Muzeum chce dokumentovat vývoj hradeckých sídlišť. Začalo se na Slezském Předměstí

Dům na na křížení Gagarinovy a Slezské ulice.
Dům na na křížení Gagarinovy a Slezské ulice. | autor: SOkA Hradec Králové

Obyvatelé domů na Slezském Předměstí v Hradci Králové nacházeli v minulých dnech ve svých schránkách nebo na vstupních dveřích letáčky s prosbou, jejíž autorem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. To se zabývá dokumentací každodenního života z doby socialismu, lépe řečeno systematickou dokumentací tehdejší panelové výstavby. Částečně tak navazuje na Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které se věnovalo socialistickým sídlištím v letech 2013 - 2017. "Snažíme se výzvou oslovit obyvatele a pamětníky a získat od nich do našich vzpomínky, fotografie a další "panelákovou" dokumentaci mapující život v Hradci Králové v letech 1950 - 2000," zní na webových stránkách muzea.

"Musíme si přiznat, že poslední čtvrtina 20. století už patří do dějepisu a stala se tématem pro historiky. Naším úkolem je proto zdokumentovat ji, než nenávratně zmizí," vysvětluje v hradecké Radnici Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech.

Akci zaštiťují pracovníci muzea a dobrovolníci z řad studentů. "Chtěli bychom takto poprosit o shovívavost během terénního výzkumu, kdy na nás pravděpodobně narazíte na sídlišti či přímo v domech. Terénní výzkum je pro nás důležitý, protože některé věci si musíme jít naživo prohlédnout, vyfotit a naměřit. Nejsme tedy žádní vykradači nebo vandalové.  Je možné, že jakmile tato akce muzea vstoupí do většího povědomí, tak toho mohou někteří zneužít a vydávat se za nás a neoprávněně vstupovat do domů. V tom případě chtějte legitimaci, jelikož pouze my se vám prokážeme služebním průkazem muzea," upozorňuje na sociálních sítích Pavel Grulich, který pro muzeum průzkum provádí.

Pokud vás historie panelákové výstavby zajímá, můžete si kliknout na webové či facebookové stránky Paneláková mládež. Většina příspěvků se tam sice týká pardubických Polabin, nicméně je jeden díl věnovaný právě hradeckému Slezskému Předměstí. Hovoří se tam o vůbec prvním panelovém domě v Hradci Králové.

Je konec padesátých let, a Výzkumný ústav stavební výroby v Praze vypisuje mezikrajskou soutěž o nejlepší experimentální dům z hlediska technologie výroby. Samozřejmě se zapojil i Hradec Králové v rámci ještě tehdejšího Hradeckého kraje. V roce 1959 tak vznikl z pera architektů Steinera a Škalouda vůbec první panelový dům v Hradeckém kraji, konkrétně v Hradci Králové. Díky použité technologii výroby panelů a velkým rozměrům modulů (světlá šířka 3 a 6m) byl tento dům vyhlášen jako výherní. K výhře přispěla velkým dílem i přizpůsobitelnost této technologie tak, že mohly vznikat deskové, věžové, řadové, bodové i rodinné panelové domy, stejně tak objekty občanské vybavenosti (školky, jesle, ...). Díky tomu se tato technologie rozšířila v celou velkou konstrukční soustavu, kterou dnes známe jako HK60 (1960).

Již zmíněný prototyp najdeme v Hradci Králové na Slezském Předměstí na křížení Gagarinovy a Slezské ulice. Jedná se o čtyřpatrový dům o třech sekcích a s podzemními garážemi. Identický dům byl postaven hned vedle, čímž byla zahájena výstavba nového a poprvé panelového sídliště Markovická. Dnes jsou všechny domy nacházející se podél Gagarinovy ulice zateplené a zvýšené o jedno patro s kulatou střechou. Ostatní domy HK60 si nechaly svou původní výšku. Soustavu HK najdeme po celém "panelovém" Slezském Předměstí, ať už jako původní HK60, tak jako experimenty nastupující soustavy HK65, která se z HK60 vyvinula (1966, domy v Třebechovické ulici). Zajímavostí jsou také tři panelové školky a jesle na Slezském Předměstí. Školka a jesle v Gagarinově ulici jsou vůbec první takové panelové zařízení v celé ČSSR. Dále jsou panelové školky a jesle v Severní ulici (bohužel ji aktuálně zateplují) a v Třebechovické ulici.

"Chtěli bychom poděkovat Marianu Liptákovi za osvětlení některých detailů. Také bychom rádi znovu odkázali na Muzeum východních Čech, pro které tento výzkum v Hradci Králové provádíme a rádi bychom vás oslovili, pokud máte k jakémukoliv hradeckému sídlišti staré fotografie nebo dokonce projektové dokumentace domů, moc by nám pomohlo, kdybyste se ozvali buď nám, nebo na email muzea ()," dodávají tvůrci stránek Paneláková mládež.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Bílou věží vás provede čert, pro děti je připravená mikulášská stezka

Co nás čeká o víkendu v Hradci Králové? Adventní koncert na Velkém náměstí nebude, zrušeny jsou i další plánované akce: Advent na Pivovarském dvorku a také Vánoční těšení na Šrámkově statku v Pileticích. Můžete se ale těšit na advent v Parku Na Větvi, kam dorazí i Mikuláš, nebo…
Čtěte více

V pátek muzeum otevírá velkou výstavu představující dějiny Hradce

Replika Bia centrál, kde si bude možné vychutnat dobové filmy nebo exponát automobilu Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v prosinci 2021 novou expozici přibližující dějiny města Hradce Králové. Čtyři sály ve dvou patrech…
Čtěte více

Zveme: Naučte se tango, vyražte na adventní workshopy nebo do divadla v noci

Víkend opět nabídne rozmanité kulturní i sportovní akce v Hradci Králové. Můžete fandit hradeckým hokejistům, vyrazit v noci do divadla Drak nebo se naučit tancovat argentinské tango. Adventní workshopy jsou v plánu hned dva, v Muzeu východních Čech a v Adalbertinu, kde si…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme