak by měly mít otevřeno po dobu čtyř hodin.

K dobrovolnému antigennímu testování se zatím registrovalo víc než 18 tisíc lidí, nejvíce na poslední dny před Vánocemi. Podle dřívějšího průzkumu má zájem asi čtyřicet procent populace.

Dosud bylo v ČR provedeno přes 350 000 antigenních testů, ty odhalily 10 000 pozitivních osob. Testovalo se povinně v zařízeních sociální péče a dobrovolně také pedagogičtí pracovníci. Pozitivní výsledek u lidí s příznaky je považován za potvrzenou nákazu, u lidí bez příznaků je ho třeba potvrdit PCR testem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká nemocnice spouští péči o lidi, co stále trpí následky po prodělaném koronaviru

Fakultní nemocnice Hradec Králové spouští v těchto dnech provoz Centra postcovidové péče, které bude zajišťovat komplexní péči o pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID - 19 a trpí obtížemi souvisejícími s touto nemocí.  Na práci multioborového centra se kromě pneumologů…
Čtěte více

Až do konce ledna mohou hradečtí podnikatelé žádat magistrát o podporu

Už od začátku roku město přijímá žádosti o přímou finanční pomoc pro hradecké podnikatele. Žádat o ni mohou živnostníci, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny. Aby byla žádost úspěšně vyhodnocena, musí žadatel splňovat veškeré stanovené podmínky, které…
Čtěte více

Aldis by se měl stát největším očkovacím centrem v kraji

Nejméně pět očkovacích center by mělo vzniknout v Královéhradeckém kraji mimo nemocnice. Největším z nich by pak mělo být to, které bude zřízeno v kongresovém centru Aldis. Denně by tam mohlo vakcínu dostat 1000 až 1200 lidí. Pracovat a vypomáhat by tam měl i epidemiolog a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme