Muzeum chce dokumentovat vývoj hradeckých sídlišť. Začalo se na Slezském Předměstí

Dům na na křížení Gagarinovy a Slezské ulice.
Dům na na křížení Gagarinovy a Slezské ulice. | autor: SOkA Hradec Králové

Obyvatelé domů na Slezském Předměstí v Hradci Králové nacházeli v minulých dnech ve svých schránkách nebo na vstupních dveřích letáčky s prosbou, jejíž autorem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. To se zabývá dokumentací každodenního života z doby socialismu, lépe řečeno systematickou dokumentací tehdejší panelové výstavby. Částečně tak navazuje na Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které se věnovalo socialistickým sídlištím v letech 2013 - 2017. "Snažíme se výzvou oslovit obyvatele a pamětníky a získat od nich do našich vzpomínky, fotografie a další "panelákovou" dokumentaci mapující život v Hradci Králové v letech 1950 - 2000," zní na webových stránkách muzea.

"Musíme si přiznat, že poslední čtvrtina 20. století už patří do dějepisu a stala se tématem pro historiky. Naším úkolem je proto zdokumentovat ji, než nenávratně zmizí," vysvětluje v hradecké Radnici Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech.

Akci zaštiťují pracovníci muzea a dobrovolníci z řad studentů. "Chtěli bychom takto poprosit o shovívavost během terénního výzkumu, kdy na nás pravděpodobně narazíte na sídlišti či přímo v domech. Terénní výzkum je pro nás důležitý, protože některé věci si musíme jít naživo prohlédnout, vyfotit a naměřit. Nejsme tedy žádní vykradači nebo vandalové.  Je možné, že jakmile tato akce muzea vstoupí do většího povědomí, tak toho mohou někteří zneužít a vydávat se za nás a neoprávněně vstupovat do domů. V tom případě chtějte legitimaci, jelikož pouze my se vám prokážeme služebním průkazem muzea," upozorňuje na sociálních sítích Pavel Grulich, který pro muzeum průzkum provádí.

Pokud vás historie panelákové výstavby zajímá, můžete si kliknout na webové či facebookové stránky Paneláková mládež. Většina příspěvků se tam sice týká pardubických Polabin, nicméně je jeden díl věnovaný právě hradeckému Slezskému Předměstí. Hovoří se tam o vůbec prvním panelovém domě v Hradci Králové.

Je konec padesátých let, a Výzkumný ústav stavební výroby v Praze vypisuje mezikrajskou soutěž o nejlepší experimentální dům z hlediska technologie výroby. Samozřejmě se zapojil i Hradec Králové v rámci ještě tehdejšího Hradeckého kraje. V roce 1959 tak vznikl z pera architektů Steinera a Škalouda vůbec první panelový dům v Hradeckém kraji, konkrétně v Hradci Králové. Díky použité technologii výroby panelů a velkým rozměrům modulů (světlá šířka 3 a 6m) byl tento dům vyhlášen jako výherní. K výhře přispěla velkým dílem i přizpůsobitelnost této technologie tak, že mohly vznikat deskové, věžové, řadové, bodové i rodinné panelové domy, stejně tak objekty občanské vybavenosti (školky, jesle, ...). Díky tomu se tato technologie rozšířila v celou velkou konstrukční soustavu, kterou dnes známe jako HK60 (1960).

Již zmíněný prototyp najdeme v Hradci Králové na Slezském Předměstí na křížení Gagarinovy a Slezské ulice. Jedná se o čtyřpatrový dům o třech sekcích a s podzemními garážemi. Identický dům byl postaven hned vedle, čímž byla zahájena výstavba nového a poprvé panelového sídliště Markovická. Dnes jsou všechny domy nacházející se podél Gagarinovy ulice zateplené a zvýšené o jedno patro s kulatou střechou. Ostatní domy HK60 si nechaly svou původní výšku. Soustavu HK najdeme po celém "panelovém" Slezském Předměstí, ať už jako původní HK60, tak jako experimenty nastupující soustavy HK65, která se z HK60 vyvinula (1966, domy v Třebechovické ulici). Zajímavostí jsou také tři panelové školky a jesle na Slezském Předměstí. Školka a jesle v Gagarinově ulici jsou vůbec první takové panelové zařízení v celé ČSSR. Dále jsou panelové školky a jesle v Severní ulici (bohužel ji aktuálně zateplují) a v Třebechovické ulici.

"Chtěli bychom poděkovat Marianu Liptákovi za osvětlení některých detailů. Také bychom rádi znovu odkázali na Muzeum východních Čech, pro které tento výzkum v Hradci Králové provádíme a rádi bychom vás oslovili, pokud máte k jakémukoliv hradeckému sídlišti staré fotografie nebo dokonce projektové dokumentace domů, moc by nám pomohlo, kdybyste se ozvali buď nám, nebo na email muzea ()," dodávají tvůrci stránek Paneláková mládež.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Zájem o hradecké památky mají turisté zhruba stejný jako v loňském roce

Během prázdnin navštíví řada lidí kulturní památky v Hradci Králové. Provozovatelé hlásí za červenec srovnatelnou návštěvnost jako v minulém roce a někteří z nich jsou zatím s počty zájemců spokojeni. Jedná se například o Bílou věž, Galerii moderního umění, muzeum či infocentrum…
Čtěte více

Muzeum chystá expozice za 20 milionů, přiblíží královskou historii Hradce

Muzeum východních Čech během léta pokračuje v přípravách nových městských expozic, které návštěvníci budou moci obdivovat už na podzim letošního roku. Týkat se budou města Hradce Králové a jeho královské historie. Kromě stálé výstavy zde dodavatelská firma zajišťuje osvětlení,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme