Místo do sběrného dvora lidé vyhazují odpad k popelnicím. Město musí za odvoz Hradeckým službám více zaplatit

Využitelné věci se mohou sloužit dál.
Využitelné věci se mohou sloužit dál. | autor: FB Hradecké služby

Černých skládek je v Hradci čím dál víc. Město se rozhodlo zaměřit na jejich likvidaci. Nejčastěji se jedná o případy, kdy lidé místo toho, aby odpady které tam patří, odvezli do sběrného dvora, nechávají u popelnic. Hradecké služby je pak musí zlikvidovat, což samozřejmě stojí peníze. Radní proto schválili navýšení financí ve výši 700 tisíc korun pro služby, které právě úklid, sběr, předpravu a odstranění odpadů z černých skládek zajišťují. Definitivní schválení financí bude ještě začátkem října projednávat zastupitelstvo.

„Bohužel se nám tu skutečně rozmáhá nešvar v podobě čím dál častějšího zakládání černých skládek u popelnicových stání. Kolikrát se mi stalo, že jsem byl svědkem toho, kdy vedle popelnic byly odloženy velké domácí spotřebiče, ale také třeba nábytek. Pro takové typy odpadů slouží sběrné dvory. Ve městě jsou hned čtyři a jejich provoz je nastaven tak, aby vždy každý den byl otevřen alespoň jeden,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek.

Úklid, sběr, přepravu a odstranění odpadů zajišťují ve městě Hradecké služby. Vzhledem k přibývání černých skládek a jejich nutné likvidaci schválili radní navýšení prostředků na tyto služby o 700 tisíc korun. „Za první půlrok v tomto roce jsme se již dostali na více než 756 tisíc korun. Tento extrémní nárůst v letošním roce se dá částečně vysvětlit také tím, že v době nouzového stavu musely být sběrné dvory uzavřené. Výdaje na likvidaci černých skládek v Hradci Králové ale stoupají již několik let. Jen pro srovnání, v roce 2016 likvidace tohoto druhu odpadu vyšla na necelých 279 tisíc korun, v roce 2019 už to bylo více než milion korun,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Lidé mohou pro likvidaci takového odpadu využít sběrné dvory. Tím, že dochází k odkládání nepotřebných věcí na veřejném prostranství, a to i v místě kontejnerového stání jinam, než do přistavených nádob, se jedná o zakládání černé skládky. Pokuta za takové jednání může dosáhnout až výše 50 tisíc korun.

Další možností, jak efektivně nakládat s již nevyužitými předměty, je využít služby re-use, která od července funguje ve sběrném dvoře v ulici Bratří Štefanů. Byl zde zřízen tzv. RE-USE point, kam mohou lidé darovat věci za účelem opětovného využití.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Původce černých skládek kolem kontejnerů by mohly odhalit kamery nebo Munipolis

Hradec velmi trápí černé skládky. Týká se to i odpadu, který je odložený na kontejnerovém stání mimo nádoby. To Hradecké služby řeší denně a likvidují je. Od roku 2018 do prvního pololetí letošního roku však náklady na úklid těchto skládek dosáhly na částku skoro sedm milionů…
Čtěte více

Hradecké služby na Slezském Předměstí zkoušejí lidem usnadnit třídění odpadu

Obyvatelé části Slezského Předměstí v Hradci Králové budou mít nejméně do konce roku snazší třídění odpadu než většina dalších lidí z hradeckých sídlišť. Společnost Hradecké služby, která se stará o svoz odpadu, totiž na všechna stanoviště s kontejnery přidala i nádoby na…
Čtěte více

Část odpadkových košů v ulicích Hradce bude na tříděný odpad

Hradec Králové chce vyzkoušet třídění přímo do odpadkových košů. S novinkou se začnou setkávat Hradečané například v parcích a na dalších místech města. Z nich se odpadky dosud netřídí a končí na skládce. První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme