Městský útulek vyhlásil stop stav. Zaplnilo ho na 70 pejsků z množírny

Útulek pro opuštěná zvířata provozují Technické služby Hradec Králové.
Útulek pro opuštěná zvířata provozují Technické služby Hradec Králové. | autor: tshk.cz

Do hradeckého útulku u Lesního hřbitova bylo v minulém týdnu přemístěno sedm desítek psů různých plemen především malého vzrůstu. Policisté totiž spolu s veterináři zasahovali v soukromé množírně nedaleko Hradce Králové. Kapacita zařízení je nedostačující, proto musel útulek zastavit příjem dalších zvířat. Město hledá další možnosti, kam zabavené psy umístit, náklady na jejich pobyt v útulku stojí 22 tisíc korun denně. Jejich adopce zatím není možná, protože zabavení psi jsou stále ve vlastnictví soukromého majitele.

V množírně nacházející se v rodinném domě na Hradecku našli policisté s veterináři na 70 psů chovaných v nevhodných podmínkách.

"Na místě jsme nalezli velký počet psů, kteří byli chováni v několika místnostech buď volně nebo v klecích. Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach. Rozhodnutím správních orgánů bylo více jak sedm desítek psů umístěno do náhradní péče. Se souhlasem státního zástupce jsme v domě provedli domovní prohlídku, při které jsme zajišťovali potřebné podklady pro případné trestní řízení," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Město platí desítky tisíc denně

„Vznikla nám tady poměrně nepříjemná situace. Poskytnutí azylu zabaveným psům z množírny není v žádném případě základní povinnost města. Zvířata byla umístěna do hradeckého útulku do předběžné náhradní péče na návrh Krajské veterinární správy. Dokud to půjde, tak se samozřejmě o psy postaráme, ale je nutné přiznat, že je to velmi náročné. A to nejen z pracovního hlediska, ale také z ekonomického, útulek musí zajistit nemalému množství psů stravu, vodu a náklady spojené s pobytem v útulku. Zatím bylo odhadnuto, že náklady za sedm desítek psů činí přibližně 22 tisíc korun za den,“ říká náměstkyně primátora Věra Pourová, do jejíž gesce spadají městské organizace. 

Adopce zabavených psů není možná

Nejvíce práce nemá hradecký útulek se zvířaty, ale s veřejností a nabídkami adopce. „Do útulku denně volají desítky lidí s nabídkami adopce. Těchto nabídek si samozřejmě velmi vážíme, ale bohužel v tuto chvíli jim nejsme schopni vyhovět, ačkoliv bychom třeba i rádi. Dokud nebude rozhodnuto jinak, přistupujeme k psům s tím, že jsou ve vlastnictví soukromé osoby. Nemůžeme tedy dělat nic, ani psy darovat, můžeme jen financovat jejich náklady,“ informuje ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

Existuje varianta, že by psi mohli být v menším počtu převezeny do jiných útulků, aby se tomu hradeckému ulevilo. Na město dnes dorazila nabídka od Trutnova, který nabízí možnost odběru menšího počtu psů do náhradní péče do svého útulku.

V Útulku pro opuštěná zvířata Hradec Králové se kromě desítek zabavených psů nachází ještě dalších patnáct, kteří ovšem k osvojení jsou. Kompletní seznam je k dispozici na webových stránkách Technických služeb Hradec Králové. Útulek také dočasně pozastavil venčení psů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Desítky pejsků z množírny už hradecký útulek nabízí k odběru

Do hradeckého městského útulku pro opuštěná zvířata bylo v říjnu umístěno do předběžné náhradní péče zhruba sedm desítek psů, které na pokyn Krajské veterinární správy v součinnosti s Policií ČR zajistil Odbor životního prostředí magistrátu města. Městu se v minulém týdnu…
Čtěte více

Zastupitelé dnes budou rozhodovat i o sedmdesáti psech z městského útulku

Do hradeckého městského útulku pro opuštěná zvířata bylo v říjnu umístěno do předběžné náhradní péče zhruba sedm desítek psů, které na pokyn Krajské veterinární správy v součinnosti s Policií ČR zajistil Odbor životního prostředí magistrátu města. Na město a do útulku poté…
Čtěte více

Zveme: V Hradci uvidíte během svátků živý betlém i Dětskou vánoční hru

Štědrý den i oba vánoční svátky budou v Hradci Králové nabité zajímavými akcemi. Ve Svinarech uvidíte betlém se zvířaty, otevře se dřevěný kostelík v Jiráskových sadech a také rozhledna ve Vysoké nad Labem. Rodiny mohou putovat za jesličkami od Biřičky, nadšenci poběží udělat…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme